Bir varmış bir yokmuş. Evvel vakit içinde kalbur saman içinde tembel bir arı varmış. Bu arının tembel olmasına hepimiz şaşırıyormuş. Şu sebeple tek tembel arı oymuş. Adı da Miskin miş. Miskin devamlı boş geziyor asla bal yapmıyor hatta çiçeklerin yanına bile yaklaşmıyormuş. Fakat durum öteki arıların siniri bozuyor devamlı kraliçe arıya baskı yapıyorlarmış.

Kraliçe arı Miskin’i de öteki arıları da üzmek istemiyor fakat bu soruna bir deva arıyormuş. Düşünmüş taşınmış ve aklına bir düşünce gelmiş. Derhal tüm arıları çağırmış. Arı ülkesinde yaşayan tüm arılar kraliçe arının yanına gelmiş. Kraliçe arı “Sevgili arılarım, sizleri buraya niçin çağırdığımı merak ediyorsunuz dimi?” diye seslenmiş. Tüm arılar hep bir ağızdan “Evet” diye bağırmış. “O vakit kulak verin. Karşı arı ülkesi ile bir yarışma yapacağız. Bigün içinde en oldukca balı üreten kazanacak. Ve bu yarışta bizi Miskin temsil edecek” demiş. Tüm hepimiz ve Miskin oldukca şaşkınmış. Hiçbir iş yapmayan Miskin iyi mi olur da arı ülkesini temsil eder diye düşünmeye başlamışlar. Miskin ise hem oldukca heyecanlı hemde oldukca korkuyormuş. Şu sebeple hayatında asla iş yapmamış. Kraliçe arı ve Miskin bir yol çizmişler ve her gün çalışmalara başlamışlar. Bir kaç gün sonrasında Miskin bal yapma işini sevmeye başlamış. Bu güne kadar çalışmadığı için oldukca pişmanmış. Yeni bölgeler keşfetmeye, yeni arılarla tanışmaya başlayınca daha da hırslanmış.
Yarışma günü vardığında Miskin asla olmadığı kadar yürekli ve azimliymiş. Gün sonunda Miskin bugüne dek bir arının tek başına toplayamayacağı kadar bal toplamış. Yarışmanın kazananı doğal olarak ki de Miskin olmuş. Kraliçe arı bu planıyla öteki arılar ve Miskin içinde kalmamış herkesi mutlu edip bir arıyı güçlendirmiş. Miskin de o günden sonrasında arı ülkesinin en çalışkan arısı olmuş. Bu masal da burada bitmiş.

Daha çok kısa masal okumak isterseniz Kısa Çocuk Masalları kategorimizi inceleyebilirsiniz.
Site Adresi:

Bir cevap yazın