Özel Ofis Tasarımları

Özel Ofis Tasarımları

Çalışanların odaklanabileceği özel bir işyeri için ipuçları

Yıllarca açık ofis alanının değerini duyduk. Bu açık alanların birincil tasarım konseptleri ortak çalışma alanları ve sınırlı özel alanlar veya ofislerdi. Şimdi, trendin bir sonucu olarak, tüm ofislerin yaklaşık yüzde 70’inin açık bir kat planı var.

Bu, işverenler ve çalışanlar için giderek daha fazla bir sorundur. Sunline Ofis Mobilyaları gibi üreticilerin modüler kabinleri kadar basit olsa bile, özel alanlara sahip olmamanın olumsuz etkisini görüyorlar.

Peki açık ofis konseptinin bu özel olumsuz etkilerinden bazıları nelerdir?

Azalan verimlilik Exeter Üniversitesi’nden yapılan bir araştırma, açık ofislerde çalışanların refahında yüzde 32’lik bir düşüş ve yüzde 15’lik bir verimlilik düşüşü gösterdi.Çalışanlar, iş arkadaşlarından uzakta bir mahremiyet duygusuna sahip olmadıklarında mutsuz olma eğilimindedir.
Açık ofis planları, yalnızca üretkenlikte düşüşe değil, aynı zamanda motivasyonda ve stresin artmasına da yol açan potansiyel dikkat dağıtıcılarla doludur.
Açık ofis alanları çalışanlar için daha fazla çatışmaya ve daha yüksek ciro oranlarına neden olabilir.
New Yorker’a göre, bir açık ofis planı olduğunda, çalışanlar şaşırtıcı bir şekilde yüzde 62 daha fazla hastalık izni alıyor.
Dolayısıyla, açık bir ofisin kuruluşunuz veya çalışanlarınız için uygun olmadığını fark ederseniz, bir sonraki soru hangi ofis tasarımının uygun olduğudur.

Odaklanmayı ve yoğunlaşmayı teşvik eden gizliliğe sahip bir çalışma alanı oluşturmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları aşağıdadır.

Ofisinizdeki Dinamiği Düşünün
Her ofis ve işyeri farklı bir kültüre ve farklı çalışan dinamiklerine sahip olacak. Tasarım açısından herhangi bir şeyi değiştirmeden önce biraz gözlem yapın. Ofis kültürünüz nedir? Çalışanlar arasındaki dinamikler nelerdir ve şu anda alan nasıl kullanılıyor?

Trafik akışı nasıldır ve bu akışta darboğazlar yaratan nedir?

Mevcut ofis tasarımınızda çalışanlar için özellikle külfetli görünen unsurlar var mı? Çalışanlar birbirleriyle nasıl etkileşime giriyor ve çalışanların bireysel olarak çalışmak için harcadıkları özel zamana kıyasla işbirliği tipik olarak neye benziyor?

Akış ve lojistik açısından iyi ofis tasarımının amacı, üretkenliği ve hareket kolaylığını teşvik ettiğinden emin olmaktır, ancak odaklanma ve üretkenlikten uzaklaşacak kadar değil.

Sessiz Alanlar Yaratın
Çatı Katı Ofis Alanı

Gürültünün çalışanların üretkenliği üzerinde muazzam bir etkisi vardır. Çevrelerinde konuşmalar oluyor, aynı zamanda cep telefonlarının çalması gibi daha az görünen sesler de oluyor.

Ana ofis alanınız nispeten gürültülüyse, ofisinizde tamamen sessiz alanlar oluşturun. Bu alanlar, dikkat dağıtıcı olabilecek dağınıklıktan uzak olmalıdır.

İşletmenizde belirlenmiş sessiz alanlar oluşturmak mümkün değilse, sessiz zamanları da belirleyebilirsiniz. Örneğin, belki her sabah iki saatlik sessizliğiniz vardır. Herkes bireysel şeylere odaklanabilir ve yapabilir ve gerekirse daha sonra işbirliği için bir araya gelebilir.

Esnekliği Göz Önünde Bulundurarak Tasarlayın
Modern Çalışma Alanı

Bazen işte işbirliğinin daha önemli olabileceği zamanlar ve bireyselleştirilmiş çalışma ve konsantrasyon olduğunda diğerleri olacaktır. Farklı ihtiyaçları ve senaryoları karşılayabilecek modern, esnek bir çalışma alanı oluşturmaya çalışın.

Mümkün olduğunda modüler, çok amaçlı mobilyalar seçin. Örneğin, kabinler harika bir seçenek olabilir. Özellikle kayar kabinler esnek olabilir ve bunları gerektiği gibi değiştirebilirsiniz. Tek bir mobilya parçasında çeşitli sorunları ele alan yerleşik ses yalıtımına sahip kabinler de vardır. Kayar kabinler ile yapılandırmayı hızlı ve kolay bir şekilde değiştirir ve çalışma alanlarını istediğiniz anda ihtiyaçlarınıza göre özelleştirirsiniz.

Özgürlük ve Kontrol Göz önünde Bulundurularak Tasarlayın
Film Ofisi Teması

Özgürlük ve kontrol, daha önce tanıttığımız bazı ipuçlarıyla ele alınabilir. Örneğin, çalışanlar hem işbirlikçi hem de bireysel çalışma alanlarının yanı sıra esnek, modüler kabinlere sahip olarak kendileri için en uygun şekilde çalışabilirler.

Ofis tasarımınız boyunca bunları aklınızda bulundurun. Kendileri için en iyi şekilde çalışma özgürlüğüne sahip olduklarını hisseden ve özerklik duygusuna sahip çalışanlar da daha fazla iş tatmini ve daha iyi üretkenlik bildirme eğilimindedir.

Çalışanlar için esnekliği, özgürlüğü ve kontrol duygusunu bir ofis tasarımına entegre ettiğinizde, rutinden ziyade sonuçlara önem verdiğinizi göstermiş olursunuz.

Çalışanlarınıza ihtiyaç duydukları şeyi sunan bir alanda çalışma şansı verin. Ayrıca, aydınlatma ve sanat gibi ofis tasarımının ayrıntılarına gelince, çalışanlardan ne görmek istedikleri hakkında girdi isteyin.