ÖTV İndirimi 2022 Senesinde Uygulanacak mı? Vergi dilimleri içinde en yüksek orana haiz olan Hususi Tüketim Vergisi kısaca özetlemek gerekirse ÖTV, alınan kararlar ile oran düşüşü yaşanması söz mevzusu olabiliyor. Mart 2022 senesinde meydana getirilen açıklamalara nazaran 2022 yılı içinde geçerli olacak şekilde indirimlerin devam edeceği açıklandı. Bu vergi türü bazı ürünler için geçerli olup her maldan ya da hizmetten alan bir vergi değildir. Türkiye’de satışı yapılmakta olan 3 değişik grupta ÖTV uygulaması yapılır. Bu tarz şeyleri sıralamak gerekirse;

 • Lüks tüketim ürünleri
 • Sürümü yüksek olan malzemeler
 • Alışkanlık verici ürünler

Lüks tüketim ürünleri içinde bulunan otomobillerde bilhassa uygulamaya doğal olarak olacağı beklentiler arasındadır. Sıfır vasıta satışlarında yaşanmış olan kısır döngünün de bu indirim yardımıyla piyasa canlanması şeklinde tepki vereceği düşünülüyor. Öyleki ki yaşanmış olan kriz sebebi ile sıfır vasıta satışları önceki senelere oranla %50 oranında düşmüş idi. Eğer cari açık yükselirse ve ithal vasıta satışları yükselirse bu şekilde bir durumda ÖTV yeniden terfi edecektir.

Araç ÖTV İndirim 2022 Oranları Nasıldır?

Satışı meydana getirilen araçların cinslerine nazaran ÖTV vergi oranları değişmiş olur. Araçların silindir hacmine nazaran belirlenen ÖTV tutarları şu şekildedir.

 • 1600cc ye kadar olan araçlarda matrah 85.000 TL olup vergisi %45’tir.
 • 1600-2000 cc arasındaki araçlarda matrah 85.000 ile 130.000 TL içinde %50’dir.
 • 1600-2000 cc içinde olup matrahı 130.000 TL üstünde olan araçlar için %80’dir.
 • 1600-2000 cc aralığında 170.000 TL matraha haiz olan araçlara uygulanacak olan vergi oranı %130’dur.
 • 2000 cc üstünde olan ve matrahında herhangi bir sınır olmayan araçlar için ise %220 ÖTV uygulaması yapılır.

Başka İçerik:  Blockchain Şirketlerin Maliyetlerini Düşürdü

Bu rakamlar KDV ile birleştirildiğinde lüks vasıta sahipleri için oluşan vergi ortalama %277 oluyor.

ÖTV İndirimi Nedir?

ÖTV İndirimi Nedir?

Her insanın merakla beklediği ÖTV indirimi ile ilgili hemen hemen net olarak açıklanan bir durum söz mevzusu değildir. Hususi Tüketim Vergisi olarak malum vergi, belirlenmiş bazı mal ve hizmetler için belli kriterler doğrultusunda harcamalarına istenen uygulanır. 2002 yılından itibaren yaşamımıza giren ve Avrupa Birliği ülkeleri ile uyum içinde vergi kapsamı içine alınmıştır. Meydana getirilen kanun değişimleri sonrasında vergi güncellemeleri içine girmiştir. 4760 sayılı kanun ile kabul edilen ÖTV toplumsal yarar sağlamak amacı ile devletin gelir elde etmesini elde etmiştir

ÖTV Hangi Ürünlere Uygulanır?

Devletimizde belli başlı ürünlere ÖTV uygulanır. Bu ürünler genel anlamda lüks tüketim ürünleri olarak bilinir. Örnek vermek gerekiyorsa; alkol, sigara, benzin, ithal otomotiv, mücevher, kürk, otomobil, şeklinde mal ve ürünler yer alır. KDV’den değişik olarak ÖTV, bir ürün ya da hizmetin el değiştirmesi sebebi ile oluşan vergi yükümlüğü şeklinde ortaya çıkmaz. Malın ithal edilmesi ve üretilen ürünün ilk alıcısına satılması esnasında alınır.

Aslına bakarsak 1950’li yıllarda başlamış olan ve uzun seneler süresince İstihsal Vergisi olarak adlandırılan bir vergidir. Kanunlarda yer edinen ÖTV uygulanan ürünlerin haricinde 4 değişik tarife uygulaması vardır. Bu tarifelerde yer edinen ürünlere de ÖTV uygulaması yapılır. Bu tariflere nazaran;
 • 1.tarifede akaryakıt ve yağ çeşitleri
 • 2.tarifede otomobiller
 • 3.tarifede tütün ve alkol ürünleri
 • 4.tarifede beyaz ve kahverengi eşya çeşitleri vardır.

