Ramazan’da Nasıl Beslenmeli ?

0

Bu makalemizde sizlere 2023 Ramazan’da Nasıl Beslenmeli ?: Ramazan Ayı’nda dengeli ve düzenli beslenmeye özen gösterilmelidir. Bu ay diğer aylara nazaran daha sıkıntılı ve daha dikkat edilmesi gereken bir aydır. Geceden akşama kadar aç kalan ve içi boş olan mideye iftar vaktinde fazla yüklenmek çeşitli sağlık problemlerine davetiye çıkarmak demektir.

İftar vaktinde ağır yemekler tercih edilmemeli, eğer tercih ediliyorsa da bu kriterde yalnızca tek çeşit yemek tercih edilmelidir.

İftar sofralarında iki ya da daha fazla ağır yemeği birlikte tüketmek midenizi zorlayacak ve hareketlerinizi bile kısıtlayacaktır. Mümkün olduğu kadar hafif ve besleyici yemekler tüketerek mideyi yormamakta fayda vardır. Yemeğe önce çorbayla başlamak mideyi hazır konuma getirecek ve sıkıntı yaşamamanızı sağlayacaktır.

Ramazan’da Nasıl Beslenmeli

Ramazan Ayı’nda Zayıflamak Mümkün müdür?
Ramazan Ayı’nda oruç tutan çoğu kişi istemese de kilo kaybına uğrar. Bunun sebebi vücudun sürekli olarak besin alamaması ve depoladığı yağları yakmasıdır. Fakat Ramazan Ayı’nda verilen kilolar daha sonraki aylarda tekrar alınabilir.

Az enerjiyle idare etmeye alışan vücuda fazlaca takviye yapmak vücudun tekrar depo etmeye başlamasına ve kilo almanıza sebebiyet verebilir. Eğer Ramazan’da kilo vermek ve daha sonrada bu çizgiyi korumak istiyorsanız hem

Ramazan Ayı’nda hem de bu aydan sonraki zamanlarda yediğinize dikkat etmeniz gerekir. Sahurda yemeği fazla yemek kilo almanızı sağlamaz, çünkü aldığınız besinler akşama kadar eritilir ve kullanılır. Fakat iftar sofralarında aşırıya kaçmak vücudu yorar ve Ramazan Ayı’nda bile kilo almanıza yol açar.

Leave A Reply