Öğretim Görevlisi Iyi mi Olunur?

0

Öğretim görevlisi, ülkemizdeki saygı duyulan mesleklerden birisidir. Akademisyen olarak da nitelenen bu mesleğe haiz olabilmek için sıkıntılı bir yolun aşılması gerekiyor. Peki, öğretim görevlisi iyi mi olunur? Öğretim görevlisi olma şartları nedir? Bu soruların cevaplarını ve öğretim görevlisi ile ilgili merak ettiğiniz öteki bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Öğretim görevlisi olmak için adayların sıkıntılı bir yolu aşmaları gerekiyor. Sadece ilgili mesleğin prestijinin yüksek olması, toplumda saygı görmesi ve Türkiye şartlarına nazaran maaşının da iyi olması, tercih sebepleri içinde gösterilebilir. Eğer siz de prestijli, saygı duyulan ve yüksek maaşlı bu mesleğe haiz olmak istiyorsanız, kendinizi geliştirmeye şimdiden başlamanız gerekiyor.

Öğretim Görevlisi Nasıl Olunur?
Öğretim Görevlisi iyi mi olunur

Öğretim Görevlisi Nedir?

Öğretim görevlisi, vazife yaptıkları fakültelerin bölüm başkanları tarafınca tahsis edilen alanlarda lisans seviyesinde ders veren kişilerdir. Ders vermek temel görevleridir ve ilgili kanuna nazaran üniversitede minimum 12 saat ders vermeleri gerekir.

Üniversitelerde vazife yapanlarla ilgili değişik kavramlar kullanılıyor. Öğretim görevlisi, öğretim elemanı, araştırma görevlisi ve öğretim üyesi şeklinde kavramlar sebebiyle kimi zaman karışıklıklar olabiliyor. Burada yer edinen kavramlar her ne kadar büyük benzerlik gösterse de, tamamının anlamı değişik. Öğretim görevlisi nedir sorusunun tam olarak anlaşılabilmesi için bunların anlamlarının da bilinmesi gerekiyor.

Öğretim görevlisi, yüksek lisansını tamamlamış ve ders vermekle yükümlü olanlara verilen isimdir. Araştırma görevlisi, ders vermekle yükümlü değildir ve ek olarak yüksek lisansını tamamlama şartı yoktur. Şu demek oluyor ki yüksek lisans talebesi dahi olabilir. Öğretim elemanı ile öğretim görevlisi ve araştırma görevlisini kapsayan bir ifadedir. Öğretim üyesi ise doktorasını tamamlayan, doçent tabip yada profesör unvanına haiz olan görevlilerdir.

Buradaki genel bilgiler ışığında üniversitede görevli olan meslek gruplarının farkları daha net bir halde anlaşılacaktır. İlgili meslek grupları içinde geçiş olduğu da unutulmamalıdır. Üniversite ekibine araştırma görevlisi olarak giren bir şahıs, lüzumlu süreçleri başarıya tamamlayarak ilkin öğretim görevlisi, sonrasında da öğretim üyesi olabilir.

Öğretim Görevlisi Olma Şartları

Her meslek grubunda olduğu şeklinde öğretim görevlisi mesleğinde de bazı şartlar vardır. Öğretim görevlisi olmak isteyen adayların ilk olarak istenen şartları sağlaması yada haiz olması gerekiyor. Şartları tam olarak sağlamayan adayların başvuruları kabul edilmeyecek ve direkt olarak reddedilecektir.

Öğretim görevlisi olma şartları, alım yapılacak olan üniversiteye bağlı olarak farklılık izah edebilir. Sadece istenen şartların genel olarak şu şekilde olduğu ifade edilebilir:

 • Lisans kısmı mezunu olma
 • ALES puanı minimum 70 olma
 • YDS puanı istenen seviyede olma
 • Yapılacak sözlü sınavdan istenen seviyede puan alma
 • Yazılı ve sözlü kontakt becerisi yüksek olma
 • Haiz olduğu data ve becerileri öğrencilere aktarma gücü yüksek olma
 • Uzmanlık sahibi olduğu alanlarda araştırma arzusunun yüksek olması
 • Devamlı olarak araştırmalar yapma ve kendisini geliştirme
 • Kendi alanı ve yakın alanlarla ilgili olan gelişimleri yakından takip etme
 • Örneksiz fikirler üretme
 • Araştırma ve bölüm hedeflerine yetişebilmek için grup çalışmalarına katılma
 • Bilimsel seminerlere katılma
 • Bilimsel niteliği olan konferanslara dahil olma
 • Bilimsel yazı yayınlama
 • Bilimsel yayınları takip etme
 • Adam adayların askerlikle ilişkilerinin olmaması
 • Kamu haklarından yoksun bırakılmış olmama
 • Memurluktan ihraç edilmemiş olma
 • Yüz kızartıcı kabahat işlememiş olma

Öğretim görevlisi olma şartları genel olarak bu şekildedir. Sadece buradaki şartlar incelendiğinde, bunların genel şartlar olduğu ifade edilebilir. Şu demek oluyor ki mesleğe dahil olduktan sonrasında yapılması gerekenlerdir. Bunlardan mühim olanlar, ALES ve YDS puanlarının yüksek olmasıdır. Ek olarak yapılacak mülakattan da adayların yüksek puan almaları gerekiyor.

Öğretim Görevlisi Iyi mi Olunur?

Öğretim görevlisi olmak için adayların ilk olarak şartları taşıması gerekiyor. Bu noktadaki en mühim koşul, ALES ve YDS puanıdır. İlgili şartları taşıyan adayların, açılacak kadrolar için müracaat yapması kafi olacaktır.

