Kredi Kartı Şifresi Iyi mi Değiştirilir? Değişimi Ne Kadar Sürer? Kredi Kartları günümüzde neredeyse herkeste vardır. İnsanlar hayatlarında oldukça fazla gizyazı kullanılır ve kredi kartı şifreleri de bunlardan biridir. Şifrelerin unutulması da sık sık başımıza gelebilecek bir sorundur. Bununla birlikte lüzumlu görülmesi halinde güvenlik amacıyla da gizyazı değiştirilmesi gerekebilir. Genel olarak kredi kartı gizyazı değişiklik yapmak süratli ve rahat bir halde yapılabilir.

Sadece bankalar güvenlik sebebiyle bazı zorunluluklar ortaya koyar. Bundan dolayı de gizyazı değişiklik yapma işlemi bazı detayları lüzumlu kılabilir. Sizlere bu yazımızda gizyazı değiştirebilmek için yapmanız gerekenleri anlatacağız. Bu sayede kart şifremi unuttum diyen hepimiz yeni bir gizyazı oluşturabilir. İşte kredi kartı şifrelerinin değiştirilmesiyle ilgili tüm detaylar…

Kredi Kartı Şifresi Değiştirme İşlemleri
Kredi Kartı Şifresi Değişiklik yapma İşlemleri

Kredi Kartı Şifresi Değişiklik yapma İşlemleri

Kredi kartlarının şifreleri pek oldukça nedenle değiştirilebilir. Kart çalınması, gizyazı unutulması, güvenlik ihlali meydana gelmesi, yeni kart temin edilmesi benzer biçimde durumlarda kredi kartı şifresi değiştirilmek zorundadır. Bununla birlikte bankalar çoğu zaman 3 ay aralıklar ile gizyazı değişimi yapmayı öneriyor. Kredi kartı gizyazı 3 ay aralıklı süreler ile değiştirilmiş olduğu takdirde daha güvenli bir halde kullanım yapılır.

Değişiklik işlemi için birçok değişik yöntem bulunuyor. Mobil ve online işlemlerden anında kolay bir halde değişiklik yapmak mümkündür. Bununla beraber banka şubesine giderek yada bankamatikleri kullanarak da yeni gizyazı belirleyebilirsiniz. Bununla birlikte bankanın alan kişi hizmetleri numarasını arayabilir ve gizyazı değişiklik talebinde bulunabilirsiniz. Bankamatiklerden değişiklik yapmak için kartınızı atm kart girişine takmanız gerekir.

Hemen sonra gizyazı değişiklik yapma yada şifremi unuttum ekranına tıklayarak yeni bir gizyazı belirleyebilirsiniz. Kredi kartı şifremi unuttum diyenler ATM üstünde yanlış informasyon girmemeye dikkat etmek zorundadır. Aksi takdirde kart bloke edilebilir. Banka üstünden değişiklik yapmak içinse kartınız ve kimliğinizi yanınıza alarak en yakın şubeye müracaat yapabilirsiniz. Telefonla bankayı arayarak gizyazı değişiklik yapmak isterseniz bazı güvenlik sorularını yanıtlamanız kafi olacaktır. Kredi kartı şifremi iyi mi değiştirebilirim diye merak ediyorsanız bu şekilleri kullanarak derhal yeni bir gizyazı belirlemeniz mümkündür.
Kredi Kartları Şifresi Nasıl Olmalıdır?
Kredi Kartları Şifresi Iyi mi Olmalıdır?

Kredi Kartları Şifresi Iyi mi Olmalıdır?

Kredi kartları için yeni gizyazı belirlerken bankalar çoğu zaman sizden aklınızda duracak güvenli bir gizyazı belirlemenizi ister. Yeni kredi kartı şifresi kaç rakamlı olmalı sorusunun cevabı 4 ya da 6’dır. Bazı bankalarda 4 rakamlı bir gizyazı oluşturmanız istenirken bazılarında 6 rakamlı şifreler istenir. Kartınızı kaybetmeniz durumunda yapmanız ihtiyaç duyulan şey ilk olarak bankanız ile iletişime geçmek ve kartı kullanıma kapamaktır. Hemen sonra yeni bir kart alabilir ve değişik bir gizyazı belirleyebilirsiniz.

Güvence kredi kartı şifremi değişiklik yapmak isterim diyorsanız belirtilen sayı sayısında bir gizyazı oluşturmanız gerekir. Bu gizyazı ile hemen sonra kartınızı her yerde kullanmaya devam edebilirsiniz. Güvence bankasının değişik hizmet kanallarından bu işlemi gerçekleştirmeniz mümkündür.

Kart Üzerindeki Sayılar Neyi İfade Eder?
Kart Üstündeki Sayılar Neyi İfade Eder?

Kart Üstündeki Sayılar Neyi İfade Eder?

Kredi kartlarının üstünde çeşitli numaralar bulunur. Bu numaraların ne işe yaradığını bilmenizde yarar var. Bununla birlikte telefon bankacılığı yöntemiyle da gizyazı değiştirirken bu bilgilere gereksinim duyulabilir. Ziraat Bankası kredi kartı şifremi unuttum diyenler bu bilgiler ile sesli cevap sisteminden gizyazı değişimi yapabilir.

Ilk olarak 16 haneli sayının ilk rakamı ödeme sistemini ifade eder. Sayı 4 olunca VİSA, 5 olunca ise MASTERCARD ödeme yöntemi kullanılır. İlk 6 hane ise kartın ilişik olduğu bankayı ifade eder. Bundan sonraki 9 sayı ise alan kişi hesap numarasını gösterir. Kartın ön yüzünde bununla birlikte son ödeme zamanı de yer alır. Arka yüzünde ise 3 haneli bir güvenlik numarası bulunur. Kart üstünde yer edinen numaralar gizyazı değişiminde ve benzeri işlemlerde kullanılabilir.

Kart Şifresi Değişimi Ne Kadar Sürer?

Kredi kartı şifresini değişiklik yapmak oldukça kısa devam eden bir işlemdir. İşlemi dakikalar içinde yapmak mümkündür. Hangi banka kanalı ile yaptığınız fark etmez. Kredi kart şifremi değişiklik yapmak isterim diyen kişiler yazıda anlattığımız şekilde değişiklik işlemi yapabilir. Bu işlemin ne olursa olsun kart sahibi tarafınca yapılması gerekir.

Banka bazı değişiklik yapma şekillerinde kart sahibi hakkında güvenlik amacıyla çeşitli bilgiler sunabilir. Siz de yeni bir kart şifresi oluşturmak isterseniz hangi bankanın kredi kartına haiz olduğunuz fark etmeksizin belirttiğimiz yolları tercih edebilirsiniz. Kredi kartlarının gizyazı değişimi bu kadar kolay şekilde yapılabilir.
Site Adresi:

Bir cevap yazın