Mersin Çayı Hangi Hastalıklara İyi Gelir? Aşırı Tüketim Zararı olan Mıdır?

0

Mersin çayı, damar hastalıkları olanlara iyi gelir. Balgam söktürücü yararları da vardır. Nebat çaylarının 2 fincandan fazla tüketmek zararlıdır.

Mersin Çayı

Mersin meyvesinin yetiştiği bir ağaç olan mersin ağacı, ufak ağaççık şeklinde yetişmektedir. Mersin familyasından gelmekte olan mersin ağacının boyu 1-5 metre içinde değişmektedir.

Mavimsi bir meyveye haiz olan yapraklarından ve meyvelerinden mersin çayı demlenerek tüketilen mersin ağacı vatanımızda Ege Bölgesi ve Akdeniz Bölgesi’nde yetişmektedir.

Yaprakları açık yeşil ve koyu yeşil tonlarında ve sivri olan mersin meyvesi beyaz çiçek açar ve mavimsi siyah olan meyvesi ender de olsa beyaz renkte olabilmektedir.

Yaban mersini çayı birçok mevzuda sağlığa yararlı bir çaydır. En kaliteli ve yararlı yaban mersini çayı yaban mersini yaprakları kurutularak elde edilmektedir.

Mersin Çayı Iyi mi Saklanır?

Yaprakları ve meyvesinin birçok mevzuda sağlığa yararlı olduğu malum mersin çayı alternatif tıptaki yerini almıştır.

Birçok yararlı madde içeren, murt meyvesi yada hambeles meyvesi olarak da anılan mersin, aromatik bir tadı olan bir meyve olmakla birlikte çoğu zaman meyve olarak değil yapraklarından ve meyvelerinden meydana getirilen çay şeklinde tüketilmektedir.

Mersin yaprakları kurutulmak suretiyle muhafaza edilmektedir. Kurutulduğunda oldukça dayanıklı ve uzun süre bekletilebilmesine karşın oldukça uzun bekletildiğinde içindeki vitamin ve minerallerin kaybolmasına niçin olabilmektedir. Vitamin ve mineral kaybını önlemek için kurutulan mersin yaprakları birkaç ay içinde tüketilmelidir.

Mersin Çayı Yemeklerde Iyi mi Kullanılır?

Aralık, ocak aylarında mersin meyveleri semt pazarlarında bolca oranda bulunmaktadır. Kurutulmuş mersin meyveleri ise kuruyemişçilerde ve aktarlarda rastlayabileceğiniz kendine özgü kokusu ve tadıyla tazesinin meyve olarak tüketilebileceği benzer biçimde kurutulmuş meyve ve yapraklarından çay demlemek suretiyle tüketilmektedir.

Bazı yörelerde murt, hambeles adları ile anılan mersin meyvesi isteğe bağlı olarak reçel ya da marmelat yapımında da kullanılmaktadır.

Çoğu zaman doğada kendiliğinden yetişen ve yaban mersini olarak da malum mersin ağaçları vatanımızda bol miktarda yetişmektedir.

Mersin Çayının Yararları Nedir?

Devletimizde bol miktarda yetişen, hem de herhangi bir emek vermeye gerek kalmadan kendiliğinden yetişen bir ağaç olan mersin ağacı yaprakları kurutularak çay demlemek suretiyle tüketilirken siyaha yakın mavimsi ve beyaz renkte olan meyveleri ise marmelat ve reçel yaparak tüketildiği benzer biçimde çayı demlenerek çay olarak da tüketilmektedir.

Bilhassa kış aylarının olmazsa olmaz kış çayı niteliğindeki mersin çayı yararları ise şu şekilde sayılabilir:

·       Oldukca güçlü bir naturel balgam söktürücü özelliği vardır.

·       Antiseptik özelliği yardımıyla mikropları vücudumuzdan uzak tutabilmemize destek sunar.

·       Damar sağlığına büyük katkıda bulunduğundan kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini bizlerden uzak meblağ.

·       Bulantı ve kusmayı engeller.

·       Mideyi rahatlatma özelliği yardımıyla sindirim sistemini pozitif etkisinde bırakır.

