Mısır Püskülü Çayı Neye İyi Gelir? Yararları, Zararları ve Kalori Miktarı

0

Mısır püskülü çayı, bilhassa böbrek taşı olanlara iyi gelir. Cilde de yararları ile bilinmektedir. Kalorisi düşük olsa da fazlası zararlıdır.

Mısır Püskülü Çayı

Mısır bitkisinden meydana gelen yüksek vitamin ve mineral mısır püskülü çayı, sıhhat açısından oldukça yararlı bir çay türüdür. Mısır bitkisinin üst kısmında bulunan sarı püsküllerden elde edilmiş mısır püskülü, rejim listelerinin ilk sıralarında yer verilmiştir.

Mısır derhal her bölgede yetişebilmektedir. 60 ile yakın ilimizde yetişmekte olan mısır bitkisi ile elde edilmiş mısır püskülü ile çay yapılabilmekte ve bu şekilde de tüketilmektedir.

Mısırın organik ve besleyici hususi durumunu içinde bulunduran mısır püskülü, son yıllarda lüzumlu ilgiyi görmüş ve tüketimi süratli şekilde artmıştır. Çoğu zaman çay olarak tüketilen mısır püskülü, son aşama yararlı ve yararlı bir nebat bölümüdür.

Mısır genel olarak ABD kıtasında yetişen bir nebat olsa da devletimizde de derhal her bölgede yetiştirilmektedir. Bundan dolayı kolaylıkla mısır püskülü üretimi yapılabilmektedir.

Mısır Püskülü Çayı Iyi mi Saklanır?

Mısır püskülü çayı iyi mi saklanır sorusunun hususi bir cevabı bulunmuyor. Genel olarak tüm çay bitkileri şeklinde saklanmasında yarar vardır.

Güneş görmeyen ve nemsiz bir ortamda saklanması uzun süre tazeliğini korumaya destek olacaktır. Hususi bir gizleme koşulu olmasa da dikkatli olunması ve bozulmaması için dikkat gerektiren bir besindir.

Cam bir kavanoz içinde saklanması ve kuru, rutubetsiz ortamda saklanması hem tazeliğini korumasına hem de içeriğindeki besleyiciliği korumada yarar elde edecektir. Bundan dolayı plastik bir gizleme kabı yada cam kavanozda saklanması ve rutubet olmayan ve ısı dengesi iyi ayarlanmış bir ortamda saklanmasında yarar vardır.

Mısır Püskülü Çayı Yemeklerde Iyi mi Kullanılır?

Mısır püskülü çayı yemeklerde iyi mi kullanılır sorusuna verilecek en iyi yanıt, çay olarak verilebilir. Çay şeklinde tüketildiğinde vücuda faydası oldukça çok olmaktadır. Kaynayan suya bir tutam mısır püskülü ilave ederek hazırlanana çay vücudun birçok noktasında yararlı olmaktadır.

Her gün tüketilmesi ihtiyaç duyulan çaylar içinde bulunan sadece fazla tüketilmemesi gerekmektedir. Mısırdan kalan parçaların atılmaması ile elde edilmiş püsküller saklanarak elde edilmiş mısır püskülü, çay olarak tüketildiğinde leziz bir gıda olarak göze çarpmaktadır.

Mısır Püskülü Çayı Yararları

Mısır püskülü çayı yararları bakımından öteki nebat çayları şeklinde ön plana çıkmaktadır. Gerektiği kadar tüketildiği takdirde onlarca faydası bulunan mısır püskülü çayının yararları şunlardır.

·       Böbrek iltihabına iyi gelmektedir. Ek olarak böbrek taşı düşürmede etkili bir yöntemdir.

·       İdrar yolunda bulunan problemleri gidermek için kullanılır. Ek olarak idrar yolu enfeksiyonları yok etmede destek olmaktadır.

·       Prostat oluşumuna engel olmaktadır.

·       Gerilim ve kolesterol dengeleyici özelliği bulunmaktadır.

·       Yüksek tansiyonu düşürmede etkilidir.

·       Bağırsakların tertipli çalışmasına katkı sağlamaktadır. Bundan dolayı zayıflatıcı tesiri görülmektedir.

·       İyi bir toksin atıcı durumundadır.

·       Gut hastalığına karşı yararlıdır.

·       Depresyon tedavisinde yardımcıdır ve depresyon oluşumunda engelleyici özelliğe haizdir.

·       Ciltte oluşan problemleri giderir.

·       Romatizmaya ve kemik ağrılarına iyi gelmektedir.

·       Yaraların iyileşmesini sağlar.

·       Böbrekte oluşan problemleri giderir.

·       İyi bir idrar sökücü özelliği bulunmaktadır.

·       Vücudun kuvvetlenmesine ve sindirime destek sunar.

Mısır Püskülü Çayı Nelere İyi Gelir?

Mısır püskülü çayı nelere iyi gelir sorusuna verecek onlarca cevap bulunmaktadır. Böbrek taşı düşürmeden, idrar sökmeye kadar birçok mevzuda vücuda iyi gelmektedir. Ek olarak saçların da daha kuvvetli olmasını elde eden mısır püskülü çayı, depresyon şeklinde ruhsal hastalıklara da iyi gelmektedir.

Bilhassa sindirim mevzusunda yararlı olan mısır püskülü çayı, oldukça iyi bir toksin atıcı özelliğindedir. Bundan dolayı dengeli ve sonucunda tüketmek yararlı ve yararlı olacaktır.

Mısır Püskülü Çayı Vitaminleri

Mısır püskülü çayı vitaminleri bakımından oldukça varlıklı bir besindir. Bununla birlikte mısır püskülü çayı mineral bakımından da fazla bir çay türüdür.

C vitamini bakımından varlıklı olan mısır püskülü çayı ile kış aylarında hastalıklar uzak kalır. Ek olarak K vitamini bakımından da varlıklı bir çaydır.

Potasyum, çinko demir, bakır ve antioksidan bakımından da varlıklı bir içecek olarak göze çarpmaktadır.

Mısır Püskülü Çayı Kalorisi

Mısır püskülü çayı kalorisi oldukça düşük bir içecektir. 5 kcal şeklinde bir kalori miktarına haiz olduğundan zayıflatıcı özelliği yüksek bir üründür.

Mısır Püskülü Çayı Zararları

Tüm gıda ve çaylarda olduğu şeklinde yüksek oranda ve dengesiz kullanımda bir ekip mısır püskülü çayı zararları ortaya çıkmaktadır. Fazla oranda tüketildiğinde baş dönmesi şeklinde durumlara sebep olabilir. Ayrıç kas krampları ve baş ağrısı ile beraber ishale de niçin olabilir. Mısır bitkisine alerjisi olanlarında tüketmemesi gerekmektedir.

 

 

Leave A Reply