Muhasebeci olmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazım sizin için! Muhasebeci iyi mi olunur? Muhasebeci olmak için ne okumak gerekir? Hepsini tek tek anlattım…

Yazımı okuduğunuz süre bu alana girmek hakkında tüm sual işaretleriniz aydınlanacak. Önü oldukça açık bir meslek olan muhasebeciliği; fabrikalarda, şirketlerde, marketlerde ya da bağımsız olarak yapabilirsiniz. Muhasebeci maaşları 2022 için de bilgilere değineceğim.

Hazırsanız başlamış olalım… 🙂

Muhasebeciler Ne İş Yapar?

Muhasebeciler ne iş yapar?

Muhasebeci olmaya karar vermeden ilkin bir muhasebecinin ne iş yaptığını, vazife ve sorumluluklarını bilmenizde yarar olacağına inanırım. Bu yüzden size ilkin muhasebeciler hakkında detaylı bilgiler sunacağım.

Bir muhasebeci ne yapar? Muhasebe departmanı aslen çalışmış oldukları yerin finans alanlarını yöneten kişilere denir. Genel muhasebecilerde ilgili alanlarda lisans mezunu şartı var.

Bir muhasebeci olmak için her iş kolunda olduğu benzer biçimde bu alanın da bazı şartları bulunuyor. Bu şartlara uyum sağlayabilmeniz gireceğiniz işte en oldukça aranılan şartlar ve özellikler olacak. Peki nedir bu şartlar? Size detaylı olarak firmaların bir muhasebeci de aramış olduğu özelliklerden bahsedeceğim.

Talebe misiniz? Talebe para kazanma yolları hakkında yazdığım yazıya göz atın!

Genel Muhasebeci Ne İş Yapar?

Muhasebeci olmak
Muhasebeci olmak

Muhasebeci olmak için ilkin yapacağınız işi ve sorumluluklarınızı bilmelisiniz. Muhasebeciler mali işlerden mesuldür. Mali işler bir firmanın bel kemiğidir. Riskli bir iş olduğundan firmalar muhasebe personel alımı yaparken ince eleyip sık dokur.

Bu sebeple mali ve para mevzularıyla aranız yoksa ve bu işi öğrenemeyeceğinizden eminseniz muhasebeci olmak için acil etmemenizi tavsiye ederim. Muhasebe departmanları aşağıda belirttiğim alanlardan görevli olurlar;

 • Muhasebeciler bir senelik bilançoları hazırlar,
 • Gelir gider tablosunu hazırlar,
 • SGK ve vergi ödemelerini takip eder,
 • Finansal raporlamaları yapar,
 • Bordro ve sigorta primlerini hesaplar,
 • Çalışanların giriş ve çıkışlarını yapar.
 • Defteri kebir, kasa defteri, satmaca, fiş, alıntı, irsaliye girişlerini denetim ederler ,
 • Satmaca, Senet, çek ve tahsilatları denetim ederler,
 • Çalışmış oldukları yerin banka ve borçlarını denetim ederler.

Genel Muhasebecilerin Görevleri;

 • Muhasebe ve benzer bir alanda eğitim görmek ile kendini bu alanda geliştirmek: Bu alanda bir okul ya da kurslardan eğitim almış olmanız gerekir.
 • MS Office programları ile muhasebe programlarını kullanabilmek: Muhasebeci olarak çalışmaya başlayacağınız şirket hangi programı kullanıyorsa (Netsis, Lks, Orka, Mikro, Luca, Axasoft, Akınsoft, Cesasa, Verim Ticari, Demsoft, Tilasoft, Türev, Netadam, Basecom, Asyasoft, Nisa, Dia yada Eta) o programa hakim olmak zorundasınız.
 • Yasal mevzuat hakkında informasyon sahibi olmak: Yapacağınız mali ve iş kanununa dair tüm bilgilere hakim olmanız bir firmada aranılan bir özelliktir.
 • Muhasebe alanıyla ilgili kuramsal detayları ergonomik emek verme yaşamı ile pekiştirmiş olmak.
 • Birim sorumlusu tarafınca verilen işi zamanında yerine getiren, ekip çalışmasına yatkın bir halde çalışmanız gerekir.
 • Kurum içi ve kurum dışı yazışma diline hakim olmalısınız.
 • Son olarak Finans ve matematik muhasebe alanının temel emek verme prensiplerini oluşturur. O yüzden bu iki alanda da iyi olmanız gerekir.

Ön Muhasebeciler Ne İş Yapar?

muhasebeci olmak için ne yapmak gerekir

Ön muhasebeciler genel muhasebeden önceki sınıflama ve kaydetme işlemlerini meydana getiren ve resmi evrakların genel muhasebeye muntazam olarak akışını sağlarlar.