·       İltihap iyileştirici özelliği vardır. İltihaptan egzamaya kadar iyi geldiği birçok rahatsızlığın olduğu bilinmektedir.

·       İltihap söktürücü özelliği olduğundan dolayı yaprakları çay benzer biçimde demleyip cilde sürüldüğünde sivilce ve akneleri iyileştirici özelliği vardır.

·       Kolesterol ve şeker mevzusunda da dengeleyici özelliği vardır.

·       Tertipli tüketildiğinde cilde parlaklık ve ışıltı verir.

Aslen genele baktığımızda adeta naturel bir eczane olan aden ülkemiz bizlere sıhhatli olabilmek ve sıhhatli kalabilmek adına ihtiyaç duyulan her şeyi adeta altın bir tabakla önümüze sunmuştur.

Mersin Çayı Nelere İyi Gelir?

Doğada kendiliğinden yetişen bir ağaç olan mersin ağacı yaprakları ve meyvesi çay, reçel, meyve ve marmelat olarak tüketilebilen ve birçok yararlı vitamin ve mineral içeren bir tabiat harikasıdır. Mersin çayı nelere iyi gelir? Sorusunun cevabı oldukça kapsamlıdır.

İltihap söktürücü özelliği yardımıyla adeta naturel bir antibiyotik ve antiseptiktir. İştah açma özelliği ile kilo alamayanların destek olarak kullanabilecekleri iştah açıcıdır.

Kalp ve damar içinde pozitif etkilere haiz olan mersin çayı kolesterolü dengeler.

Bir tek özetlemek gerekirse birkaç tanesini saydığımız mersin çayı insan sağlığını pozitif etkileyen birçok vitamin ve mineral içermektedir.

Mersin Çayının İçindeki Vitaminler

Halk içinde murt meyvesi ve hambeles olarak da malum mersin çayının içindeki vitaminler ile muhteviyatında bulunan kalsiyum, demir, potasyum ve magnezyum benzer biçimde mineraller yardımıyla insan sağlığı üstünde oldukça pozitif tesirleri vardır.

Oldukca besleyici bir meyve olan mersin meyvesi A, C, E, K vitamini bakımından oldukça varlıklı olduğundan bu vitaminlerin yararlı olduğu her şeye de kullanılmaktadır.

Birçok mineral ve vitamin içermiş olması Mersin çayının alternatif tıp ve koruyucu tıp adına kullanım alanını da arttırmaktadır.

Bu kadar zahmetsiz bir halde elde edebileceğimiz bir meyvenin bu aşama yararlı olması ise yurdumuzun bizlere elde etmiş olduğu en büyük hediyedir.

Mersin Çayı Kalorisi

Yaban mersini bolca oranda potasyum, protein, karbonhidrat, lif ve yararlı vitaminler içermekte olan mucize bir yemiştir.

Taze olarak tüketildiğinde kanı temizleyen ve göz bozuklukları engellemiş olan hususi durumunun de olduğu malum mersin çayı kalori açısından düşük kalorili bir besindir.

100 gram yaban mersini 57 kalori içerirken 100 gram yaban mersini kurusu 418 kaloridir. Bir bardak dondurulmuş yaban mersini 70 kaloridir. Bir bardak yaban mersini suyu ise 100 kaloridir.

Mersin Çayının Zararları

Devamlı dediğimiz benzer biçimde sağlığımıza katkısı olabilecek meyve ve sebzeleri ya da herhangi bir gıda türünü yarar görebilmek istiyorsak tertipli tüketmemiz şarttır. Bir tek bir kere ya da 2 kere tüketip yarar görmedim demek çok da fazla mantıklı olmasa gerek.

Sadece tertipli tüketildiğinde yararını gördüğümüz tüm besinlerin fazla tüketildiğinde ise zarar vermeleri normaldir. Bu yüzden ölçülü yiyecek ve ölçülü içmek gerekmektedir.

Mersin çayı fazla tüketildiğinde alerjik bir bünyeniz var ise boğazda ve dilde kaşıntı yapabilir. Şimdiye kadar saydığımız tüm yararları fazla kullanıldığı süre ansızın zarar olarak dönüş yapabilir.

 

Leave A Reply