Patent Nedir? Patent Iyi mi Alınır?

İnsanlar, tarih süresince yaşamlarını kolaylaştırmak ve ileriye gidebilmek için devamlı birçok değişik makine ve teknoloji buluş etmeye devam etmiştir. Bu icatlar kimi zaman ortada bulunan bir probleminin tamamı ile çözülmesi, kimi zaman mevcud çözümün daha iyi bir hale getirilmesi için yapılmıştır. Hatta süre içinde değişimler ile icatlar dahi bambaşka noktalara ulaşmıştır.

Patent Nedir? Patent Nasıl Alınır? | Atak Domain Hosting

Tarih içindeki gelişimleri ile beraber insanoğlu daha çok bilgiye ve daha çok ihtiyaca ulaştıkça, en temel seviyedeki teknolojik üretim giderek yükselmiş ve yeni teknolojiler bir gereklilik yapmaya adım atmıştır. Bu aşamada insanoğlu icatlarını ve teknolojilerini korumak için patent olarak adlandırılan belgeler ile çözüm yapmaya çalışmıştır.

Her dönem insanoğlu yaptıkları bilimsel emek harcamalar ve mühendislik emek harcamaları ile yeni icatlar bulurken, bu icatlar yeni bir yolun açılmasını elde etmiştir. Aslına bakarsak geliştirilen hiçbir teknoloji tek başına görülmemesi ihtiyaç duyulan ve başka teknolojileri başlatan zincirler sağlamaktadır. Bugün dahi gelişen değişik teknolojilerin ve bilişim projelerinin başka bir teknoloji için ilk adımı oluşturduğu kanıtlanmış bir gerçektir.

Tarihin eski sayfalarına bakıldığında da kapitalizm ne kadar ekonomilerde ağır etkisinde bırakır oluştursa da tarih içinde bazı icatlarda icat eden kavgaları dahi yaşanmıştır. Birçok bilim adamı ve mühendis, icatlarının başkaları tarafınca kopyalandığını yada çalınarak kullanıldığını iddia ederken, bu iddiaları resmi bir halde kanıtlama şansı elde edememiştir. 

Tarih süresince yaşanmış olan bu durum göz önünde bulundurulduğunda, internasyonal hukuk tarafınca yakın geçmişte bazı yükümlülükler göz önünde bulundurularak patent terimi yasallaştırılmıştır. Şu demek oluyor ki bugün fikirlerin korunabilmesi açısından patent alma işlemleri vasıtasıyla kısaca patent başvurusu yapılması ile beraber bazı şartları yerine getirerek mühim bir avantaj elde edilebilir.

Patent Nedir? Patent Neye Yarar?

Patent bir icadın gerçekleştirilmesi sonrasında bu icadı ortaya koyan kişiye verilen bir yasal belge olarak tanımlanabilir. Başka bir deyişle bu yasal belge, icadın icadı gerçekleştiren kişinin herhangi bir izni alınmadan değişik kişiler tarafınca üretilmesini, kullanılmasını ve satılmasını engellemektedir. Bu süre belge kapsamında net bir halde belirlenir. Bir buluş patentli hale vardığında, sahibi için iyelik oluşturur. 

Bugün bilhassa arama motorlarında patent nedir sorusu için birçok değişik ifade yer alsa da detaylı bir halde tüm müracaat süreçlerinde kafi bilgiyi sunmamaktadır. Bu yüzden Atak Domain olarak bir icadın patent hakkı elde edebilmesi için ihtiyaç duyulan tüm koşulları size hatırlatmak istiyoruz.

İlk noktada bir patent yalnız temin edilmiş olduğu ülkede hak sahipliği doğurmaktadır. Şu demek oluyor ki örnek olarak Türkiye’de bir teknik buluş için patent alındığında, bu patent Türkiye sınırları içinde buluş sahibi için hak sağlar. İcat sahibi bu icadının başka kişiler tarafınca Türkiye’ye ithali gerçekleştirildiğinde, bu işlemi durdurma hakkına haizdir.

