Miskin Miskar’ın Masalı

0

Bir varmış bir yokmuş. Evvel vakit içinde kalbur saman içinde bir karınca ülkesi varmış. Bu karınca ülkesinde yaşayan tembel bir karınca varmış. Tembel karıncanın adı Miskar mış. Miskar hepimiz çalışırken yatar, hiçbir işe el sürmezmiş. Bu durum öteki karıncaları fazlaca kızdırır ve ona bir ders vermek istemişler.

Günlerden bigün Miskar çimenlerin üstünde yatmış harıl harıl çalışan dostlarını izliyormuş. Karıncalar toplanmış ve o kış Miskar’a asla yiyecek vermeme sonucu almışlar. Miskar da öteki günlerde hep uzanmış miskinlik yapmış. Vakit su benzer biçimde akıp gitmiş. Havalar soğumaya başlamış. Dışarıda da yiyecek bulmak neredeyse olanaksız olmuş. Miskar da her yıl olduğu benzer biçimde çantasını almış ve yiyecek deposuna gitmiş. Fakat bu sefer karıncalar onu kapıdan içeri sokmamışlar. Miskar fazlaca üzülmüş, aç bulunduğunu söylemiş fakat yinede asla yiyecek alamamış.

Karıncalar Miskar’ın birazcık burnunun sürtmesini, hatasını anlamasını istemişler. Yedi gün süresince ona asla yiyecek vermemişler. Miskar da dışarıda bulmuş olduğu yiyecekleri yemiş, kimi zaman de aç yatmış. Karıncalar Miskarla konuşmuşlar ve onun tekrar miskinlik yapmış olup yapmaması, onlar benzer biçimde emek vermesi karşılığında Miskar’a yiyecek vermişler. Karıncalar Miskar’a büyük bir ders vermiş. O günden sonrasında Miskar hep fazlaca çalışmış, kış için yiyecek toplanmış ve tekrar asla aç kalmamış.

Daha çok kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Leave A Reply