ALES ve YDS puanı yüksek olan adaylar, üniversitelerin alımları için müracaat yapması gerekiyor. Sadece öğretim görevlisi alımlarının mühim bir kısmında üniversitelerin tezli yüksek lisans yapmış olma şartı istediği de unutulmamalıdır. Dolayısıyla adayların bu şartı da sağlaması önemlidir.

Lüzumlu şartları taşıyan adayların başvuruları üniversite tarafınca alınıyor. Bu aşamadan sonrasında ise müracaat yapanların ALES ve YDS puanları devreye giriyor. Puan averajına nazaran en yüksek puana haiz 10 aday çağrı ediliyor. Adaylara yazılı ve sözlü imtihan yapılabiliyor. Buradan alınacak puan üstünden sıralama yapılıyor ve puanı yüksek olan adaylar mesleğe kabul ediliyor.

Bu aşamada bilinmesi ihtiyaç duyulan en mühim hususlardan birisi de alımlar için lüzumlu olan şartların üniversitelere nazaran farklılık gösterebilmesidir. Bilhassa adaylardan, alım yapılacak bölümle ilgili yüksek lisans yapma yada benzeri şartları sağlamaları isteniyor. Dolayısıyla müracaat öncesinde adayların şartları detaylı olarak incelemesi ve sonrasında hareket etmesi oldukca daha doğru olacaktır.

Öğretim Görevlisi Ne İş Yapar?

Öğretim görevlisi olmak, genel manada zor bir süreçtir. Sadece bu güçlük, mesleğe dahil olduktan sonrasında da devam eder. Öğretim görevlilerini ne iş yapmış olduğu, dört gözle beklenen konulardan biridir. Birçok şahıs yalnız üniversitede ders verdiklerini düşünür. Sadece bunun haricinde de vazife ve sorumlulukları vardır. Öğretim görevlisi görevleri genel olarak aşağıdaki şeklinde sıralanabilir:

 • Görevli olduğu dersleri lisans düzeyinde vermek
 • Derslere detaylı olarak hazırlanmak ve en güncel detayları aktarmak
 • Öğrencilerin derslerde ne kadar ilerlediklerinin takibini yapmak
 • Öğrencilerin derse katılımlarını sağlamak
 • Mesleki gelişimini devam ettirmek ve bunun için araştırma süreçlerine ehemmiyet vermek
 • Kendi alanı ile ilgili araştırmalar yapmak ve bunların neticelerini bilimsel makalelerle yayınlamak
 • Bilimsel yazı ve öteki bilimsel yayınları kaleme alma
 • Bölüm ve fakültede meydana getirilen toplantılara dahil olma ve fikirlerini burada dile getirme
 • Kısmı için oluşturulan müfredata katkı verme, müfredat kalitesinin artması için lüzumlu katkıları yapmaktan çekinmeme
 • Öğrencilerin vazife ve sorumluluklarını yerine getirip getirmediklerini denetleme
 • Tahsil materyali geliştirme süreçlerine dahil olma
 • Bilimsel niteliği olan performansa ilişkin geri bildirimlerde bulunma

Öğretim görevlisi görevleri genel olarak bu şekildedir. Buradan da anlaşılacağı suretiyle vazife ve sorumlulukları son aşama fazladır. Bunların başarıya ulaşmış bir halde yerine getirebilmesi için kendisini devamlı geliştirmesi oldukca önemlidir. Aksi durumda mesleki mesuliyet ve görevlerini yerine getiremeyeceği şeklinde kendisi de mutsuz olacaktır. Bu ağır ve sıkıntılı sorumlulukların altına girmeyi göze alan adayların öğretim görevlisi olmaları gerekiyor.

Öğretim Görevlisi Maaşları

Öğretim görevlisi maaşları; 8.000 TL ile 15.000 TL içinde değişiyor. Bu aşamada maaşları etkileyen değişik unsurlar olduğu, dolayısıyla oldukca daha yüksek rakamlar alınabileceği unutulmamalıdır. Maaşları etkileyen hususların başlangıcında ise öğretim görevlilerinin vazife bölgeleri geliyor. Devlet üniversitesi kadrosunda yer edinen öğretim görevlileri, genel olarak benzer düzeyde maaş alır. Burada hizmet yılı, uygar durum ve çocuk sayısı şeklinde unsurlar maaşları etkisinde bırakır.

Vakıf üniversitelerinde vazife icra eden öğretim görevlileri maaşları ise daha değişkendir. Burada vakıf üniversitesinin maaş politikası oldukca önemlidir. Ek olarak öğretim görevlisinin unvanı ve geçmiş başarıları da ehemmiyet kazanıyor. Bahsedilen hususlar sebebiyle maaşlar 20.000 TL üstüne dahi çıkabiliyor. Sadece devlet üniversitelerine nazaran daha düşük de olabiliyor. Dolayısıyla burada değişkenlikler olduğu unutulmamalıdır. Öğretim görevlisi maaşları, her yıl birazcık daha artıyor. Öteki meslek gruplarına meydana getirilen zamlar, öğretim görevlilerini de etkiliyor.

İlginizi Çekebilir : Öğretim görevlisi maaşları – Hemşirelik Taban Puanları

Anlaşmalı olduğumuz bankalardan kredi fırsatı yakalamak için, yada size hususi hediyelerimizden yararlanmak isterseniz. İçeriklerimize gerçek eposta adresiniz ile şiddetle yorum yapmanızı tavsiye ederiz. Yorumlar en geç 5 gün içinde onaylanmaktadır.

Leave A Reply