Hususi tüketim vergilerine uygulanan çeşitli indirimler vardır. ÖTV’ye uygulanan belirli oranlardaki indirimler ÖTV indirimi olarak şartları elde eden vergi mükellefi bireylere uygulanır.

ÖTV İndirimi 2022 Kimlere Uygulanır?

ÖTV İndirimi 2022 Kimlere Uygulanır?

ÖTV İndirimi 2022 Kimlere Uygulanır? Devletimizde vergi mükellefi olan ve kanun ile belirlenmiş olan ÖTV vergisi dahilinde alınabilecek ürünlerden alan her fert bu vergiyi ödemekler yükümlüdür. Günümüzde en oldukca otomobil satışlarında duyulan bir vergidir. Kendi içinde de değişik kategorilere ayrılır.

Başka İçerik:  Kasko Sigortası Poliçelerinde En Uygun Fiyat

Bazen ÖTV indirimi söz mevzusu olur. Bunlardan en bilineni ve hususi olarak uygulamaya doğal olarak olan engelli ÖTV indirimi adından sıkça bahsettirir. Engelli bireyler vasıta alımlarında eğer %90 engeller var ise ÖTV indirim avantajından faydalanırlar. Engelli indiriminde yararlanarak vasıta alımında ÖTV ödenmemesi için alınacak aracın 200.000 TL altında olması gerekir.

Bu şekilde engelli ÖTV indirimi ile alınan araçlar beş yıl süre ile satılamaz şartı vardır. 1., 2. ve 3. dereceden engel olarak üç ana kriterde toplanır. Ilk olarak bu dereceler içinde hangi dereceden indirime doğal olarak olduğunuzu ve buna karşılık gelen indirim oranını öğrenmek için Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanlığı’na ilişik olan web sitesinden T.C. Kimlik bilgileriniz ile sorgulama yapabilirsiniz. 

Otomobil ÖTV indirimi oranları araçların silindir hacimleri doğrultusunda ve matrah rakamlarına nazaran farklılık gösterir. Bundan dolayı ÖTV indiriminden yararlanacak şekilde vasıta satın almaya karar vermeden ilkin aracın özelliklerini incelemeniz ve otomobil ÖTV indirimi uygulamasından ne oranda yararlanabileceğinizi öğrenmeniz ehemmiyet arz eder. Hurda araçların, ticari araçların, taksilerin ve 0 araçların ÖTV indirim oranları farklıdır. Vasıta türlerine nazaran değişim gösteren ÖTV indirimlerinin yanı sıra beyaz eşya grubunda da ÖTV indirimi değişik ürün gruplarını kapsar.

ÖTV İndirimi Sorgulaması Nereden Yapılır?

Yeni Özel Tüketim Vergisi indirimi düzenlemesi ile araçlarda geçerli bir kriter olan silindir hacmine nazaran değişik oranlarda indirim uygulaması yapılır. Hurdaya çıkan araçlar için kullanabilecek olan hurda vasıta ÖTV indirimi hepsinden ayrıdır. Hurda araçlar ile ilgili olan ÖTV indiriminden yararlanmak için herhangi bir motor gücü sınırlaması şartı bulunmaz. ÖTV kanunu 7. maddesinde taksi şeklinde araçlar için de hususi taksi Hususi Tüketim Vergisi indirimi uygulaması şartları mevcuttur.

Başka İçerik:  Trafik Sigortası Bakıcı Ve Bakım Gideri

Kent içi taşımacılık faaliyeti gösteren taksiler için ÖTV indirimi bulunur. Kent içi taşımacılık faaliyeti gösteren araçlarda olduğu şeklinde ÖTV kanununun 7. maddesi gereği, ticari amaçlı kullanım sağlanan ticari araçlarda ÖTV indirimi uygulaması vardır.

ÖTV indirimi hesaplama için açıklanan oranlar baz alınmalıdır. İndirim hesaplaması yapılırken araçların silindir hacmi ve vergisiz satış tutarı baz alınır. Belirlenen ÖTV oranı ve indirim oranı bu sayı üstünden hesaplanır. ÖTV indirimi sorgulama işlemi yapmak isteyenler Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanlığı’na ilişik olan resmi internet adresinden yardım alabilir.
Site Adresi:

Bir cevap yazın