Ölüm Aylığı Hesaplama Nasıl Yapılır Detaylı Bilgi 2023

0

Ölüm aylığı, vefat eden bir sigortalının veya emeklinin geride kalan hak sahiplerine bıraktığı emekli aylığı bağlanması işlemine verilen addır. Ölüm aylığı bağlanma işlemlerinde ölen kişinin belirli gündeki sigorta haklarının geride kalanlara ölüm aylığı olarak bağlanması, ölüm aylığı bağlanabilecek sayıda günü bulunmayanların ölüm toptan ödemesi almaları, ölüm aylığı almakta olan evlenmemiş kız çocuklarının evlenmeleri halinde çeyiz yardımı almaları, cenaze ödeneği verilmesi gibi hakları bulunmaktadır.

ÖLÜM AYLIĞI BAĞLANABİLMESİ İÇİN PRİM GÜNLERİ TOPLAMI NE OLMALIDIR?

Ölen kişinin sigortası üzerinden geride kalanlara ölüm aylığı bağlanabilmesi için Bağ – Kur ve Emekli sandığında en az 1800 gün malullük, ölüm sigortası ve yaşlılık sigortası primi bildirmiş olması gerekmektedir. SSK’lıların ise en az 5 yıl süresince sigortalı olmaları ve 900 gün malullük, ölüm sigortası ve yaşlılık sigortası primi bildirimi yapılmış olması gerekmektedir.

ÖLÜM AYLIĞINI KİMLER ALABİLİR?

Ölüm aylığı alabilecek kişiler, eş, ana ve baba, çocuklar hak sahibi olmaktadırlar. Eğer çocuklar erkek ise 18 yaşını, lise ve dengi öğrenim görmeleri durumunda 20 yaşını, yüksek öğrenim hallerinde ise 25 yaşını dolduruncaya kadar maaş alabilirler. Erkek çocuğun maaşı 25 yaşını doldurmasıyla birlikte kesilir. Eğer ölüm aylığı alan çocuk kız ise evli olmadığı sürece yaşına bakılmaksızın maaş alabilir. Ölüm aylığını anne babanın alabilmesi için gerekli olan koşullar hak sahibi eş ve çocuklardan artan hissenin bulunması ve anne babanın gelirlerinin asgari ücretin net tutarından daha az olmasıyla birlikte diğer çocuklarından herhangi bir maaş bağlanmaması koşulu aranır.

ÖLÜM AYLIĞI HESAPLAMA ORANLARI

Ölüm aylığı ölen kişinin dul eşine çocuklarının bulunmaması halinde ve sigortalı olarak çalışmaması halinde % 75’i oranında bağlanır. Eşin devlet memuru olarak çalışıyor olması halinde % 50 oranında maaş bağlanır. Eşiyle birlikte bir tane yetim olması durumunda eşe % 60, yetime % 30 oranında maaş bağlanır. Bir eş iki yetim çocuk olması halinde, eşe % 50 yetim çocuklara % 25’er oranında maaş bağlanacaktır. Bir eş üç tane yetim çocuk olması halinde, eşe % 50 çocuklara % 25 oranında maaş bağlanmakla birlikte ödeme ölen kişinin maaş tutarını geçemeyeceği için bu dört kişi arasında pay edilecektir. Ölen kişinin tek bir çocuğu olması halinde % 50 oranında maaş alacaktır. İki tane çocuğu olması halinde toplamda % 80 olmak üzere % 40’ar maaş bağlanacaktır. 3 yetim çocuk olması halinde maaşın tamamı üçe bölünerek dağıtılacaktır. Dört yetim olması halinde de yine maaşın tamamı dörde bölünerek maaş bağlanacaktır. Anne ve babalar için diğer kişilerden hisse kalmışsa % 25 oranında maaş bağlanır. Anne ve baba 65 yaş üzerindeyse diğer paylara bakılmadan % 25 oranında maaş bağlanacaktır. Evlat edinilmiş çocuklarda öz çocuklarla aynı işlemlere tabi tutulmaktadırlar.

Leave A Reply