Bir varmış bir yokmuş. Evvel süre içinde kalbur saman içinde bir periler şehri varmış. Bu şehirde yaşaya hepimiz peri imiş. İyilik perisi, mutluluk perisi, süre perisi, çocuk perisi, esin perisi, sevgi perisi, itimat perisi… Tüm perilerin bir görevi varmış ve görevleri için canla başla çalışırmış. Bu kadar fazlaca işleri olmasına karşın hep mutlu ve dostlarmış. Fakat onların mutluluğuna gölge düşürmek isteyen biri varmış “fena büyücü İgor”.
İgor, perilerin mutlu yaşamını imreniyor ve hep onların kötülüğünü istiyormuş. Günlerce, haftalarca hatta senelerce onlara yapacağı fena büyü için çalışmış ve sonunda peri de kendisi şeklinde fena meydana getirecek bir iksir elde etmiş. Şimdi yapması ihtiyaç duyulan tek şey perileri tek tek bulup onlara bu iksiri içirmek kalmış. İgor evden çıkmış ve peri ülkesinin yakınana gelmiş. İlk olarak esin perisini bulmuş ve ona iksiri içirmiş. O andan itibaren kimse yazı yamamış, şarkı besteleyememiş, fotoğraf yapamamış. İgor ikinci olarak sevgi perisini yakalamış. Sevgi perisi de gidince kimse kimseyi sevmez olmuş. İgor’un şimdi ki hedefi ise iyilik perisi varmış. İgor zaman içinde tüm perileri toplamaya başlamış. Hepsini bir kuleye kapatmış. Bir tek yakalaması ihtiyaç duyulan Kraliçe Peri kalmış. Ona erişmesi fazlaca zormuş. İgor perileri yakalarken Kraliçe peri çoktan olanları görmüş ve bir plan yapmış. Kraliçe İgor’un kendisini yakalamasını beklemiş ve sonunda fena büyücü Kraliçenin yanına gitmiş. Kraliçe “Sefalar getirdin İgor bizde periler olarak seni bekliyorduk” demiş. Igor gülmeye başlamış. “Tüm periler elimde hangi perilerle beni bekliyorsunuz?” diyerek kahkahasını yine atmış. Bunun üstüne Kraliçe “Periler” diyerek tüm perileri çağırmış. İgor yakaladığı perileri görünce fazlaca şaşırmış. “Fakat bu iyi mi olur? Ben sizi kuleye hapsetmiştim” demiş. Bu sefer tüm periler gülmeye başlamış. Kraliçe “Senin kötülüğün bizi yenemez İgor. Sen plan yaparken ben çoktan fark ettim ve önlemimi aldım. Senin yakaladığın periler gerçek değil. Sen bir tek onları nazaran biliyordun” demiş.

İgor gene yenildiğini farklıymış. Kraliçe “Fakat bu sefer cezasız bırakmayacağım seni. Bundan sonrasında sen çöpleri toplayacaksın. İnsanların attığı tüm çöplerden sen sorumlusun. Yerde bir tane çöp görürsem seni bir kurbağaya dönüştürürüm” demiş ve İgor görevinin başına dönmüş. Bu ona büyük bir ders olmuş ve tekrar asla fenalık yapmamış.

Daha çok uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.
Site Adresi:

Bir cevap yazın