Ticari Kredi Kartı Kullanım Amacı ve Asgari Ödeme Tutarı

0

Ticari Kredi Kartı Kullanım Amacı ve Asgari Ödeme Tutarı Ticari bir işletme adına çıkarılan ve ticari harcamalarda kullanımı meydana gelen, bu kartlara tanınan hususi avantajların bulunmuş olduğu bir kart türü olan şirket kartı, pek oldukça kişinin sordurulmuş olduğu şirket kartı nedir sorusun cevabı olarak verilebilir.Bununla beraber da bünyesindeekstra taksit, puan biriktirme benzer biçimde işlevlerin de yer almış olduğu kredi kartı türüdür. Şirket kartları, kişi firmaları yada tüzel firmalar tarafınca kullanıma uygundur. Sadece bireysel müşterilerin kullanımına sunulamaz. 

Şirket kredi kartı ile ticari kredi kartı aynı kart tipini belirtir. Bu kapsamda ticari kart nedir sorusu için açıklanan tanımlar, şirket kredi kartlarını da kapsar. Bir başka deyişle ikisinin de kullanım amacı aynıdır.

Ticari Kredi Kartının Kullanım Amacı Nedir?

Ticari Kredi Kartının Kullanım Amacı Nedir?

Kişilerin ticari kredi kartı nedir sorusuna yanıt verilmesinin peşinden sunmuş olduğu avantajlara da değinmek gerekir.Firmaya ilişkin olan harcamaların ticari kart ile yapılması mümkündür. Nakit para, çek yada senet yardımı ile alınabilecek ürünler, ticari kart ile kırk güne kadar vadeyle alınabilir.  Meydana getirilen alışverişler, şirket kredi kartlarına tanınan extra avantajlar ile beraber taksitlendirilebilir.

Ticari kredi kartı hesap özeti erteleme, vade öteleme benzer biçimde alternatiflerin kullanılmasıyla da borçların ertelenmesi mümkündür. SGK, BAĞ-KUR, satmaca ve vergi ödemeleri de kart kullanılarak gerçekleştirilebilir. Bununla beraber da faturalar otomatik ödeme talimatıyla kredi kartına bağlanabilir, bu şekilde faturaların takip etme yükünün ortadan kaldırılması sağlanabilir.

Şirket Kartının Sunmuş Olduğu Avantajlar

Nakit ön ödeme ve taksitli nakit ön ödeme alternatifleri yardımıyla nakit gereksinimleri anlık olarak karşılanabilir. Kredi kartı ekstresinin averaj %10’luk bölümünün ödenmesi ile uygun minimum ödeme avantajından faydalanılabilir. İşletmelere ilişkin harcamaların daha rahat kayıt altına alınması sağlanabilir. Bununla beraber şirket kartı avantajları olarak firmaya ilişkin olan harcamaları şirket kartı ile yapılması halinde harcamaların bilançoya yansıtılmasını sağlanabilir ve bu şekilde vergi indirimlerinden yararlanabilmesi mümkün hale gelir.

Belirli sektörlerde bireysel kredi kartlarına uygulanmakta olan taksit sınırlarını şirket kartı ile aşılması sağlanır. LKS limiti sebebiyle kişisel olarak alınamayan tutarda limit şirket kartı ile alınabilir. Ticari ek kartlar ile personellere belirli tutarda kredi kartı limiti temin edilebilir, bu şekilde işletme giderlerinin kolayca karşılanması gerçekleştirilebilir.

Firma Sahipleri Açısından Ticari Kart Tercih Edilmesi

Şirket Sahipleri Açısından Ticari Kredi Kartı Kullanım Tercih Edilmesi

Şirket Sahipleri Açısından Ticari Kredi Kartı Kullanım Tercih Edilmesi Firmalara sunulan ticari kredi kartı avantajları oldukça çok yer alır vediğer ek fırsatlarla beraber şirket kartı avantajları listesini daha da genişletmek mümkündür. Şirket sahiplerinin ticari kredi kartı müracaatı yapmaları yarar elde eden bir durumdur. Bu sayede bireysel kredi kartıyla yapılamayan pek oldukça işlemi sağlanabilir, harcamalardan extra kazanç elde edilebilir.

İşletmelerin nakit döngüsü, firmanın varlığını sürdürmesi ve büyümesi amacı doğrultusunda en mühim öğelerden birisidir. Birçok işletme, harcama ve mal alımı için çek, senet, kredi yada nakit para benzer biçimde ürünleri tercih eder ve her bir kullanımda pek oldukça maliyetler alınabilir. Bankalar, ticari kredi kartlarından ya asla harcama almazlar yada harcama tutarını mümkün olduğunca düşük tutarlar.

Ticari Kart Başvurusu İçin Yapılması Gerekenler

Mal alımlarını yada harcamaları ticari kredi kartıyla hayata geçirmek, işletmeye ciddi anlamda bir katkı sunar.Ek olarak ticari kredi kartı başvurusu bankaların web sitelerinden, mobil şube yada web bankacılığından gerçekleştirilebilir. Arzu edilmesi halinde şubeden de şirket kartı müracaatı yapılması mümkündür. Ticari kredi kartı müracaatı için gerek duyulan belgeler de oldukça önemlidir.

