Suizan kelimesinin dinimizde bir anlamı var ki oldukca dikkat etmek gerekir. O yüzden suizanla ilgili ayetler ve hadisler bulunmaktadır. Azca duyulan fakat dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan kelime hakkında detayları sizlere aktaracağız.

Suizan, son 3 harfindeki zan kelimesi sizlere düşünce verebilir. Zan kelimesi, rastgele, kati güvenilir olmadan, kafadan uydurularak söylenen şeylerdir. Bir kişinin karakteri onu halletmeye uygun diye, yaptığından güvenilir olunmadığı halde onun hakkında bir şeyler söylemek o kişiyi zan altında bırakmaktadır. Suizan kelimesinin anlamı için de fena zan diyebiliriz.

Lügatımızda daha akılda kalıcı olması açısında ön yargı anlamı daha uygun olacaktır. Ön yargı; bir tek kişinin görünüşüne ya da tek bir hareketine bakarak, onun hakkında net data sahibi olmadan bir fikre varmaktır. Suizan kelimesinin zıt – karşıt anlamlısı da hüsnüzan olarak geçer. Bu aslen iyi zan olarak adlandırılır. Karşıdaki şahıs hakkında güzel şeyler söylemektir. Hüsnü size hüznü anımsatsa da anlamı iyi yönde kullanılmaktadır.

Suizanda bulunmak nedir? Bencil, kıskanç, hasımlık şeklinde iyi olmayan duyguların bir sonucudur. Eğer kişinin karakterinde bu şekilde huylar var ise o zat devamlı iyi olmayan şeyleri aklından geçirir ve seçimleri de hep fena yönde olur.
İslam dini bir o kadar güzel bir din ki suizan yapılması kesinlikle tasvip edilmemiştir, bir şahıs hakkında bilginiz yoksa hüsnüzan kısaca iyi şeyler söylenmesinin gerekliliği vurgulanmıştır. Suizan, karşı tarafın suçsuz yere yargılanmasına, yaşamının kötüye gitmesine hatta ölümüne bile niçin olabilir, bu yüzden dinimizce yasaktır. Hatta ayet ve hadisleri inceleyecek olursa haram olduğu da açıklanmıştır.

İlk olarak Hucurat Suresi 12.ayette der ki: Ey inananlar! Pek oldukca zandan uzak durun, zira bazı zanlar günahtır. Kesinlikle casusluk yapmayın, birbirinize karşı gıybet etmeyin. Aranızda ölen kardeşinin etini yiyecek isteyen var mı? Bunu küçümseyeceksin! Tanrı’tan korkun. Şüphesiz Tanrı, tövbeleri oldukca kabul edendir, oldukca acıma edendir.

Hucurat suresinde bizlere anlatılmak istenen fena olan zannın günah olduğu diğerlerinin olmadığıdır. Zan edilecekse de hüsnüzana izin verilmiştir.

Sahih kaynaklardan Buhari’nin bahsetmiş olduğu bir hadisi şerifte: Peygamber Efendimiz (s.a.v), suizan bir tür yalandır ve yasak bulunduğunu ümmetine “Kesinlikle zanna yer vermeyiniz” zan ki sözler içinde en yalan olanıdır.

Nur Suresi 12. Ayette der ki: Bu haberi işittiğiniz vakit, mümin olan bayanlar ve erkekler, birbirlerinin hakkında iyi düşünselerdi ve: “Bu, apaçık bir büyük iftiradır!” deseydi.

Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v): Hüsnüzan’ın imandan bulunduğunu söylemiş ve Müslümanlar Rabbine, kardeşlerine karşı hüsnüza içinde olmalarını buyurmuştur. Gene sahih kaynaklarda geçen bir hadise gore: Rabbimiz hüsnüzanla ilgili “Ben, kulumun bana zannı gibiyim” buyurmuştur.

Peygamberimiz (s.a.v): Rabbine kavuşmadan 3 gün evvel: hepiniz  ayrı ayrı değişik şekilde değil fakat Rabbine hüsnüzan ederek hayata gözlerini yumsun demiştir.
Site Adresi:

Bir cevap yazın