Kefilsiz Kredi Alabilmek için Neler Yapmalı?

0

Bireyler bankalar nezdinde genel olarak kredi veya kredi kartı gibi kredili ürünler üzerine taleplerde bulunmaktadırlar. Buna yönelik özellikle de ihtiyaç kredisi başta olmak üzere birçok farklı kredi ürün paketlerine başvuru yaparak kendilerine lazım olan tutarda kredi çekme işlemi yapmaktadırlar. Bu kredi başvurularında ise bankalar tüketiciler üzerinde birtakım araştırmalar yapmaktadır. Bu durum başlıca yaş kriteri olmakla birlikte en önemli konu olan kredi notu değerlerini ortaya koymaktadır. Kredi notunuz ve diğer şartların sağlanmasıyla birlikte kredilerden rahatlıkla faydalanabiliyorsunuz. Bu şartlar dahilinde yer alan gelir belgesi beyan etme ve sigortalı olma zorunluluğu her ne kadar kişiye pozitif bir avantaj sağlasa da, günümüzde bu değerlere sahip olmayan ve kredi başvurusu yapmak isteyen çok sayıda kişinin olabildiğini söylemek gerekiyor.

Maaş Bordrom ve Sigortam Yok, Kredi Alabilir Miyim?

 

Gelir belgesi, yani bir yere bağlı olduğunuzu ve buradan maaş aldığınızı belgeleyen maaş bordrosu olmasa dahi kredi çekebilmeniz mümkündür. Buna yönelik web sitemizin içerisinde yer alan konular arasındaki sigortasız olan kişilere kredi veren bankalar olduğunu dile getirmiştik. Yakın bir durum konusunu çağrıştıran bu içeriğimizde ise s2022re kefil usulü kredi başvurusu yapabilme durumundan bahsedeceğiz. Evet, bahsettiğimiz gibi maaş bordronuz veya sigortanız olmadan ve hatta kredi notunuz düşük olsa dahi kredi çekebilmek mümkün. Eğer taşınamaz bir mal varlığınız var ise krediyi yine bu aksamda çekebilirsiniz. Fakat diğer kriterler gibi bunu da kapsamıyorsanız, son çare olarak kefil usulü kredilerden faydalanabilmek mümkün.

Kredi Başvurularında Kefil Zorunluluğu

Kredi başvurusu dahilinde bankanın talep ettiği kredi notu, gelir belgesi beyan etme veya sigortalılık durumunu kapsamıyorsanız, bunlara ek olarak daire, arsa ve benzeri bir taşınamaz mal/mülk değeriniz de yok ise, geriye kefil ile kredi başvurusu olanağı kalıyor. Kefil durumu, borcun ödenmemesi halinde sizin yerinize sorumlu olan ve bu borcu karşılayacak olan kişiyi temsil etmektedir. Örneğin bankadan kredi çektiniz ve bunları ödemediniz, banka sizden tahsil edemediği borçları kefil üzerinden isteyecektir. Size ulaşamadıkları esnada kefil olarak gösterdiğiniz kişiyle muhatap olacak olan bankalar borcu kişiden talep edeceklerdir.

Kefilsiz Kredi Başvurusu Mümkün Müdür? Kefilsiz Kredi Alabilmek için Hangi Şartların Sağlanmalı?

Kefilsiz kredi başvurusu yapabilmek için yukarıda da belirttiğimiz üzere birtakım şartların eksiksiz olarak yerine getirilmesi istenmektedir. Bu kapsamda sigortalı olarak çalışmakta olduğunuz işyerinden maaşınızı beyan edecek olan bordro evrakını bankaya sunarak kredi notunuzun değer hacmine dayalı kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Kefilsiz kredi başvurusu için gerekli şartlar aşağıdaki gibi olmalıdır.

  • Kefilsiz ve teminatsız kredi başvurusu yapabilmek için öncelikli olarak kredi notu değerlerinizin iyi bir seviyede olması gerekmektedir. Kredi notu değeriniz aynı zamanda bankalardan ne denli bir tutarda kredi çekebilmenizi de sağlayacak olan kriter kapsamını oluşturmaktadır.
  • Kredi başvurusunda bulunacak olan şahsın, daha evvelinden bankalar ile arasında olumsuz bir durumun yaşanmaması gerekmektedir. Aksi takdirde bu kredi notunuzu etkileyebileceği gibi, aynı zamanda banka sicilinizi de kötü yönde etkileyecektir. Bu nedenle bankalara yönelik ödemelerinizi sürekli olarak eksiksiz ve zamanında yapmanız kefilsiz kredi çekebilmenizde rol oynayacaktır.
  • Kredi başvurusunda bulunacağınız banka kuruluşu nezdinde en az 1 veya 2 adet otomatik fatura ödeme talimatınızın olması size bu başvuru nezdinde fayda sağlayacaktır.
Leave A Reply