Sadece ön muhasebenin genel muhasebeden bir farkı liselerin muhasebe bölümlerinden mezun olmaları yada ön muhasebe kurslarını bitirmiş olmaları kafi olmasıdır. Finans alanında takip kabiliyetinizin kuvvetli olması gerekir. Firmaların ön muhasebecide aradıkları şartlar şu şekilde;

 • Yığın takip edeni ve Cari hesap takip edeni yapmanız beklenir.
 • Çalıştığınız firmanın bankasına yatırılan yada bankadan çekilen paraların, ödenen çeklerin, meydana getirilen yada gelen havalelerin takibini yapmalısınız.
 • Müşterilerden alınan çek ve senetler ile satıcılara verilen çek ve senetlerin takibini yapmak.
 • Satmaca edilmemiş ya da satmaca ile meydana getirilen mal ve hizmet alım/satımlarının takibini yapmak.
 • Personelin ay içinde kaç gün çalmış olduğu ne kadar tutarı hak etmiş olduğu ve bu ücretten meydana getirilen yasal kesintiler, bu kesintilerin nereye, iyi mi ve ne şekilde ödeneceğinin takibini yapmak.
 • Resmi evrakları düzenlemek, tasnif etmek, kaydetmek ve muntazam bir halde ilgili bölgelere dosyalamak.

Ön Muhasebecilerin Görevleri;

 • Çek, senet ile meydana getirilen ödemelerin makbuzlarını alır ve giriş yaparlar. Bu yüzden ön muhasebe girişini oldukça iyi bilmeniz gerekir.
 • Faturalarla irsaliyelerin karşılaştırılmasını yapmanız bir ön muhasebeci olarak sizden beklenir
 • Çalıştığınız firmanın gelir gider faturalarını takip etmeniz ve girişini eksiksiz yapmanız gerekir.
 • Araç-gereç teslim alma noktasıyla yazışma halinde olur ve hatalı ürünlerin takibini yaparsınız.
 • Personellerin ay sonlarında bordrolarını düzenlemelisiniz. Bunun haricinde senelik izin kullanmak isteyen personellerin dilekçelerini alarak izin defterine imzalarını tamamlarsınız.
 • Demirbaşların kullanımını kayıt altında meblağ ve son olarak resmi kurumlardan gelen belgeleri imza karşılığında alarak teslim almış olduğu günün tarihini belirterek muhasebeye bilgisini verirsiniz.

Mühim!
Muhasebeci olmak için oteller, bankalar belediyeler ve birçok şirket genel ve ön muhasebe alanlarında personel alımı hayata geçirmeye devam ediyor. Kendinize bu alanda güveniyorsanız, ne olursa olsun karşı karşıya müracaat yapmayı tercih edin.

Otellerde öteki alanlardan değişik olarak muhasebeciler otelin öncesinden saptanmış bütçe hedeflerine gore mali gelişimini satış, maliyet ve net gelir hesaplarını yapar ve aylık, senelik mali çözümleme cetvellerini hazırlar.

Otel işletmesinin mali portföyü hakkında Genel Müdür ve Genel Müdür Yardımcısına informasyon verir. Genel kasaya giren nakit akışını denetler.

Özgür Muhasebeci Ne İş Yapar?

Serbest muhasebeci nasıl olunur
Özgür muhasebeci ne iş yapar?

Özgür muhasebeci mali müşavir de gene şirketlerin finansal bilgilerini çözümleme eder. Özgür olarak hizmet verdiği kurumun, firmanın, şahsın; yasal yükümlülüklerini takip eder, finansal işlerin kaydını meblağ.,

Özgür muhasebeci olmak için lüzumlu şartlar

 • T.C. vatandaşı olmak
 • Üniversitelerin 4 senelik Maliye, Hukuk, Finans ile ilgili bölümlerinden mezun olmak
 • 3 yıl özgür muhasebeci mali müşavir (SMMM) stajı yapmak
 • SMMM imtihanını kazanmak
 • SMMM ruhsatı almak
 • 5786 numaralı kanundaki suçlardan yargı giymemiş olmak (Yüz kızartıcı suçlar)
 • Memuriyetten ihraç edilmemiş olmak
 • Çağdaş haklardan yoksun olmamak

Özgür muhasebeci iyi mi olunur? Şartlar neler? Artık bildiğiniz gibi. Şimdi maaş mevzusuna da değinelim!

Muhasebeciler Ne Kadar Maaş Alır?

