Bir varmış bir yokmuş. Evvel vakit içinde kalbur saman içinde minik bir ördek varmış. Bu ördeğin adı Vakvak mış. Vakvak ailesi ile beraber oldukça güzel bir gölde yaşıyormuş. Burada bir oldukça arkadaşı varmış. Fakat en sevilmiş olduğu arkadaşı yan çiftliklerinde yaşayan tavuk Çilli imiş.
Çilli ve Vakvak her gün gölün kenarında oyunlar oynar, keyifli zaman geçirirmiş. Fakat bu durum öteki ördeklerin asla hoşuna gitmezmiş. Şu sebeple bir tek ördeğin bir ördek ile dost olabileceğini düşünürlermiş. Vakvak onlara asla aldırış etmez, bunun doğru olmadığını söylermiş. Günlerden bigün vakvak ve Çilli gölün yanında oynarken ördeklerden birinin ayağı burkulmuş ve gölün içinde su ile mücadele etmeye başlamış. O sırada çevresinde hiçbir ördek yokmuş. En civarlarında olan Vakvak ve Çilli derhal ördeği kurtarmak için bir plan yapmışlar. Yanlarında ki sazlıklardan bambuları alıp bağlamışlar. Bunu o denli süratli yapmışlar ki derhal gölün üstünde ördeğin yanına gitmişler. Çilli uzanıp, çırpınan ördeği çekmiş ve onu karaya getirmişler. Ördek, Çilli’nin bu kadar söze karşın ona yardım etmesine oldukça şaşırmış. Vakvak “Gördüğünüz şeklinde bir tek ördeklerin dost olmasına gerek yok. Her hayvan birbiri ile dost olabilir hatta yardımına koşa bilir.” demiş.

Ördek bugüne dek hep yanlış düşündüğü için Çilli den ve Vakvak tan özür dilemiş. Bu durumu duyan öteki ördekler de Çilli den özür dilemişler. O günden sonrasında tavuklar, ördekler ve öteki hayvanlar mutlu bir halde yaşamaya başlamışlar.

Daha çok kısa masal okumak isterseniz Kısa Çocuk Masalları kategorimizi inceleye bilirsiniz.
Site Adresi:

Bir cevap yazın