Nikah Memuru Maaşı Nedir?

0

Temel görevleri nikah kıymak olan nikah memurları, belediye kadrolarında yer alır. Nikah kıymak haricinde de değişik vazife ve sorumlulukları vardır. Peki, nikah memuru maaşı ne kadar? Nikah memuru maaşları iyi mi belirlenir? Bu soruların cevaplarını ve nikah memuru maaşı ile ilgili merak ettiğiniz hususları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Nikah Memuru Maaşı Nedir?
Nikah memuru maaşları

Nikah Işgören Kimdir?

Nikah memuru, evlenmek isteyen çiftlerin resmi olarak evlenmelerini elde eden işlemi gerçekleştiren memura verilen isimdir. Evlendirme memuru olarak da bilinirler. Her ne kadar işgören ifadesi olsa da, klasik anlamdaki memurlardan farklıdırlar. En mühim farklılıkları ise belediye bünyesinde vazife almalarıdır.

Bilinmiş olduğu şeklinde nikah kıyma işlemi belediye başkanlarının yetkisindedir. Sadece belediye başkanlarının iş yoğunlukları ve evlenmek isteyen çiftlerin sayısının fazlalığı, bu işlemlerin değişik bir işgören tarafınca yapılmasını adeta mecburi kılmıştır. Nikah memurları, belediye başkanlarından aldıkları yetki ile ilgili işlemleri gerçekleştirir.

Büyük kentlerde vazife meydana getiren evlendirme memurları, çoğu zaman bir tek nikah kıyma işlemi yapar. Zira bu kentlerde evlenmek isteyen çift sayısı fazlaca fazladır ve neredeyse tüm gün nikah kıyılır. Her nikah için averaj 10 dakika ayrılır. Böylece ilgili evlendirme memurlar, bir günde 30-40 civarında çiftin resmi olarak hayatlarının birleştirilmesini sağlar. İlgili iş yoğunluğu sebebiyle başka görevlere vakit kalmaz. Minik kentlerdekiler ise nikah haricinde değişik görevleri de üstlenebilir.

Nikah Memuru Maaşı

Nikah memuru maaşı, 7.500 TL ile 9.500 TL içinde değişmiş olur. Klasik memurlardan oldukça değişik bir emek verme sistemi olması ve belediye kadrosunda yer almaları, maaşlarının değişkenlik göstermesine niçin olur.

Evlendirme memuru maaşları, vazife meydana getirilen belediyenin maaş politikasından etkilenir. Bunun haricinde hizmet yılı, uygar hal, çocuk sayısı ve benzeri unsurlar da gene maaşlara tesir eder. Bahsedilenlerin haricinde iş yoğunluğu da oldukça önemlidir. Zira kimi zaman mesai saatlerinden sonrasında ya da hafta sonu da vazife yapmaları gerekebilir. Bu şekilde durumlarda ek ödeme almaları gündeme gelecektir. Ek olarak değişik bir yere nikah için gitmeleri halinde yolluk da alırlar. Bahsedilen ödeme türleri sebebiyle maaşları daha da yüksek seviyelere gelebilir.

Nikah Memuru Maaşı Ne Kadar?

Nikah memuru maaşı, 7.000 TL ile 10.000 TL içinde değişmiş olur. En düşük nikah memuru maaşı averaj olarak 7.000 TL seviyesindeyken, en yüksek nikah memuru maaşı ise 10.000 TL düzeyindedir. Fakat burada yer edinen rakamlar averaj olup, değişik unsurlara gore değişebilir. Dolayısıyla alınan maaşlar hakkında net bir sayı vermek doğru olmaz.

Klasik anlamdaki memurlardan fazlaca daha değişik bir emek verme sistemleri olduğu malum bir durumdur. Kimi zaman saatlerde evlendirme salonunda bulunmaları gerekebilir. Kimi zaman de değişik görevleri üstlenebilirler. Burada vazife meydana getirilen il/ilçe merkezi ve belediye fazlaca önemlidir. Tüm evlendirme memurlarının vazife yoğunlukları ve aldıkları maaşlar aynı seviyede değildir.

Nikah memuru maaşı açısından hizmet yılı oldukça önemlidir. Göreve yeni başlayanlar çoğu zaman daha düşük ücret alırlar. Hizmet yılı fazla olanlar ise onlara kıyasla daha yüksek rakamlar kazanır. Birçok meslekte olduğu şeklinde burada da çalışanlar emekliliğe yaklaştıkça yüksek ücretler almaya adım atar.

Evlendirme Memuru Maaşı

Evlendirme memuru maaşı, 7.000 TL ile 10.000 TL içinde değişmiş olur. Alınan maaşlar başta hizmet yılı ve vazife yoğunluğu olmak suretiyle değişik nedenlere gore değişkenlik gösterir. Dolayısıyla da sayıları net olarak ifade etmek fazlaca zor olsa gerek.

Çağdaş hal, maaşları etkileyen en mühim hususlardan birisi olarak dikkat çeker. Evli ve eşi çalışmayanlara eş yardımı adı altında ödeme yapılır. Benzer bir ödeme, çocuklar için de yapılıyor. Dolayısıyla eşi çalışmayan ve evlatları olan evlendirme memurlarının maaşları daha yüksek seviyededir. Meydana getirilen ödemeler, maaşların genel olarak 500-750 TL yükselmesine niçin olur.

