Seni Sevmiyorum / Julian Barnes

0

Seni Sevmiyorum

Seni Sevmiyorum’dan…

Oliver, tam da kendisinden beklenebilecek bir davranış örneği vererek, Gillian’ın; eğer mantığa, gramere, sağduyuya, diplomatik olmaya ve hantal deyişlere bu kadar ehemmiyet veriyorsa, evliliğinden sonrasında. Mrs Gillan Wyatt-Hughes adını alması icap ettiğini söylemiş oldu. Böyledir işte, Oliver.

Oliver. Onunla tanıştığımda bu adı taşımıyordu. Okul arkadaşıydık. Ona okulda Nigel diyorlardı ya da kimi zaman ‘N.O.’. veya arada sırada ‘Russ,’ fakat ona Nigel Oliver Russell diyen asla olmamıştı. Hatta O’nun neyin kısaltması bulunduğunu bile bildiğimizi sanmıyorum; kim bilir yalan söylüyordu bu mevzuda. Her her neyse, sorun şu. Ben üniversiteye gitmedim, fakat Nigel gitti. İlk sömestr bitip döndüğünde adı Oliver olmuştu. Oliver Russell. N harfini, çek defteri üstüne basılı olan adından bile çıkarmıştı.

Görüyorsunuz işte, her şeyi anımsıyorum. Bankasına gitmiş ve onlara yeni çek defterleri düzenletmişti ve ‘N.O. Russell’ diye imzalamak yerine, şimdi, ‘Oliver Russell’ diye imzalıyordu. Bunu yapmasına izin vermeleri beni şaşırtmıştı. Adını değiştirmesi için mahkeme sonucu ya da ona benzer bir şeyin lüzumlu olacağını düşünmüştüm. Ona bunu iyi mi yaptığını sormuş oldum, fakat bana söylememekte ısrar etti. Bir tek. “Onları, paramı başka bir bankaya yatırmakla korkuttum,” dedi.

Oliver kadar akıllı değilim ben. Okulda kimi zaman ondan daha iyi notlar aldığım olurdu, fakat bu yalnız onun kendini ders çalışmaya vermediği zamanlardaydı. Matematikte, fen derslerinde ve el becerilerinde ondan daha iyiydim -kendini fena hissettiğini söylemesi için ona atölyede bir torna tezgâhı göstermek yeterliydi- fakat beni alt etmek istediğinde alt ederdi. Şey, yalnızca beni değil, herkesi ederdi. Ve asla kimsenin olmadığı kadar becerikliydi. Askeri Eğitim Taburu’nda talime çıkmamız gerektiğinde, Oliver daima Mazeretliler Bölüğü’ne katılmanın bir yolunu bulurdu. İstediğinde hakkaten de fazlaca kurnaz olabiliyordu. Ve benim en eski arkadaşımdı.

Ve evliliğimde benim sağdıcım oldu. Doğrusunu isterseniz tam da bu şekilde değil. Bundan dolayı biz bir nikâh dairesinde evlendik ve burada sağdıç olmaz. Aslen, bu mevzuda da aptalca bir münakaşa yaptık. Hakikaten aptalca; size bunu bir başka sefere anlatırım.

Güzel bir…

LİNK

Leave A Reply