SSK Hizmet Dökümü Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

0

SGK hizmet dökümü tüm SGK’ya bağlı çalışanlar için önemli bir dokümandır. Bağ-Kur, Emekli Sandığı ve SSK için yapılan hizmet dökümü sigortanızın yatıp yatmadığını, ne kadar yattığını ve emekli olabilmek için ne kadar gününüzün kaldığını tespit edebilmenizi sağlar. Böylelikle emeklilik işlemlerin2022 ilgili net bilgiye sahip olurken, SSK’lı çalışanlarda sigortaları yatmıyor veya eksik yatıyorsa daha büyük bir mağduriyet yaşamadan konuya müdahale edebilirler. Çalıştığı yerle ilgili şüpheleri olan tüm vatandaşlar SGK hizmet dökümü sayesinde sorunlarını çözebilirler.

SGK hizmet dökümü belgesinde kişiye ait sigortalılık bilgileri yer almaktadır. Eğer bilgilerde bir yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız hemen SGK birimlerine başvurarak hatanın düzeltilmesini talep edebilirsiniz. Bu sayede hatalar giderilecek ve kişilerin hakları aranacaktır. İnternetin hızla gelişmesine paralel olarak SGK hizmet dökümleri artık kolay bir şekilde çıkartılabilmektedir. E-devlet kapısı üzerinden SSK Sorgulama, SGK borç sorgulama, SGK-SSK prim sorgulama, SGK sorgulama, SSK gün sorgulama işlemlerinin tamamını yapabilirsiniz. Sorgulama işlemlerini normal bilgisayarlardan, tabletlerden, laptoplardan ve mobil cihazlardan gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemler sayesinde sorgulama yapılacak kuruma bizzat gitmeye gerek kalmadan tüm sorgulama işlerinizi hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

SGK HİZMET DÖKÜMÜ SORGULAMA

SSK, Emekli Sandığı ve BAĞ – KUR tek bir çatı altında toplanarak SGK diye anılmaya başlamıştır. Daha önceleri SGK hizmet döküm işlemlerinin tamamı E – SGM adı verilen SGK’nın resmi internet sitesi üzerinden gerçekleştirilmekteydi. Ancak bu sitenin kapatılmasıyla birlikte tüm sorgulama işlemleri E-devlet kapısı üzerinden yapılmaktadır. E-SGM sistemi insanların rağbet göstermemesinden ötürü Sosyal Güvenlik Kurumu kararıyla süresiz olarak kapatılmıştır.

E – DEVLET SİSTEMİ ÜZERİNDEN SGK HİZMET DÖKÜMÜ SORGULAMA

E-devlet internet sitesine girdikten sonra sisteme giriş bölümüne tıkladığınızda beş ayrı seçenekle sisteme giriş yapılabildiği görülmektedir. Bunlar, internet bankacılığı, TC kimlik kartı, Elektronik İmza, Mobil İmza ve E-devlet şifresi seçenekleridir. Bunlardan TC Kimlik Kartı ve Elektronik İmza seçenekleri ileri tarihlerde aktif olacak seçeneklerdir. Mobil imza seçeneği kişilerin kullandıkları cep telefonu servisleri tarafından verilen mobil imza şifresini içermektedir. Mobil imzanız yoksa cep telefonu servis sağlayıcı firmanızla görüşerek mobil imzanızı alabilirsiniz. E-devlet şifresi PTT şubelerinden 2 lira karşılığında alınabilen bir şifredir. Sisteme giriş yaptıktan sonra bu şifrenin değiştirilmesi gerekmektedir.

Şifreyi kaybederseniz tekrar PTT şubelerinden temin edebilirsiniz. Yeni eklenen bir seçenek olan İnternet bankacılığında 14 tane bankanın müşterisi olan kişiler, kendi internet bankacılığı hesaplarına giriş yapıyormuş gibi e-devlet sistemine giriş yapabilirler. Bu bankalar sırasıyla, Akbank, Albaraka Türk, Anadolu Bank, Denizbank, Finansbank, Garanti Bankası, ING Bank, Kuveyt Türk, Odeo Bank, Şeker Bank, TEB Bankası, Türkiye İş Bankası, Yapı Kredi Bankası, Ziraat Bankasıdır. E-devlet sistemine girdikten sonra alt tarafta bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu 4A Hizmet Dökümü bölümüne tıklayarak gelen ekranda son 6 aya ait hizmet dökümünüzü görebilirsiniz. Bir yan ekrana tıkladığınızda ise 4A detaylı hizmet dökümünüzü bu ekrandan tespit edebilirsiniz.

Leave A Reply