Kün – Sezgin Kaymaz

0
Kün – Sezgin Kaymaz

Lisans / Fiyat: Parasız

Yıl: 2020

Eklenme: Haziran 25th, 2022

Dil: Türkiye

Sayfa: 499

Yazar: Sezgin Kaymaz

16 Şahıs Tarafınca Görüldü

 

Kün, kısaca ‘Ol’… Neleri neleri olduran bir roman, Kün. Ölülerin daha da ölebildiği -ya da tam ölemediği-, cami imamıyla ateistin birbirini ‘aydınlatabildiği’, köpeklerin (hem de Konya ağzıyla!) konuşabildiği, el kadar oğlanın kendisine el kaldıranı haşat etmiş olduğu bir âleme kapı aralıyor. Adiler şerefsizliğin gözüne vuruyorlar, ‘iyiler’ canını dişine takıyor, feleğin zarı hepyek de gelse bir bakıyorsunuz altı kapı alıyor.

 

“Ankara Çayı, bağrına şefkatle basıp muhafaza etmiş olduğu sivrisinek larvalarını usul usul kabuğundan salıyor, evlâd-ı haşerattan dokunmuş vızıltı pikesini, ana avrat sövmüşmüş sövmemişmiş asla aldırmadan civardan geçenlerin burun deliklerine, kulak memelerine doğru sallıyordu. Şımarık şımarık bahar müjdesi vereceğiz diye uçuşan kavak pamukları, terli enselere, çıplak alınlara yapışıp kaşındırarak milleti illet ediyordu. Börtü böcek antenini sallıyor, kıllı bacaklarını sıvazlıyordu. Danaburnu topraktaki tohuma, uçuç böceği yapraktaki bite, tırtıl yaprağa, solucan toprağa saldırıyor, peygamberdevesi alayına saldırıyordu.  Bahar gelmişti.”

 

Sezgin Kaymaz, kendine özgü üslûbu ve hâlesiyle, gene keyifli ve ürpertili bir hikâye konu alıyor. Anlattığı hikâyenin heyecanıyla anlatışın neşesi gene birbirini coşturuyor. ‘Basit’ denen insanların ‘basit’ denen hallerinin ve dillerinin usta yazarı, Angara’nın kıyısına, rengâhenk bir Konya dekoru kuruyor ek olarak – Eski Konya. Eski taşra yaşantısı… Sezgin Kaymaz’ın gizemine, mizahına, vaka örgüsüne, anlatıcılığına tutulanlar kadar, ‘yerliliğine’de tutulanlar yok mu?

 

Kün, her zevke yetişiyor, her şeyi olduruyor!

Bundan önceki yazımız olan Alev (Çelik Kardeşler Efsanesi-21) – Helen Hardt başlıklı kitabımızda Alev (Çelik Kardeşler Efsanesi-21), Alev (Çelik Kardeşler Efsanesi-21) ekitap indir ve Alev (Çelik Kardeşler Efsanesi-21) ekitap oku hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave A Reply