Paytak ve Vakvak’ın Masalı

0

Bir varmış bir yokmuş. Evvel vakit içinde kalbur içinde kasabanın birinde bir ördek yaşarmış. Bu ördeğin adı Paytak mış. Paytak suda yaşayan ve karaya asla çıkmayan bir ördekmiş. Yaşamış olduğu gölün karşısında da başka bir ördek varmış. Onun da adı Vakvak mış. Vakvak ve Paytak birbirleri ile asla anlaşamaz devamlı tartışırlarmış. Fakat ikisi de oldukları yerden ayrılamazlarmış.

Günlerden bigün Paytak suda, Vakvak ta karada dolaşıyormuş. İki arada bir derede kavgaya tutuşmuşlar. O sırada yanlarından yavru bir ördek geçiyormuş ve onları tartışırken izlemeye başlamış. Bir süre sonrasında dayanamamış ve “İkinizde ördeksiniz niçin tartışıyorsunuz? Annem bana kavga etmenin doğru bir şey olmadığını söylemişti. Acaba annem yanlış mı biliyor?” diye söze girmiş. Yavru ördeğin konuşmasından sonrasında iki ördek de susmuş. Paytak “Ben bir tek suda yaşanmış olan örneklerle iyi geçiririm.” Demiş. Vakvak ta “Bende bir tek karada yaşayan örneklerle anlaşırım” demiş. Yavru ördek şaşırmış “Fakat ben hem suda hemde karada yaşayabiliyorum. Benimle şimdi hanginiz konuşacaksınız? Diye sormuş. Vakvak ve Paytak bu sual karşısında ne diyeceklerini bilememişler. Yavru ördek devam etmiş “O vakit kiminle konuşacağıma ben karar vermeliyim. Ben kavga eden iki ördekle de konuşmak istemiyorum. Bu sebeple kavga etmek, tartışmak asla doğru değil. Yaşadığımız yerde birbirimize destek olup, iyi geçinmemiz gerekir” demiş. Vakvak ve Paytak yavru ördeğin haklı bulunduğunu düşünmüşler. Ufak bir ördeğin onlardan daha akıllı olması ikisininde aklını başına getirmiş. Paytak “Sanırım haklısın. O karada ben suda yaşıyorum. İstesem bende karada yaşarım. Kavga etmemiz asla doğru değil. Özür dilerim yavru ördek ” Demiş. Vakva da “Evet söylediklerin oldukca doğru, anlaşmamamız için hiçbir niçin yok. Devasa alanda ikimizde kolaylıkla yaşayabiliriz.” Demiş.

Yavru ördek kendisinden büyük ördekleri barıştırdığı için oldukca mutluymuş. Annesinin öğrettiklerinin ne kadar doğru bulunduğunu bir kez daha anlamış olmuş. Paytak ve Vakvak birbirlerinden özür dileyip iyi anlaşmaya başlamışlar. Kimi zaman Paytak karaya çıkıyor bazende Vakvak da suya giriyormuş. Kavga etmek için hiçbir niçin olmadığını anlamışlar ve oldukca iyi dost olmuşlar. Masalda burada bitmiş.

Daha çok masal okumak isterseniz Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Leave A Reply