Leonardo Da Vinci / Bir Ustanın Portresi pdf indir

0

Leonardo Da Vinci / Bir Ustanın Portresi
Rönesans’ın büyük adı Leonardo da Vinci bugün daha oldukça Mona Lisa, Son Akşam Yemeği yada Kayalıklar Madonnası şeklinde resimleriyle ön planda olsa da aslına bakarsak bir ressamdan daha fazlasıdır. Kuşların uçuşlarını gözlemleyip aerodinamik yapılarını inceleyerek uçan bir makine üreten bir icat eden; savaşlarda düşmana karşı üstünlük sağlayacak oldukça çeşitli yıkım silahları ve ulaşım araçları tasarlayan bir mühendis; binalar, yollar, köprüler ve kale müdafa sistemleri tasarlayan bir mimar; gizlice morga girerek kadavralar üstünde anatomi çalışan bir meraklı…
Her mevzu ilgi alanına giriyordu. Cebir, geometri, perspektif, hidrolik, botanik, inşaat bilimi, optik, askerlik sanatı, mekanik bilimi, tıp… Doymak bilmez data açlığı onu devamlı okumaya ve yazmaya sevk ediyordu. Tek hocası ve yol göstericisi merakıydı. Daha gençliğinde dehası ortaya çıkarıldı, takdir edildi. Ömrünün son demlerine kadar sanatının ve ustalığının kıymetini bilen adların lütfunu görmüş oldu. Hatta 1516 Fransa Kralı I. François bizzat gelmiş olarak kendisini Fransa’ya çağrı etti, onu hizmetine aldı. Bu şöhretine karşın Leonardo hep şatafattan uzak yaşadı, konforun merakını köreltmesine, çalışmalarına ket vurmasına izin vermedi. Peki fakat Leonardo da Vinci’nin yaşamı nasıldı?
Bruno Nardini elinizdeki kitapta büyük ustanın yaşamını okunması rahat, zevkli bir üslupla sunuyor. Aileyle ilgili arka planından eserlerini hazırlama süreçlerine, çevresindeki insanlarla ilişkilerinden merakını tutkulu bir halde rehber edinmesine kadar Nardini, Leonardo’nun 67 senelik ömrünü, her biri ustanın değişik bir yönünü açığa çıkaran anekdotlarla aktarıyor.
Kemal Atakay’ın Türkçeye yetkin çevirisiyle Leonardo da Vinci: Bir Ustanın Portresi siyasal kargaşanın, iktidar çekişmelerinin, dinî yapılar ile halkın içinde etrafındaki dünyayı anlamaya ve anlamlandırmaya çalışan Leonardo da Vinci’nin canlı bir portresini çiziyor.

Pdf kitap indir

pdf indirme butonu


Leonardo Da Vinci / Bir Ustanın Portresi pdf indir

Bu Türü sevenler için bilhassa okunmasını tavsiye edebileceğimiz muhteşem bir kitap. Diğeri eserlere bakmak için Pdf Kitap İndir linkinden birbirinden güzel kitap özetlerine bakabilirsiniz. Leonardo Da Vinci / Bir Ustanın Portresi pdf indir Kitabı hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle yorum olarak paylaşırsanız mutlu oluruz. Kitap isteklerinizi daima dikkate alıyoruz. Okumak ruhun oksijenidir!


Leonardo Da Vinci / Bir Ustanın Portresi pdf indir
Kitabının yazarı kimdir?

Leonardo Da Vinci / Bir Ustanın Portresi pdf indir
Kitabını kim yazmıştır?


Leonardo Da Vinci / Bir Ustanın Portresi pdf indir
Kitabının yayınevi neresi?


Leonardo Da Vinci / Bir Ustanın Portresi pdf indir
Kitabı ne süre yazıldı?

Leave A Reply