Evlendirme memuru maaşı açısından bir öteki mühim nokta ise hizmet yılıdır. Hizmet yılının artması ve meslekte edinim kazanılması, alınan ücretlerin de artmasına niçin olur. Öyleki ki, göreve yeni başlamış olan ile emekli olmak suretiyle olan görevlilerin maaşları içinde 1.000 TL civarında fark olabilir.

Yeni Başlamış olan Nikah Memuru Maaşı

Yeni başlamış olan nikah memuru maaşı, averaj olarak 7.000 TL’dir. Sadece göreve yeni başlayanların tamamının bu rakamda maaş aldığını söylemek doğru olmaz. Her ne kadar göreve yeni de başlansa, uygar hal ve çocuk sayısı şeklinde hususlara bağlı olarak rakamlar değişebilir.

Yeni başlamış olan nikah memuru maaşı için vazife yoğunluğunun da oldukça mühim olduğu unutulmamalıdır. Vazife yoğunluğunun artması ve mesai saatlerinin haricinde da vazife yapılması durumunda alınan rakamlar artar. Zira bu ek görevler için ek ödeme alınmalıdır.

Nikah memurlarının maaşları, her yıl tertipli olarak zamlanır. Yapılacak olan zam oranı belediye tarafınca belirlenir. Zam oranı belirlenirken enflasyon verileri mühim bir yer meblağ. Bunun haricinde kamu görevlilerine meydana getirilen zam oranı da dikkate alınır. Bilinmiş olduğu şeklinde Ocak ayında kamu personellerine %30,5 oranında zam yapılmıştır. Belediyeler de nikah memuru maaşlarına benzer oranda zam yapmıştır. Meydana getirilen zam ile beraber nikah memuru maaşı averaj 1.500-1.800 TL artmıştır.

Emekli Nikah Memuru Maaşı

Emekli nikah memuru maaşı, averaj olarak 4.500-5.000 TL seviyelerindedir. Vazife süresinin ne kadar olduğu, hangi seneler içinde vazife yapıldığı ve benzeri hususlar bu aşamada önemlidir. Öyleki ki, bahsedilen hususlar sebebiyle emekli nikah memuru maaşları 1.000 TL’den daha çok farklılık izah edebilir.

Emeklilik kanuna gore 2000 yılı öncesinde yatırılan primler, emekli maaşlarını pozitif etkiliyor. 2008 yılı sonrasındaki primler ise tam tersi bir tesir yapıyor. Dolayısıyla 2000 yılından ilkin emekli olan evlendirme memurları yüksek maaş alırken, 2008 sonrasında işe giren ve emekli olacak olanlar daha düşük emekli maaşı alacaktır. Bahsedilen farkın temel sebebi, 2008 senesinde meydana getirilen emeklilik kanunu düzenlemesidir.

Nikah Memuru Olma Şartları

Nikah memurluğu, genel olarak rahat mesleklerden birisi olarak ifade edilebilir. Bahsedilen özelliği ve maaşının da iyi bir seviyede olması, bu mesleğe olan ilgiyi arttırıyor. Sadece nikah işgören olmak isteyenlerin ilk olarak istenen şartları sağlaması gerekiyor. Nikah memuru olma şartları genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

  • TC. vatandaşı olma
  • Kamu haklarından yoksun bırakılmış olmama
  • Adli sicili temiz olma
  • KPSS’den minimum 70 puan alma
  • Minimum ön lisans mezunu olma
  • Yüz kızartıcı bir suçtan dolayı soruşturma geçiriyor olmama
  • Belediye başkanından yetki alma
  • Adam adayların askerliklerini yapmaları yada erteleme ettirmiş olmaları
  • Verilen eğitimleri başarı ile tamamlama

Burada yer edinen şartları elde eden adaylar, nikah memurluğu için müracaat yapabilir. Her ne kadar şartlar fazlaca zorlayıcı olmasa da, ilgili memurluk için alımların fazlaca sınırı olan olduğu unutulmamalıdır. Sonucunda her belediyede vazife meydana getiren nikah memuru var ve alım için ihtiyacın ortaya çıkması yada bunların emekli olması gerekiyor. Dolayısıyla alım ilanlarının dikkatli olarak takip edilmesi ve alımların fazlaca sınırı olan olabileceğinin unutulmaması gerekiyor.

Iyi mi Nikah Işgören Olunur?

Nikah işgören olmak için ilk olarak istenen şartların sağlanması, sonrasında ise alımlar için müracaat yapılması gerekiyor. Bu aşamadan sonrasında adaylar sözlü sınava alınacak. Sözlü imtihan ve KPSS puanlarına gore genel bir değerlendirme yapılır ve kazanan adaylar göreve başlatılır.

İlgilinizi Çekebilir: Nikah Memuru Iyi mi Olunur?

İlginizi Çekebilir: Nikah için Lüzumlu Evraklar

Anlaşmalı olduğumuz bankalardan kredi fırsatı yakalamak için, yada size hususi hediyelerimizden yararlanmak isterseniz. İçeriklerimize gerçek eposta adresiniz ile şiddetle yorum yapmanızı tavsiye ederiz. Yorumlar en geç 5 gün içinde onaylanmaktadır.

Leave A Reply