Muhasebeci olmak
Muhasebeci maaşları

Muhasebecilerin hangi alanlarda görevli olduklarını, görevlerini ve bir muhasebecide aranılan şartları detaylı bir halde sizlere sundum. Şimdi gelelim en mühim konulardan birine. En merak edeceğiniz sual inanırım “Muhasebeci olacağım, peki muhasebeci maaşları ne kadar?” sorusudur. Muhasebecilerin kazandıkları maaşlar hakkında detayları sizin için derledim. Hazırsanız detaylara geçelim…

Muhasebeciler genel muhasebeci ve ön muhasebeci olarak ikiye ayrılır. Ön muhasebeci maaşları ve genel muhasebeci maaşları farklılık gösteriyor.

Muhasebeci Türü Averaj Kazanç En Düşük Kazanç En Yüksek Kazanç
Özgür muhasebeci 5.100 4.250 TL 8.400 TL
Ön muhasebeci 5.790 TL 4.700 TL 8.800 TL
Genel muhasebeci 6.500 TL 4.253 TL 9.000 TL
Muhasebeci maaşları 2022

Kariyer.net benzer biçimde firmalar yeni başlamış olacak olan muhasebe adayları için iş ilanları yayınlamaya devam ediyor. Azca ilkin belirttiğim maaşlar asgari ücretin 4.250 TL bulunduğunu varsaydığımızda asgari ücretin çoğu zaman üstünde. ,

Bu da günümüzde geçim derdinizi birazcık olsun ortadan kaldırabilir. ” Bu bilgiler iyi fakat iyi mi muhasebeci olacağız?” dediğinizi hissediyorum. Size derhal bu probleminin yanıtını aktaracağım…

Okumak İsteyebilirsiniz: Yazın para kazandıran işler

Muhasebeci Olmak İçin Ne Yapmak Gerek?

Muhasebeci olmak için
muhasebeci olmak için ne yapmak gerekir

Muhasebecilerin ne iş yaptıklarını, genel ve ön muhasebeciler hakkında bilgileri sizlere sundum ve yukarıda muhasebecilerinin 2022 güncel maaşlarından bahsettim. Şimdi gelelim bir öteki dört gözle beklenen probleminin cevabına.

Bir muhasebeci olmak istiyorsak ne yapmalıyız? Muhasebeci olmak için hangi okula ya da kursa gitmeliyiz? Muhasebeci adayları için asla zaman kaybetmeden bu probleminin cevaplarına geçelim.

Ön Muhasebeci Olmak İçin;

Ön muhasebeci olmak için liselerin muhasebe alanlarından mezun olmanız ya da üniversitelerin 2 senelik bölümlerinden mezun olmanız kafi olacaktır. Yada Bemka kariyer, İstanbul İşletme Enstitüsü, İakademi benzer biçimde muhasebe  kurslarında eğitim alabilirsiniz.

Burada alacağınız eğitimler sonucunda size verecekleri sertifika yardımıyla iş bulma şansınız artacaktır. Hatta bazı kurslar, kurs bitiminde iş mevzusunda destek oluyorlar.

Genel Muhasebeci Olmak İçin;

Genel muhasebe, ön muhasebeden değişik olarak daha çok iş yükü sebebiyle Hukuk, maliye, ekonomi, muhasebe alanlarında 4 senelik bölümlerden birinden mezun olma yada uzun dönemli bir deneyim ister. Sadece gene de genel muhasebe kursları da bulunmaktadır. Kurslar genel muhasebe için tüm detaylı dersleri verir. Minimum 60 puan alan öğrencilere sertifika verilir.

Muhasebeci Olmak İçin Ne Okumak Gerekir?

muhasebeci olmak için hangi bölüm
muhasebeci olmak için hangi bölüm okunmalı?

Yukarıda azca oldukça bahsettim. Gene ayrı olarak muhasebeci olmak için hangi bölüm okunmalı? Anlatayım.

Aşağıdaki bölümleri okuyan kişiler muhasebeci olabilirler:

 • İktisat,
 • Maliye,
 • Kamu yönetimi,
 • Internasyonal ilişkiler,
 • Ekonometri,
 • Emek verme ekonomisi,
 • Politika bilimi,
 • Iktisat,
 • Bankacılık ve ana para piyasası,
 • Bankacılık ve finans

Muhasebeci olmak için ne okumak gerekir? Öğrendiniz. Muhasebeci olmak için hangi derslerin iyi olması gerekir? Diye soranların da yanıtı bu başlıkta… Yukarıda sıraladığım bölümlerin hepsi sayısal bölümler. Doğrusu muhasebeci olmak için sayısal derslerle aranız iyi olması gerekiyor. Bilhassa matematikle…

Bu yazımda iyi mi muhasebeci olunur? tüm bilgileri anlattım. Sadece siz muhasebe alanı haricinde başka işlere de yönelmek isterseniz, Finansko web sitemizde bulunan iş fikirlerine ilişkin yazılarımıza da ne olursa olsun bir göz atmanızı tavsiye ederim. Sizlerle sitemizin YORUM kısmında buluşalım…
Site Adresi:

Bir cevap yazın