Bir varmış bir yokmuş. Evvel süre içinde kalbur saman içinde ormanın birinde bir tavşan yaşarmış. Bu tavşanın adı Ponpon muş. Ponpon ormanda ki öteki yavru hayvanlarla beraber okula gidermiş. Gidermiş gitmesine fakat ödev yapmayı asla sevmezmiş. Her gün verilen ödevleri son dakika yapar kimi zaman de yetiştiremezmiş.

Artık okulun kapanmasına azca kalmış ve öğretmen öğrencilerinin okumayı unutmaması için hepsine okuma kitabı vermiş. Dinlence olduğunda her gün kitabından bir kaç sayfa okumalarını istemiş. Ponpon da öteki arkadaşları benzer biçimde kitabı almış ve çantasına koymuş. Zil çaldığında hepimiz birbiri ile vedalaşıp uzun bir tatile çıkmışlar. Ponpon eve gitmiş ve çantasını bir köşeye bırakmış. Tüm dinlence süresince oyunlar oynamış, nehirde yüzmüş, havuç toplamış. Tek yapmadığı şey ise kitap okumakmış. Okulun dinlence olduğu günden beri bir kez olsun kitap okumayan Ponpon öteki arkadaşlarının fazlaca peşinde kalmış fakat bunun bilincinde değilmiş. Dinlence su benzer biçimde akıp geçmiş, okula başlama günü gelmiş. Tüm öğrenciler heyecanla okula gitmişler. Öğretmen sınıfa girip ilkin öğrenciler ile söyleşi etmiş. Sonrasında sırayla kitaplarını çıkarttırmış ve okumalarını istemiş. Yavru hayvanların hepsi kitabı asla takılmadan okumuşlar. Sıra Ponpon’a ulaştığında ilk cümleden sonrasında Ponpon hecelemeye başlamış. Bunu duyan arkadaşları onun dalga geçmişler. Bu Ponpon’u fazlaca üzmüş fakat okuyamaması onun hatasıymış. Şu sebeple tüm dinlence süresince bir kez olsun kitabı açıp bakmamış bile.
Öğretmeni Ponpon’a asla kitap okumadığı için okumayı unuttuğunu, fazlaca çalışırsa yine okuyabileceğini söylemiş. Mutsuz olan Ponpon eve gittiğinde ilk olarak kitap okumaya başlamış. Her gün sayfalarca kitap okumuş ve kısa sürede tüm dostlarını geçmiş. O günden sonrasında tekrar ödevlerini asla aksatmadan yapmış ve sınıfın en çalışkan talebesi olmuş. Masal da burada bitmiş.

Daha çok kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.
Site Adresi:

Bir cevap yazın