Sigortam Yatırılıyor Mu? Sigorta Sorgulama Yolları Nelerdir?

0

Birçok zaman çalışanlar sigortasının yatıp yatmadığından endişe eder. Ülkemizde birçok iş yeri çıkan kanunlara ve cezai uygulamalara rağmen hala çalışanların sigortalarını ya ödememekte, ya da eksik yatırmaktadır. Bir çalışanın en doğal hakkı olan sigortalılık ilk günden itibaren yapılması zorunlu olan bir uygulamadır. Hiçbir iş yerinde 15 gün ya da 1 ay gibi deneme süreleri uygulanamaz. Tüm çalışanlar iş yerinin kapısından içeri adımlarını attıkları anda sigortalanmak zorundadır. Eğer sigortanız işe başladığınız an yapılmadıysa veya eksik gün ödemeleriniz gözüküyorsa, çalıştığınız iş yerini şikayet ederek, eksik günlerinizin tamamlanmasını talep etme hakkına sahipsiniz.

Yine birçok iş yeri daha yüksek maaşlar ödediği halde işçilerini asgari ücret üzerinden sigortalı göstererek, işçilerin hakkını çalmaktadır. Bazı iş yerleriyse ay içerisinde girdi çıktı göstererek, işçilerin tüm çalışma günlerini yatırmazlar. Bu durumlar da yasal uygulamalar değildir. Sigortam yatıyor mu?Sorgulamayaparak öğrenebilirsiniz. Sigortanızın yatıp yatmadığı eğer yeni işe başlamışsanız ilk bir ayınızı takip eden ay içerisinde sistemlerde gözükecektir. Örneğin, 01.06.2016 tarihinde işe başladınız, işverenin sigortanızı bildirmek için 23.07.2016 tarihine kadar süresi vardır. Sigortanızın yapılıp yapılmadığını ancak 24.07.2016 tarihi itibariyle görebilirsiniz. Çalışanlarda sigortalarının ödenip ödenmediğini bir sonraki ay içerisinde görüntüleyebilirler. Bu tarihler dâhilinde sigortanızın ödenip ödenmediğini ve ödeniyorsa tam olarak yatırılıp yatırılmadığını internet üzerinden kolayca sorgulayabilirsiniz.

TC KİMLİK NO İLE SİGORTA SORGULAMA

İnternetten yapılan araştırmaların birçoğu da T.C. kimlik numarası ile sigorta sorgulama üzerine olmaktadır. Bu doğrultuda bir arayış içerisinde olan bireyler en doğru bilgileri alabilmek için araştırmalar yapmaktadırlar. Sigortanızın yapılıp yapılmadığını, yapılmışsa prim günlerinizi ve ödenen prim tutarınızı SGK internet sitesinden öğrenebilirsiniz. Bu basit sorgulamayla TC kimlik numaranızı girerek son 12 aylık döneme ait yatırılan sigorta bilgilerinizi görebilirsiniz. Öğreneceğiniz bilgi size ait 12 aylık dönemi kapsayacaktır.

NÜFUS KÂĞIDINIZDAKİ BİLGİLERLE SİGORTA SORGULAMA

Yine SGK üzerinden yapabileceğiniz bu sorgulamada TC kimlik numarası bilginizin yanı sıra nüfusa kayıtlı olunan il/ilçe, cilt no gibi herkesin bilemeyeceği bilgileri girerek sigortam yatırılıyor mu sorusuna cevap bulabilirsiniz. Bu sorgulama yönteminde hizmet bilgilerinizin daha detaylı bir dökümüne ulaşabilirsiniz.

E-DEVLET ÜZERİNDEN SİGORTA SORGULAMA

Türkiye’nin E-Kapısı olarak tanımlanan Turkiye.gov.tr internet adresinden e-devlet sistemine girerek de sigorta bilgilerinizi sorgulayabilirsiniz. Bu sistem üzerinden devlet binalarında yer alan hizmetlerin hemen tamamına erişmek mümkün olmaktadır. Daha kapsamlı ve daha hızlı sonuçlar elde etmek adına kullanabileceğiniz sistem tamamen ücretsiz olarak işlemektedir. E-devlet sistemine girebilmek için PTT şubelerinden e-devlet şifresi alabilirsiniz. Bunun yanı sıra mobil imzayla da e-devlet sistemine ulaşmanız mümkündür. Yeni yapılan değişikliklerle bazı bankaların internet sistemine giriş şifreleriyle de e-devlet sistemine ulaşmak olanağı getirilmiştir.

Leave A Reply