Mali Müşavir Maaşı Nedir?

0

Mali müşavir yada özgür muhasebeci mali müşavir, günlük yaşamda oldukça sık duyulan mesleklerden biridir. Bilhassa esnaflar tarafınca bu meslek oldukça daha iyi bilinir. İlgili meslek grubu ile genel bilgiler bilinse de, maaşlarının ne kadar olduğu dört gözle beklenen konulardan biridir. Yazımızın devamında mali müşavir maaşı ne kadar sorusunun detaylı yanıtını bulabilirsiniz.

Mali Müşavir Maaşı Nedir?
Mali müşavir maaşları 2022

Mali Müşavir Nedir?

Mali müşavir maaşı hakkında detaylı data vermeden ilkin bu mesleğin genel hatları ile tanıtılması daha yararlı olacaktır. Mali müşavir yada malum öteki adıyla özgür muhasebeci mali müşavir (SMMM), gerçek ve tüzel kişilerin hesap bilgilerinin düzenlenmesi, defterlerinin tutulması benzer biçimde işlemleri icra eden meslek grubudur.

Maliye, ekonomi ve işletme benzer biçimde bölümlerden mezun olanlar, lüzumlu şartları sağladıktan sonrasında bu mesleği hayata geçirmeye adım atar. Genel olarak muhasebe ve vergi işlemleri benzer biçimde karışık mevzulara ilişkin işlemleri yaparlar. Halk içinde muhasebeci olarak da bilinirler.

Mali Müşavir Maaşı

Mali müşavir maaşı, 5.000 TL ile 10.000 TL içinde değişiyor. Mali müşavirlik mesleğinin yapısı, bu değişkenliğin en mühim sebebi olarak gösterilebilir. Bu sebeple bu meslekte olanlar genel olarak özgür çalışır ve kendi müşterilerini kendileri bulurlar. Bulunan alan kişi sayısı ne kadar fazla olursa, aylık kazanç da o denli yüksek olacaktır. Bahsedilen husus sebebiyle mali müşavir maaşı ile ilgili net bir sayı vermek mümkün değildir.

En düşük mali müşavir maaşı, kimi zaman asgari ücret kadar olurken, kimi zaman de daha düşük seviyelerde dahi olabilir. En yüksek mali müşavir maaşı ise 30.000 TL ve üstündeki seviyelere kadar rahatça çıkabilir. Verilen rakamlar, bu meslek grubu maaşlarının ne kadar değişken bulunduğunu net olarak göstermektedir.

Mali müşavirlik, kendi içinde değişik türleri olan bir meslek grubudur. Çoğu zaman bağımsız ve özgür olarak çalışmış oldukları ifade edilebilir. Sadece kimi zaman bağımlı, şu demek oluyor ki bir tek bir şirkete yada işletmeye hizmet verecek şekilde de çalışabilirler. Bu şekilde bir durumda maaşları sabittir ve aylık bazda değişmez. Bağımlı olarak çalışan mali müşavirlerin maaşları iş yoğunluğu ve mesleki deneyime bağlı olarak 7.000 TL ile 12.000 TL içinde değişmiş olur. Mali müşavir maaşı, bu aralığın haricinde da olabilir. Hizmet verilen firmanın yada işletmenin maaş politikası bu aşamada mühim bir detay olarak dikkat çeker.

Özgür Mali Müşavir Maaşı

Özgür mali müşavir maaşı, 4.250 TL ile 10.000 TL içinde değişmiş olur. Özgür mali müşavirlerin adından da anlaşılacağı benzer biçimde özgür emek harcamaları, maaşların farklılık göstermesinin temel nedenidir. Dolayısıyla burada yer edinen aralığın haricinde da maaşlar alınabilir.

Özgür mali müşavirler, işletmelerin ve kurumların muhasebe işlerinin ustalaşmış olarak yürütülmesinden sorumludurlar. Anlaştıkları müşterilerinin işlerini üstlenirler. Dolayısıyla alanında kendini geliştirmiş, işini iyi icra eden ve tercih edilen bir özgür mali müşavir, yüksek rakamlar kazanabilir. Öyleki ki, 20.000 TL ve oldukça daha üstünde rakamlar kazanmaları mümkündür.

Özgür Muhasebeci Mali Müşavir Maaşı

Özgür muhasebeci mali müşavir maaşı, asgari ücret ile 10.000 TL içinde değişiyor. Burada bahsedilen rakamlar averaj olup, değişik unsurlara bağlı olarak değişkenlik izah edebilir. Şu demek oluyor ki bir SMMM 10.000 TL üstünde dahi maaş alabilir.

Bilinmiş olduğu benzer biçimde işletmelerin defter tutma zorunluluğu bulunuyor. İşte bu işlem SMMM tarafınca yapılır. Bunun haricinde öteki muhasebe işlemleri de gene SMMM tarafınca gerçekleştirilir. Özgür muhasebe mali müşavirler, aynı anda birden fazla işletmeye hizmet verir. Özgür olarak çalışmış oldukları için müşterilerini çoğu zaman kendileri bulur yada ofislerine hizmet almak için işletme sahipleri gelir. Meydana getirilen anlaşmaya nazaran her ay için ücret alırlar. Alan kişi sayısının fazla olmasına bağlı olarak alınan maaşlar da artış gösterecektir.

