TOKİ’den  vatandaşlara tapu alımında kolaylık elde eden uygulama hayata geçirildi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’ndan (TOKİ) gayrimenkul satın alanlar, banka ya da tapu müdürlüklerine gitmeden e-Devlet üstünden tapularını edinebilecek.

Bir başka deyişle; TOKİ’den gayrimenkul alıp borcunu peşin ödemiş yada bitirmiş, kat mülkiyeti tesis edilmiş gayrimenkul alıcıları, banka ve tapu müdürlüklerine gitmelerine gerek kalmadan tapularını e-Devlet üstünden alabilecek.

Gayrimenkul alıcısı, taksit ve emlak vergisi borcu bulunmama, DASK yaptırmış olma şartıyla tapu almaya hak kazanılmış olduğu konut yada iş yeri için e-Devlet sistemi üstünden müracaat yapabilecek, kendi adına kayıtlı olan konut ve iş yeri bilgilerini görebilecek.

Gayrimenkul alıcısı, e-Devlet üstünden “TOKİ Tapu Devri İşlemleri” alanına giriş yaparak site yönetiminden almış olduğu “borcu yoktur” belgesini sisteme yükleyecek. Alıcı, taahhütnameyi onaylayarak başvurusunu tamamlayacak.
Başvurunun kabul edilmesinin peşinden tapu müdürlüğü, işlemlerin yürütülmesi esnasında gayrimenkul alıcısına ödemesi ihtiyaç duyulan ücretleri SMS ile iletecek. Bu ödemelerin yapılması ve işlemlerin tamamlanmasıyla gayrimenkul alıcısı adına tapu tescil işlemi sonuçlanacak.

İşlemi sonuçlanan gayrimenkul alıcıları, e-Devlet üstünden Web Tapu sistemine girerek tapu kaydına ulaşabilecek. İsteyenler harçlarını yatırıp tapu senetlerini Web Tapu sistemi üstünden alabilecek.

Başvurunun negatif neticelenmesi durumunda ise tapu müdürlüğünden gelen bilgiler, gayrimenkul alıcısına iletilerek probleminin giderilmesi beklenecek. Problem giderildikten sonrasında vatandaşlar yine aynı şekilde müracaat yapılabilecek.

 

Vatandaşlar işlemlerin aşamalarını e-Devlet’ten takip edebilecek

İşlemler sürerken tapu müdürlüğünden iletilen durum bilgisi, bankalar ve e-Devlet üstünden paylaşılacak. Böylece vatandaşlar, e-Devlet üstünden işlemin aşamalarını da takip edilebilecek.

İndirim kampanyasında banka kredisi kullanarak borcunu kapatan alıcıların ise banka lehine ipotek onama belgesi imzalamaları gerektiği için bankaya gitmeleri gerekecek.

Ayrıca gayrimenkul alıcılarının mağduriyet yaşamamak için banka şubesi yada e-Devlet üstünden tapu işlemleri için tapularını adlarına tescil ettirmeleri gerektiği hatırlatıldı.
Site Adresi:

Bir cevap yazın