Bir varmış bir yokmuş, evvel vakit içinde dağların ardında ormanın içinde bir eşek yaşarmış. Oldukca susadığında tertemiz ve serin bir dereye gider su içermiş. Bu eşek gene bigün oldukça susamış ve dere kenarına giderek su içmeye başlamış. Birden arkasından bir gürültü duymuş ve başının derde gireceğini anlamış.

Gelen gürültü kurttan geliyormuş. Kurt eşeği avlamak için atağa geçmeyi planlıyormuş. Eşek ise kaçacak yeri olmadığını fark edince aç kurdu önlemek için bir plan hazırlamış.

Birden topallayarak sancı sesleri çıkarmaya başlamış. Aç kurt eşeğin yanına giderek sormuş. Neyin var eşek kardeş, daha sana saldırmadım bile nedir bu çığlıklarının sebebi, demiş.

Eşek ise anlatmaya başlamış. Ayağıma oldukça büyük ve sivri bir diken girdi ve bu diken canımı oldukça acıtıyor, sen de beni yersen muhtemelen mideni delebilir, demiş. Bunun üzerine kurt düşünmüş. Madem bu eşeği yiyeceğim bari dikeni çıkarıp öyleki yiyeyim, demiş.

Kurt ile Eşek Masalı
Kurt ile Eşek Masalı

Bunun arkasından kurt, eşeğin arkasına geçerek dikeni aramaya başlamış. Bu sırada da eşeği iyi mi yiyeceğini hayal ediyormuş. Eşeğin arkasına geçince ayağını kaldırmasını söyleyip iyice incelemek istemiş. Karnı da oldukça açmış pek mantıklı düşünemiyormuş.
Eşek ayağını kaldırır kaldırmaz ayaklarıyla kurdun dişlerine oldukça sert bir halde çifte atmış. Kurt geriye doğru fırlarken dişlerinin her biri yamulmuş. Kurt söze başlamış.

Ben bu çifteyi hakikaten hak ettim şundan dolayı doktorluk benim neyime, ben bir kasabım, demiş. Karnı aç bir halde eşeğin yanından ayrılmış. Yapmış olduğu hatanın farkına varıp tekrar bilmediğim işlere kalkışmayacağını söylemiş.

Kurt ile Eşek Masalı Özeti

Bir varmış bir yokmuş, evvel vakit içinde ormanda bir eşek yaşarmış. Bu eşek oldukça susayınca dereye gidip su içermiş. Ansızın bir gürültü gelmiş. Eşek, kurdun kendisine doğru geldiğini suyun yansımasından görmüş. Tehlikede bulunduğunu anlayınca kaçacak yer arasa da bulamamış.

Derhal bir umar arayışına koyulmuş ve aklına bir düşünce gelmiş. Yüksek sesle söylenmeye başlamış ve topallayarak yürüyormuş. Eşeğin bu halini gören kurt eşeğe daha saldırmadığını niçin bu şekilde davrandığını sormuş. Eşek ise ayağına dev gibi bir diken battığını bu yüzden topalladığını ve canını oldukça acıttığını söyleyip kurt onu yerse onun da midesini delebileceğini söylemiş.

Bunun arkasından kurt eşeğin ayağındaki dikeni çıkartıp öyleki yemeye karar vermiş. Eşeğin arkasına geçince ayağının altını kaldırmasını söylemiş. Eşek tam da bu esnada son gücüyle kurda çifte atmış. Kurdun tam ağzına erişince bu çifteler tüm dişleri yamulmuş.

Geriye doğru uçan kurt bir hata yaptığını farkına varmış. Bilmediği işlere girişmemesi icap ettiğini anlayarak aç bir karınla oradan ayrılmış.

Kurt ile Eşek Masalı Hakkında Sorulan Sorular

1)   Kurt ile Eşek Masalı Mevzusu Nedir?

Kurt ile eşek masalı, dere kenarında su içen bir eşeğin kendisine doğru gelen kurttan kaçamayacağını anlayınca akıllı bir düşünce üretmesi gerekir, planını tatbik eden eşeğin kurttan kurtuluşunu mevzu olarak ele alır.

2)   Kurt ile Eşek Hikayesi Ana Fikri Nedir?

Kurt ile eşek hikayesinin ana fikri, bilmediğimiz işlere kalkışmayarak kendi alanımızda durmalıyız. Yoksa başımıza beklenmedik işler gelir ve sonumuz kurt benzer biçimde olabilir.

3)   Kurt ile eşek masalında, kurt hangi hatayı yapıyor?

Kurt ile eşek masalında kurt, daha ilkin bilmediği işler ile uğraşarak avını kaçırıyor ve zarar görüyor. Tek yapması ihtiyaç duyulan eşeği avlamakken asla bilmediği tedavi için arayışa koyulunca büyük zararlara uğruyor. Hem avını kaçırıyor hem de dişlerini mahvediyor.

4)   Kurt ile eşek masalının yazarı kimdir?

Kurt ile eşek masalının yazarı, her ne kadar bilinmese de halk içinde dilden dile dolaşarak günümüze kadar ulaşmıştır. Kurgusal bir yapıt olan kurt ile eşek masalı okumak isteyenler yazarı hakkında data sahibi olamayacaklardır.

La Fontaine MasallarıKısa Masallar3 Yaş Masalları
Site Adresi:

Bir cevap yazın