Şirket kartı için lüzumlu belgelerle beraber banka şubesine gidildiği vakit ilk olarak ticari hesap açılacaktır. Firmaların mali verilerinizin tutarlılığı, borçların düşük, gelir ve kârın yüksek olduğu durumlarda daha yüksek limitli ticari kredi kartı almaları mümkün hale gelecektir. Şirket kredi kartı ile meydana getirilen bir harcamanın ödemesi, son ödeme zamanı de hesaba katılarak averaj kırk günde ödenir.

Ticari Kredi Kartı ile Düzgüsel Kredi Kartı Arasındaki Farklar Nelerden Meydana Gelir?

İnsanlar tarafınca dört gözle beklenen konulardan biri de ticari kredi kartı ile bireysel kredi kartı arasındaki fark mevzusudur. Kurumsal kredi kartı avantajları, bireysel kredi kartlarına gore daha çok alana haizdir. Ticari kredi kartı ile bireysel kredi kartı arasındaki fark sayıca bir fazlaca fazladır. Şirket kartlarından elde edilmiş harcamalar, harcama çeşidine gore vergiden düşürülebilir.

Akaryakıt, cep telefonu, besin benzer biçimde hususi sektörlerde bireysel kartlar ile daha azca taksit sunulurken, ticari kredi kartlarına uygulanmakta olan taksit sınırlaması daha esnek bir konumdadır. Şirket kartı minimum ödeme oranı, bireysel kartlara gore daha azdır. Şirket kartı yeğleyen firmalar, bankaların çeşitli hizmetlerinden parasız bir halde yararlanabilirler.

Ticari Kart Limitleri Değişim Gösterir Mi?

Günümüz koşulları içinde ticari kredi kartı limitleri bankadan bankaya farklılık izah edebilir ve firmanın büyüklüğü, borç tutarı, başka ürünlere bağlı olarak meydana gelen ödemelerin düzeni, firmanın geçmişi, bankadaki etkinliği benzer biçimde faktörlere bağlı şekilde artıp azalma eğilimine girebilir. Bir banka ile detaylı bir halde çalışan ve öteki ticari ürünlerin kullanılması durumunda yüksek limit alma fırsatı artmış olacaktır.

Ticari kredi kartı limiti genel itibari ile 10.000 TL’den adım atar ve daha yüksek tutarlara kadar ilerleyen bir süreç izler. Bankalar, şirket kartı limitine bağlı olarak çeşitli teminatlar isteyebilirler. Bazı şirketlere imza karşılığı direkt olarak limit açılması mümkünken bazı şirketlerden ipotek, nakit blokesi, taşıt rehini benzer biçimde ek teminatlar talep edilebilir. Firmalar için ticari kredi kartı için lüzumlu belgeler ise farklılık izah edebilir.

Ticari Kredi Kartı Asgari Ödeme Oranı Nedir?

Ticari Kredi Kartı Asgari Ödeme Oranı Nedir?

Bankalar tarafınca ticari kredi kartı asgari ödeme oranı genel itibari ile %10 olarak uygulanır. Sadece bireysel kredi kartlarında bu oran daha da yüksek düzeylerde seyir eder. Bu yönden bakılmış olduğu vakit şirket kartlarının bireysel kartlara gore daha avantajlı olduğu net bir halde görülür. Şirket kartı minimum ödeme oranı, hesap özeti süreci içinde ödenmesi ihtiyaç duyulan asgari borç tutarını ifade eder.

Bankaların her şirkette olmasını talep etmiş olduğu türden bazı şartlar mevcuttur. Eğer firmanın gelir/borç durumunda bir olumsuzluk durumu yer almıyorsa başvurun kabul görme ihtimali yüksektir. Aksi takdirde şirket kartı koşullarının sağlanmaması durumunda başvurular reddedilebilir. Ticari kart alma koşullarında da belirlenmiş hususi şartlar söz mevzusudur.

Ticari Kredi Kartı İçin Gerek Duyulan Evraklar

Ticari kredi kartı için istenen belgeler, her banka tarafınca kesinlikle talep edilir. Firmanın kişi şirketi yada tüzel şirket olmasına bağlı şekilde Ticari kredi kartı için lüzumlu evraklar farklılık izah edebilir.Kişi şirketi şirket kartı başvurusu için gerekenler ise vergi levhası, kişi şirketi sahibinin kimliğinin aslı yada fotokopisi, noter tasdikli imza beyannamesi, oda Kayıt Belgesi ya da etkinlik belgesi istenebilir.

Sadece bu belgeyi her banka talep etmez. Tüm bunlara ek olarak son 2-3 yıla ilişkin İşletme Defteri Hesap Özeti yada Detay Mizan ve Vergi Beyannameleri (Muhasebeciden alınabilir) şeklinde sıralanabilir. Firmalar için Ticari kredi kartı için lüzumlu belgeler ise farklılık izah edebilir.

Leave A Reply