Öte taraftan bir icadın patentle korunabilmesi açısından da üç temel niteliği kesinlikle bulunmalıdır. Bu noktalar içinde;

  • Ilk olarak buluş, üretim alanında bir uzman tarafınca tekniği malum durum açısından incelemeden geçirilir. Bu kapsamda buluş tamamı ile benzersiz bir üretim süreci oluşturmuş ve bu sayede ortaya çıkarılmışsa, tekniği malum durum ortadan kalktığı için patent açısından kabul edilebilir.
  • Gene bulunan buluş tekniği malum duruma dahil olmayıp da yepyeni bir yapıya sahipse, patent alma hakkına da haiz olur. Bu aşamada bahsedilen yenilik durumunun müracaat tarihinden ilkin icadın içinde ne olduğu mevzusundaki yazılı ve sözlü tanıtım yada kullanım detayları ile anlatılır.
  • En mühim nokta kapsamında da buluş ziraat, endüstri yada üretimde uygulanabilir bir yapı sağlamalıdır. Mesela endüstriyel açıdan seri üretimi ile insanlara sunabilecek bir yapıya haiz olduğunda, kısaca uygulanabilir olduğunda patent alabilir.

Aslına bakarsak bu üç mühim madde göz önünde bulundurulduğunda, patent hakkı nedir sorusu için doğru yanıt verilmiş olacaktır. İcat, bu niteliklerden herhangi birine haiz olmadığında, bu niteliklerden herhangi birini yerine getirmediğinde hak elde edemez.
Patent Mevzusundaki Hatalar

Patent yardımıyla elde edilmiş faydalara bakılmış olduğu şeklinde patent yardımıyla korunamayacak durumlar da gözden geçirilmelidir. Keza çalışmanız patent ile korunacak bir durum oluşturuyorsa, müracaat sürecine gerek dahi bulunmayacaktır. Bu yüzden patentleme dahilinde yer almayan çalışmalara göz atılabilir. 

Patent Nedir? Patent Nasıl Alınır? | Atak Domain Hosting

Eğer dünya üstünde mevcud fakat daha ilkin asla kimse tarafınca bulunmamış bir bulgu gerçekleştirirseniz, bu bulgu size patent belgesi alma hakkı sunmaz. Sadece bu bulgu sonrasında mesela yeni bir madde bulduğunuzda, bu madde teknik bir sorunda çözüm sağlayabilecek bir netice ortaya çıkarırsa, patent hakkı elde edilebilir.

Zihinsel ve ruhsal faaliyetler mevzusunda emek harcamalar gerçekleştirdiğinizde de patent teriminin sınırları haricinde emek verme yapmış olmuş olursunuz. Mesela, bulmaca çözme açısından değişik yöntemler geliştirirseniz ya da yeni bilgisayar programları geliştirirseniz, bu durum patent sisteminden yararlanmaz.

Teoriler, bilim alanında teknik bir kaide ifadesi oluşturmadıkları için patentleme ihtiyacı ortaya çıkarmaz. Sadece bu bilimsel teoriler ile beraber alakadar cihazlar üretildiğinde ve yeni bir buluş ortaya çıktığında patent alınabilir. Ek olarak matematik açısından yeni yöntemler bulduğunuzda da patentleme yapılmaz.

Gene patentleme kapsamında bulunmayan bazı noktalarda da bulunan yeni canlılar, bitkiler, yeni biyoteknolojik yöntemler, insan ve hayvan vücudunda ilk kere gerçekleştirilecek bir cerrahi müdahale ya da insan bedeni ile alakalı yeni bir bulgu şeklinde noktalar yer alır. 

Patent Iyi mi Sorgulanır?

Seneler süresince uğraşarak kazandığınız bir bulgu kısaca bir buluş sonrasında patentleme başvurusu yapmak istiyorsanız, ilk olarak daha ilkin bu başvurunun yada bir benzerinin yapılıp yapılmadığını öğrenmeniz gerekir. Şu demek oluyor ki aslına bakarsak aklınıza oldukca mühim bir düşünce vardığında dahi ilk olarak patent sorgu işleme kısaca patent sorgulama yapmanız doğru olacaktır. 

