Sigorta Firmaları 20 Milyardan Fazla Ödeme Yapmış oldu

0

Sigorta Firmaları 20 Milyardan Fazla Ödeme Yapmış oldu Değişik alanlara hitap eden sigorta sektöründe kısaca emeklilik, otomobil, riskten, kıymetli verilen eşyalara kadar her yeni alanda sigorta kısmı büyümeye devam etmektedir. Tek Türkiye sınırları içeresinde değil dünya genelinde artış mevcuttur.

Senelerdir aynı alanda avantajlı yenilikler ve bunlara ek olarak ilave alanlarında geliştirilen sigorta şirketleri, yeni açıklanan bilgilere gore 2022 yılının son çeyreğin de toplam da 21 milyar Türk lirası tazminat ödemesi gerçekleştirmiş oldu. Ülkenin mühim ve istikrarlı bir yeri olan sigorta bölümünün geçen senelere gore kıyasla %22 oran da artış gösterdi.

Hayat Sigortası Yaptıranlar Her Gün Artıyor!
Yaşam Sigortası Yaptıranlar Her Gün Artıyor!

 Sigortanın en mühim unsuru olan tazminat ödemelerinin büyüklüğü şeklinde sigorta prim ödemesin de yükselişi baş gösteriyor. Bu alanda yaşam sigortasına dönmeler fazla olmaktadır. Yaşam sigortasına ilgi artış gösteriyor. 2016 yılının son zamanlarındaki oranla %49,2 ile artış oldu. Yaşam sigortanın prim üretimi ile toplamda 5 milyar Türk lirası seviyesine ulaştı.

Sigorta Firmaları Diğer Bölümlerin Yükselişleri de Devam Etmektedir

Sigorta Firmaları Öteki Bölümlerin Yükselişleri de Devam Etmektedir

Sigorta Firmaları Öteki Bölümlerin Yükselişleri de Devam Etmektedir. Yaşam sigortasındaki yükselmelerle beraber öteki bölümlerdeki yükselmelerde sigorta sektörünün gelişmesini gösteriyor. Yaşam dışı sigorta bölümde 2022 yılının son zamanlarının toplam prim üretimi 28,4 milyar Türk lirası ebatlarına ulaşmıştır. %10, 4 oranda gelişme ile sonuçlandırmış oldu.

Bu belirtilen değerlerle sigorta bölümünün toplam prim üretimi de 33,4 milyar Türk lirası düzeyini çıkış yapmış oldu. Bankaların vermiş olduğu kredi hacimlerinin büyümesi yaşam sigortasının da yükselmesini sağladır. Yaşam sigortası haricinde kalan bölümlerde de düşük de olsa gelişme gösteriyor. Bu alanda büyük söz sahibi olan trafik sigortasının tavan ücret uygulaması tesir ediyor. 

Başka İçerik:  Sigortacılık Sektörü 2022 Senesinde Yükselişe Geçti

Bireysel Emeklilik Sistemi Gücünü Korumaya Devam Ediyor

Bireysel Emeklilik Sistemi Enerjisini Korumaya Devam Ediyor

 Bireysel Emeklilik Sistemi kısaltılmış hali ile BES verileri de kendi alanında yükselişte olduğu görülüyor. 6 Aralık 2022 zamanı baz alınarak BES de yer edinen katılımcı sayısı orana 6,9 milyonu bulmuştur. Sistemin toplam fon miktarı da devlet tarafınca meydana getirilen katkılarla beraber 75,9 milyar Türk lirası bulmuştur. 

Bireysel emeklilik sisteminde değişik bir uygulamaya gidilmiştir. Bu yıl yeni başlamış olan kişilerin otomatik katılım uygulamasında ise sisteme yeni dahil olan 7,9 milyon etken olanlarla beraber 3,5 milyon şahıs de sisteme devam ederken yüzde 54 oranda cayma gerçekleşti.

Bu belirtilen 3,5 milyon kişinin toplamda 1,6 milyar Türk lirası değerine artış gösterdi. Sigorta, reasürans ve emeklilik bölümünde boy gösteren şirketlerin bugüne dek etken büyüklüğü 2022 yılının son çeyreğinde geçen senenin aynı dönemine oranla %24 artış göstererek 143,8 milyar Türk lirası olmuştur.

Şirketlerin toplam öz ana para toplamında 20 milyar Türk lirası seviyesine ulaştır. Dönem içinde toplam karı ise 2,7 milyar Türk lirası olan Sigorta sektörünün şirketlerin karının 1,5 milyarlık kısmını yaşam ve emeklilik şirketleri kapsamaktadır.

Leave A Reply