Yeminli Mali Müşavir Maaşı

Yeminli mali müşavir maaşı, 8.000 TL ile 20.000 TL içinde değişmiş olur. Burada da hizmet yoğunluğu alınan maaşı etkileyen en mühim hususlardan birisidir. Sadece yeminli mali müşavirliğin bu alanın en yüksek noktası olması sebebiyle, aldıkları maaş da yüksektir.

Mesleğe SMMM olarak başlayanlar, 10 senelik mesleki tecrübe sonrasında yeminli mali müşavir olmak için adım atabilir. Meydana getirilen sınavları başarıya ulaşmış şekilde geçen ve öteki şartları da sağlayanlar yeminli mali müşavir olabilir.

Yeminli mali müşavir maaşları, düzgüsel mali müşavirlere nazaran daha yüksektir. Sadece bunun bir garantisi olmadığının bilinmesi gerekiyor. Sonunda yeminli mali müşavir maaşları da hizmet verilen müşterilerden gelen ücretlerden oluşuyor. Eğer yeteri kadar alan kişi bulunamaz ise maaşlar düşük olacaktır. Sadece yeminli mali müşavirlere olan talebin yüksek olması, bu şekilde bir durumun yaşanma riskini ciddi anlamda düşürüyor.

Mali Müşavir Yetişim Maaşı 2022

Mali müşavir yetişim maaşı averaj olarak asgari ücret kadardır. Sadece bu aşamada net bir düzenleme olmadığı için alınan ücretler kimi zaman asgari ücretin altına dahi düşebilir. Resmi olarak bu şekilde gösterilmese dahi ödemeler bu şekilde yapılabilir. Sadece tersi durum da mümkündür. Şu demek oluyor ki yetişmen mali müşavir maaşları asgari ücretin üstünde de olabilir.

Mali müşavirlerin yetişim süresi 3 yıl kadardır ve bu süre içinde düzgüsel mali müşavirlere nazaran daha azca kazanırlar. Yetişmen olmaları, daha düşük kazanmalarının temel nedenidir. Fakat unutulmamalıdır ki, burada da net bir maaş garantisi bulunmaz. Dolayısıyla alınan maaşlar içinde ciddi değişimler olabilir.

Mali Müşavir Olma Şartları

Mali müşavir olma şartları, bu mesleği seçmek isteyenlerin bilmesi ihtiyaç duyulan mühim hususlardan biridir. İlgili şartları sağlamayanların bu mesleği yapabilmeleri mümkün değildir. Mali müşavir olma şartları genel olarak aşağıdaki gibidir:

 • TC. vatandaşı olma
 • Kamu görevinden çıkarılmamış olma
 • Kamu haklarından yoksun bırakılmama
 • Adli sicilin temiz olması
 • Muhasebe, işletme, bankacılık, ekonomi, işletme, siyasal bilimler ve kamu yönetimi bölümlerinden mezun olma
 • Yüz kızartıcı kabahat sebebiyle soruşturma geçirmiyor olma

Buradaki şartları elde eden adaylar, mali müşavir olmak için müracaat yapabilir. Sadece şartlardan minimum birinin dahi sağlanmaması mesleğe kabul edilmemesine niçin olur.

Iyi mi Mali Müşavir Olunur?

Mali müşavir olmak için ilk olarak lüzumlu şartları taşımanız ve sağlamanız gerekiyor. Eğer şartları tam olarak sağlıyorsanız, mali müşavir olmak için yeterlilik sınavına girmeniz gerekiyor. İlgili imtihanı başarı ile tamamlayan adayların yetişim süreci adım atar. Bu süre, ön lisans mezunları için 3 yıl iken, lisans mezunları için ise 2 senedir. Yetişim süresinin tamamlanmasının peşinden yapılacak olan yeterlilik sınavının başarıya ulaşmış şekilde tamamlanması gerekiyor. Tüm bu aşamaları geçen adaylar mali müşavir olarak vazife yapabilir.

Mali müşavirlik, kendi içinde ilerleme imkanı olan bir meslektir. Mali müşavir olanlar 10 senelik mesleki tecrübe sonrasında yeminli mali müşavir de olabilir. Onun için de gene benzer bir süreç izlenir. Yeminli mali müşavir maaşı daha yüksektir ve mesleki itibarları da fazladır. Bahsedilen türden birçok pozitif yanları olduğundan yeminli mali müşavir olmak oldukça caziptir. Detaylı incele.

Mali Müşavir Ne İş Yapar?

Mali müşavir maaşı haricinde bilinmesi ihtiyaç duyulan bir öteki mühim nokta ise mali müşavirlerin görevleridir. Bu görevler şunlardır:

 • Şirket ve işletmelerin gelir gider kayıtlarının tutulması
 • Muhasebe sistemlerinin geliştirilmesi ve eksikliklerin giderilmesi
 • Muhasebe sistemi yok ise sıfırdan kurulması
 • Vergi beyannamelerinin hazırlanması
 • Finansal işlemlerin gerçekleştirilmesi

Anlaşmalı olduğumuz bankalardan kredi fırsatı yakalamak için, yada size hususi hediyelerimizden yararlanmak isterseniz. İçeriklerimize gerçek eposta adresiniz ile şiddetle yorum yapmanızı tavsiye ederiz. Yorumlar en geç 5 gün içinde onaylanmaktadır.

Leave A Reply