Sorgulama sürecinde uzman şahıs ve kurumlar aracılığı ile işlemler yapılması, daha doğru sonuçlar doğururken, uzman bir vekil vasıtasıyla tescil sürecinde de iyi bir takip elde edebilirsiniz. Bu sayede patent hakkı oldukca daha süratli bir halde elde edilebilir. 

Bugün online çerçevede paten sorgusu yapabilmeniz için resmi hususi ve yetkili kurumlar bulunmaktadır. Bu kurumların web sayfalarını üstünde temel seviyede bir sorgulama yapabileceğiniz şeklinde uzmanlar yardımıyla oldukca daha detaylı bir sorgulama gerçekleştirilebilir.

Güncel Patent Tutarları

Bugün patent başvuruları e-devlet üstünden yapılabildiği şeklinde 1 Ocak 2021 zamanı itibarıyla bu başvurular için 55 TL bir ücret istenmektedir. Bu ücret kayıt tutarı olmak ile beraber ek olarak rüçhan hakkı talebi, sicil kayıt tutarı, mücbir sebep tutarı ve ek süre talebi tutarı şeklinde maliyetler de bulunmaktadır.

Patent Nedir? Patent Nasıl Alınır? | Atak Domain Hosting

Patent Alma Başvuruları Iyi mi Yapılır?

Herhangi bir bulgu hakkında patent almak istiyorsanız, başvurularınızı Türk Patent Enstitüsü üstünden yapmanız gerekmektedir. E-devlet üstünden müracaat ücretini yatırdıktan sonrasında dilekçenizi hazırladığınızda, dekont ile beraber titiz bir halde hazırlanmış belgelerinizi teslim etmeniz gerekecektir.

Patent için hazırladığınız dilekçede eksiksiz bir halde

  • İcadınızın tarifi
  • İcadınızın özeti
  • Yapılacak ve meydana getirilen işlemler
  • İcadın teknik resmi
  • Sunacağınız evraklar yer almalıdır. 

Dilekçe içinde bulunan özet bölümünde, özetlemek gerekirse icadınızdan bahsettikten sonrasında tarifler bölümünde oldukca detaylı bir halde açıklamasını yapmanız gerekir. Cihazın teknik resimleri siyah beyaz bir halde hazırlanmış olmalı ve taslak olarak dilekçe bölümünde bulunmalıdır. Yapılacak ve meydana getirilen işlemler mevzusunda buluşunuzun hangi noktalarının korunması icap ettiğini, hangi parçaları için patent istediğinizi belirtmeniz gerekir. Son bölümde resmi kurumlar tarafınca sizden istenilen tüm resmi belgeler yer almalıdır.

Patent Belgesi Iyi mi Alınır?

Tüm bu bilgiler ile beraber patent iyi mi alınır sorusu açısından birkaç adım sonucunda yanıt verilebilir. Patent başvuruları için ilk olarak Türk Patent Enstitüsü’ne müracaat gerçekleştirilir. Sonrasında da kurum araştırma raporu verir. Raporun yayınlanması ile beraber gene enstitü bir araştırma raporu hazırlar ve eğer uygun görülürse, başvurunuzu gerçekleştirmeniz için size bir belge verilir. 

Türk patent enstitüsü üstünden meydana getirilen müracaat süreci bağlamında icadınızın ne tür bir alanda benzersiz olduğu ve niçin koruma altına alınacağı açısından net karar verilir. Hatta bu aşamada sunulan koruma hakkının yalnız ulusal yapıda mı olacağı yoksa tamamen internasyonal mı olacağı görüşmesi yapılır. Eğer buluş için internasyonal bir koruma hakkı verilmesi gerektirme ederse ve buluş sahibi bu açıdan bir talepte bulunmuşsa, Avrupa Patent Ofisi üstünden müracaat gerçekleştirilmesi için yönlendirme sağlanır.
Site Adresi:

Bir cevap yazın