Bir varmış bir yokmuş. Evvel süre içinde kalbur saman içinde ormanda yaşayan bir aslan varmış. Bu aslanın adı Kral mış. Kral uzun senelerce ormanın gerçek kralıymış. Fakat artık oldukça yaşlanmış ve eskisi şeklinde süratli, kuvvetli değilmiş. Bu durumda öteki hayvanların işine gelmiş ve aslanla devamlı dalga geçiyorlarmış. Aslansa bu duruma üzülüyor, kuvvetsiz olsa bile hala parlak zeka bulunduğunu söylüyormuş. Fakat yinede hayvanları ikna edemiyormuş.
Günlerden bigün hayvanlar kendi aralarında bir karar almışlar ve yeni bir kral seçmeye karar vermiş. Aslan bu duruma üzülse de elinden bir umar gelmiyormuş. Hayvanlar toplanıp yeni kralları olarak genç bir aslan seçmişler. Yeni kral kuvvetli, süratli fakat tecrübesizmiş. Ormana yapılabilecek herhangi bir saldırıda ormanı iyi mi koruyabileceğini tam olarak bilmiyormuş. Fakat yinede Kral’ın yerine geldiği için oldukça mutluymuş ve eski yaşlı kralı küçümsüyormuş. Vakit oldukça süratli geçmiş ve bigün kuşlar ormana bir oldukça sırtlanın gelmek suretiyle bulunduğunu haber vermişler. Bunu duyan yeni kral oldukça heyecanlanmış. Ne yapacağını iyi mi bir tedbir alacağını düşünmeye başlamış. Doğal olarak bu durumu duyan hayvanlar kendi aralarında konuşmaya kaçışmaya başlamışlar. Yeni kral tahta çıkmış ve tüm hayvanları huzuruna çağırmış. Bir kaç dakika içinde ormanda ki tüm hayvanlar gelmiş ve korkak gözlerle yeni kralı dinlemeye başlamışlar. Fakat yeni kral ne söyleyeceğini, iyi mi bir plan yapmış olup ormanı koruyacağını bilmiyormuş. “Dostlar, oldukça korktuğunuzu biliyorum. Birlik olup o sırtlanları buradan göndermeliyiz. Bana birazcık süre verin” demiş. Hayvanlar daha oldukça korkmuşlar şundan dolayı yeni kralın bu durumla baş edemeyeceğini anlamışlar. Aralarından zebrayı sözcü seçmişler, Zebra “Kralım bu işi en iyi eski kralımız Kral çözer. Evet o kuvvetsiz fakat oldukça parlak zeka. Derhal bir planla hepimizi korur. Bu güne kadar sırtlan saldırılarında bir arkadaşımız bile zarar görmedi” demiş.

Yeni kral arkadaşlarının haklı bulunduğunu biliyormuş. Mecburen Kral dan yardım istemiş. Kral da orman ve hayvanların hatırı için derhal bir plan yapmış ve kısa sürede ormanlarını sırtlanlardan kurtarmışlar. Yeni kral eski kralı küçümsediği için pişman olmuş ve özür dilemiş. Ne kadar yaşlı olursa olsun tecrübenin daima işe yarayacağını anlamış. Kral da her insana yardım etmiş olduğu ve ormanı kurtardığı için oldukça mutluymuş. Masal da burada bitmiş.

Daha çok uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.
Site Adresi:

Bir cevap yazın