Mehmet Yağız ve Asya’nın Hikayesi

0

Bir zamanlar iki kardeş yaşarmış. Abisinin adı Mehmet Yağız, kardeşi ise Asya’ymış. Birbirlerini fazlaca seven iki kardeş kimi zaman de inatlaşır birbirlerini üzermiş.

Mevsimlerden kış, aylardan aralıkmış. Ve o gün dışarıda lapa lapa kar yağıyormuş. Mehmet Yağız erkenden uyanmış ve kardeşini de “Iyi sabahlar Asya kuş kalk hadi” diyerek uyandırmış. Asya bir o tarafa bir bu tarafa dönmüş, bakmış ki abisi yanından ayrılmıyor “Of sana da iyi sabahlar abi kuşum” demiş. Abisi gülerek perdeyi açtığında bir de ne görsün her yer bembeyaz olmuş. “Asyaaa bak beyaz bembeyaz her yer” demiş. Kardeşi de cama ulaştığında birbirlerine bakarak gülmüşler ve koşarak mutfağa gitmişler. Anneye devasa bir “iyi sabahlar” diyerek iki yanağından da öpmüşler. “Hayırdır kuzularım sizdeki bu mutluluğu neye borçluyuz” demiş anneleri. Onlar da camı göstermişler ve “Dışarı çıkabilir miyiz anne? Lütfen lütfen!” demişler. “Tamam fakat ilkin kahvaltı” dedikten sonrasında beraber kahvaltı yapmışlar. Derhal giyinmişler ve koşarak dışarıya çıkmışlar. Ilkin kartopu oynamışlar, kartopu savaşı yapmışlar ve en sonunda kardan adam yapmışlar. Babaları kardan adam yaparken yetişmiş ve onlarla yine kar oynamış. Asya o esnada abisine kar atmış ve yanlışlıkla gözüne gelmiş. Abisi sinirlenmiş ve kardeşini kara yatırmış. Baba olanları anlayamadan ikisi aniden ağlamaya başlamış. Anne ve baba güzelce sakinleştirmiş. Babası “Bakın çocuklar devamlı iyi geçinemeyebiliriz, kimi zaman tartışabilir kavga edebiliriz. Fakat mühim olan birbirimizi kırmayalım vakaları konuşarak çözelim ve sevgimizi hep gösterelim şu sebeple insanoğlu bu şekilde anlaşır.” demiş.

Mehmet Yağız’la Asya babasına hak vermişler. “Tamam babacım barışacağız fakat bir şartla, o da seni de kara yatırırsak öyleki” demiş iki kardeş. Daha babasından eveti duymadan babaları koşmuş onlarla kar savaşı hayata geçirmeye başlamış. Anneleri onlara bakarak gülmüş ve fazlaca mutlu olmuş. Bakın çocuklar devamlı sorunlarımızı konuşarak çözelim, sevgi her şeyin ilacıdır. Gökten üç elma düşmüş. Biri bu masalı okuyana, biri bu masalı dinleyenlere, en sonuncusu da tüm küçüklere.. Tatlı uykular çocuklar…

Daha çok kısa öykü okumak isterseniz Kısa Hikayeler kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Leave A Reply