Nane Çayı Hangi Hastalıklara İyi Gelir? Yararları ve Zararları Nedir?

0

Nane çayı, grip, nezle ve öksürüğe iyi gelir. Sakinleştirici yararları da bulunur. Nebat çaylarının fazlası zararlıdır. Reflüsü olanlar dikkat etmeli.

Nane Çayı

Birçok hastalığa iyi gelmesi ile akıllarda devamlı hastalık anında adı tekrarlanan ve asla eskimeyen bir tarihe haiz şifalı nane çayı. Şifa aranan yerde nane çayı kokusu gelir. Doktordan alınma ilaçlar her ne kadar ne çoğunlukla kullanılsa da derhal yanında bir nane çayı ’da olmalıdır tamamlanmamış edilmemeli.

Genel olarak nezle olduğumuz sırada nane çayı tek kokusunu ve tadını aldığınız materyal olur kendisi, nezle olduğunuzu anlık olarak unutturur içinde barındırdığı vitaminler yardımıyla içtiğiniz andan itibaren uzun soluklu bir iyileşme süreci adım atar. Bu sırada kendinizi oldukça iyi ve ferah hissedersiniz.

Tek başına yapmanız durumunda doğal ki şifa tesirini ve iyileşmenize yardımını gözlemleyebilirsiniz.

Buna nazaran daha süratli bir tepkime görmek isterseniz limon eşliğinde ‘de çayı yapabilirsiniz. Nane limon çayı terimi aslına bakarsak nane eşliğine daha süratli ve daha etkili bir iyileşme görmek için konulmuş limon ile beraber anılarak ortaya çıkmıştır.

Nane Çayı Iyi mi Saklanır?

Çay gilleri uzun süre süresince muhafaza etmek asla doğru bir durum değildir. Bilhassa bunu nane limon çayı için yapmamanız önerilir, sebebi ise çayımızın içindeki vitamin ve minerallerin uzun süre süresince hali hazırda kaynatılarak elde etmiş olduğunuz sıcak çay içeceği oldukça yoğun kayıplar yaşamıştır birde bunu uzun süre bekletmeniz durumunda içindeki vitaminleri kaybeder.

Eğer ki yeniden yeniden ısıtmanız ihtiyaç duyulan bir durum gerçekleşmiş ise nane çayı yararları tekrarlanan ısıtma sayısına bakılırsa gitgide azalır bununla beraber, yararları’ da oldukça zarar görür ve istediğiniz şekilde bir tesir göremezsiniz

Nane limon çayı ne süre içilmeli, kesinlikle uzun soluklu bir halde değil, çayı Yaptığınız anda içmeniz gerekir. Birkaç dakika beklemek kafi olacaktır günlerce Çayı bekletmek asla tavsiye edilen bir durum değildir, kaçınmanız ihtiyaç duyulan bir durumdur.

Nane Çayı Yemeklerde Iyi mi Kullanılır?

Nane çayı demleme olarak yapıldığı suretiyle içine ilave meyve ve sebzede ekleyebilirsiniz. Size en bilindik örnek olarak nane limon örneğini verebiliriz. Bunun yanı sıra nane çayı içine maydanoz şeklinde sebzeler’ de eklenebilir.

Bu çeşitliliği artırabilirsiniz, sağlığınıza anlık ve devamlı bir halde tesir etmesini istiyorsanız iyi seçimler yaparak yararını daha yüksek ve verimli tutabilirsiniz. Nane tek başına da kafi bir faydaya haiz olsa dahi alternatifler ile beraber daha iyi sonuçlar elde edilir.

Nane Çayı Yararları

Nane çayı fayd

aları ile beraber oldukça konuşulmuş olduğu suretiyle size birkaç yararını maddeler halinde sunalım. Yararları tamamını yazmak ve saymak aslına bakarsak tam olarak gerçekleştirilemeyebilir. Oldukça çok hastalığa ve rahatsızlıklara faydası vardır. Bunlardan birkaçı şu şekildedir;

·       Nane çayı anti bakteriyel özelliğe haizdir

·       Bağışıklık sistemi üstünde pozitif etkisinde bırakır gösterir

·       Nezle

·       Grip

·       Sakinleştirici özelliği vardır

·       Mide problemlerine de iyi gelir

·       Bulantı ataklarını önler.

·       Sindirim sistemine de tesir eder

·       Kabızlık

·       Kramp

·       Şişkinlik

·       Bulantı

Faydasının dokunduğu birkaç durumu sizlere maddeler halinde göstermiş olduk.

Nane Çayı Nelere İyi Gelir?

Bağışıklık sistemi üstünde pozitif etkisinde bırakır gösterir, bu yüzden herhangi bir hastalık döneminde anında içilir ve yararını gösterir bilhassa mevsim geçişlerinde sıkça tüketilir. Bununla beraber tüketen kişilerde bağışıklığın daha iyi bir halde ilerlediği gözlemlenebilir.

Sakinleştirici özelliği vardır, baş ağrısı olduğu sırada’ da tüketilmesi uygun görülür sinir stres anında tüketilmesi halinde, kişiyi sakinleştirir. Rahatlatıcı tesirini ise derhal arkasından gösterir.

Mide problemlerine de iyi gelir, mide hastalığı ve rahatsızlığı çeken kişilerde nane çayı içerek bu rahatsızlığın daha sakin bir halde daha sıhhatli süreç içinde atlatılmasını sağlar.

Nane Çayı İçindeki Vitaminler

Nane A vitamini bakımından oldukça zengindir. Bunun yanı sıra;

  • Kalsiyum
  • Magnezyum
  • Potasyum
  • Folat

Omega-3 yağlarını da bolca oranda barındırır. Vitamin bakımından’ da oldukça zengindir.

Nane Çayı Kalorisi

Bu çay besinin 100 gramında 1 kcal kalori, ek olarak besinin 1 Porsiyon (Orta) kısaca 205 gramlık miktarında Nane Çayı 3 kalori bulunmaktadır.

Nane Çayı için 1 Porsiyon miktarı için tabloda gıda değerlerini ve miktarlarını görebilirsiniz.

Gıda Kıymeti           100 gramda  1 Porsiyon / 205 g

Kalori                     1 kcal           2.0 kcal

Karbonhidrat           0.13 g           0.0 g

Lif                          0.1 g           0.1 g

Protein                   0.1 g            0.2 g

Yağ                        0.0 g            0.0 g

Kolesterol               0.0 mg         0.0 mg

A Vitamini               3.0 IU            6.2 IU

C Vitamini               0.8 mg         1.6 mg

Potasyum               6.3 mg         13.0 mg

Kalsiyum                10.0 mg        20.5 mg

Demir                     0.2 mg         0.5 mg

Nane Çayı Zararları

Bu şifa deposu nane çayı ziyanı var mı? Evet maalesef var. saf mentol olarak kullanılan naneler zehirlidir ve asla dâhili olarak alınmaması gerekir.

Safra taşı sıhhat problemi olan bireylerin tüketirken dikkatli olması gerekir. Reflü hastalığı olan bireylerin, nane çayı içmesi midede bulunan asidinin yiyecek borusuna geri akışını arttırır, buda istenmeyen bir durumu ve rahatsızlığı bununla beraber getirebilir.

Nane çayı yararları ve zararları olmak suretiyle hakkında tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz. Hususi bir halde hazırlanmış bir araştırma ile sizlere detayları sunduk, nane çayı hakkında bilgiler ile yazımızı bitirdik. Sıhhatli günler diliyoruz.

 

Leave A Reply