Bir varmış bir yokmuş. Evvel vakit içinde kalbur saman içinde dönemin birinde ormanda büyüyen bir kaplumbağa varmış. Bu kaplumbağanın adı Tostos muş. Tostos hep ormanda yaşamış öteki kaplumbağalar şeklinde denizde asla yüzmemiş. Aslına bakarsan yüzmek de istemezmiş şu sebeple suda yüzmekten korkuyormuş.

Günlerden bigün Tostos bir akrabası ile buluşmak için sözleşmiş. Fakat akrabası denizde yaşıyormuş. Tostos da denize girmeden kıyıda oturup konuşacaklarını düşünmüş ve yavaş yavaş denizin yanına gitmeye başlamış. Azca gitmiş uz gitmiş dere tepe düz gitmiş ve epey uğraşlar sonucunda akrabasının yanına ulaşmış. Uzunca söyleşi etmişler, öteki kaplumbağalardan, ormandan ve denizden konuşmuşlar. O sırada denizde büyük bir dalga oluşmuş. Dalga öyleki büyükmüş ki birden iki kaplumbağayı da denizin içine çekmiş. Orman kaplumbağası ne işe yaradığını anlamadan kendini suda bulunca birden bocalamaya başlamış. Bir ileri bir geri denizin içinde savruluyormuş. En sonunda cesaretiniz toplamış ve ellerini kollarını ileri geri hareket ettirmeye başlamış. Uzun uğraşlar sonucunda Tostos da deniz kaplumbağası şeklinde yüzmeye başlamış. Bu güne kadar yüzmediğine, denizde ki arkadaşlarından uzak kaldığına oldukça pişman olmuş.
Tostos keyifle yüzerken uzaktan arkadaşını görmüş, derhal ona el sallamış. Arkadaşının yanına gittiğinde “Bugüne dek cesaretimi toplayıp denize asla girememiştim. Dalga çıkınca ilkin birazcık korktum fakat sonrasında alıştım. Aslen korkulacak hiçbir şey yokmuş. ” demiş. Arkadaşı da onu cesaretinden dolayı kutlama etmiş. Tostos o günden sonrasında hem ormanda hemde denizde yasamaya başlamış. Korkmuş olduğu her şeyin üstesinden gelmeye başlamış. Masal da burada bitmiş.

Daha çok kısa masal okumak isterseniz Kısa Çocuk Masalları kategorimizi inceleyebilirsiniz.
Site Adresi:

Bir cevap yazın