Toyota Corolla Japon otomobil üreticisi olan Toyota firması tarafından üretilmektedir. Toyota Corolla kompakt yani C segmente ait bir otomobil olarak geçer. İlk olarak 1966 yılında üretilmeye başlanmış ve günümüze kadar 12 yeni nesil kasası piyasaya sürülmüştür. 40 milyondan daha fazla üretim adedi olduğu için dünya üzerindeki en çok satan otomobil unvanına sahip olmuştur.

Toyota Corolla Nostajli
Toyota Corolla Nostajli

2007 yılına kadar 9 nesil kasası ile piyasada yer alan Toyota Corolla’nın Sedan, Station Wagon diğer adıyla Corolla Family, Hatcback günümüzdeki adı ile Auris ve Minivan yani Corolla Verso olmak üzere 4 ana karoser tipi bulunmaktadır. Türkiye’de 9. nesilde sedan, station vagon ve Auris olarak üç farklı kasası üretilmiş olup İngiltere’de 3 ve 5 kapılı Hatchback versiyonu 2007 yılında 10. nesil olarak piyasaya sürülmüştür. 2011 yılında ise mevcut kasalar makyajlanarak tüketicilerin beğenisine sunulmuştur.

2013 yılında 11. nesil Toyota Corolla’nın satışı başlamıştır. Üretim yeri olan Japonya’da Toyota Corolla Sedan Axion ismi ile satılmaktadır. Toyota Corolla ve Auris yani Hatcback modellerinin tamamı yalnızca Türkiye’de ve İngiltere’de üretilmektedirler.

1966 yılından itibaren halen üretimi devam eden Toyota Corolla’nın montajı;

 • Arifiye, Sakarya, Türkiye
 • Japonya
 • Brezilya (Indaiatuba, São Paulo)
 • Kanada (Cambridge, Ontario)
 • Çin (Tianjin)
 • Hindistan (Bangalore)
 • Pakistan
 • Güney Afrika (Durban)
 • Tayvan
 • Tayland
 • Vietnam
 • Venezuela

Yerleşim yerlerinde bulunan fabrikalarda yapılmaktadır.

4 kapılı Sedan gövde tipinde olan Toyota Corolla, önden çekişli yani önden motorlu bir düzendedir.

Toyota Corolla 1994
Toyota Corolla 1994

Toyota Corolla’nın Teknik Özellikleri

Toyota Corolla araçlarının 1.33 Dual VVTi (Benzin) , 1.6 Valvematic (Benzin) ve 1.4D4D (Dizel) motor seçenekleri bulunmaktadır.

6İleri Düz (veya Multimode) , 6İleri Otomatik ve Multidrive S Otomatik şanzıman yani vites seçenekleri ile satışı devam eden Toyota Corolla’nın yıllık bilinen ortalama yakıt tüketimi motor ve şanzıman seçeneklerine göre;

 • 1.33 Dual VVTi 5.6 lt / 100km
 • 1.6 Valvematic Düz 6.0 lt / 100km
 • 1.6 Valvematic Otomatik 5.6 lt / 100km
 • 1.4D4D DüzMultimode 4.1 lt / 100km olarak değişiklik göstermektedir.

Toyota Corolla araçların genel ebatları ise;

 • Dingil mesafesi = 2700 mm
 • Uzunluk = 4620 mm
 • Genişlik = 1775 mm
 • Yükseklik = 1465 mm
 • Curb ağırlık = 12501270 kg
 • Bagaj kapasitesi = 452 lt. olarak sıralanabilir.

1.33 Dual VVTi (Benzin), 1.6 Valvematic (Benzin) ve 1.4D4D (Dizel) olmak üzere üç farklı motor seçeneği bulunan Toyota Corolla araçlar Life, Touch, Active, Advance ve Premium olmak üzere 5 farklı donanım seçeneği ile opsiyonel olarak satılmaktadır. Bu paketler aksesuar donanımları ve ergonomik açıdan farklı özelliklere sahiptirler.

Araçların düz vites seçeceği ve MultiMode vites seçeneği bulunmaktadır. Böylece satın alınan araçlar hem düz, hem de otomatik vitesli olarak kullanıma imkan sağlar. MultiMode vites seçeceğine sahip dizel araçlarda direksiyon arkasında bulunan kulaklardan kolay vites değişimi yapılabilmektedir.

Totoya Corolla Gri

Toyota Corolla Hakkında Az Bilinen Gerçekler

Dünya genelinde satışı oldukça yüksek sayıda olan ve Türkiye’de de oldukça yüksek oranda tercih edilen bir otomobil markası olan Toyota markası diğer bilinen otomobil markaları gibi işe sıfırdan başlamış ve bugünkü konumuna gelebilmesi uzun yıllar almıştır. Bilhassa Avrupa pazarında kendine yer edinmesi oldukça zorlu bir süreç olmuştur.
Kurulduğu yıllarda rakiplerinin oldukça köklü ve zengin otomobil üreticilerinin olması sebebiyle Japonya’ya ait bu dev otomobil markasının rekabet yılları oldukça zorlu geçmiştir. Yine de Toyota markası bütün bu zorlulukların üstesinden gelebilmiş ve bugün olduğu gibi dünya çapında bir dev haline gelmiştir.

Toyota Corolla Turkuaz
Toyota Corolla Turkuaz

Kiichiro Toyoda tarafından Japonya’da kurulmuş bu otomobil markası hakkında çok az bilinen 15 gerçek vardır.

 1. En başta kurucusunun soy ismi olan Toyoda ismi ile otomobil satışları başlamıştır. Daha sonraları ise Toyota isminin görsel ve işitsel açıdan daha cezbedici olduğu farkedilmiş ve şirketin adı Toyota olarak değiştirmiştir.
 2. Toyota’nın üretilme fikri Amerika’dan esinlenilmiştir. Şirketin kurucusu Kiichiro Toyoda’nın 1929 yılında otomobil üretimlerini yakından incelemek için Amerika’ya gerçekleştirdiği seyahati sırasında Dodge Power Wagon ve Chevrolet marka otomobillerden ilham aldığı bilinmektedir.
 3. Toyota araçlarında modifiye edilmiş bir Chevrolet motoru kullanılmıştır. İlk üretilen Toyota marka araçta Amerikan araçlarına göre %10 daha güçlü olan 65 beygirlik bir motor kullanılmıştır.
 4. Toyota dönemin en yenilikçi yaklaşımlarına sahip bir markadır. Önce üretimini kendi üstlendiği otomobil parçalarının üretimlerini durdurarak dışarıdan satın almaya başlamıştır. Daha sonra üretilen otomobilden daha fazla sayıda lastik veya kaportaya ihtiyaçları olmadığını fark etmişler ve bu parçaların üretimlerini de durdurmuşlardır. Günümüz şartlarında değerlendirildiğinde çok mantıklı gözüken bu fikir o zamanın şartlarına göre oldukça yenilikçi bir yaklaşım olarak tarihe geçmiştir.
 5. Toyota şirketi olumsuz bir durumu kendi karına çevirebilmiş dev bir markadır. Kore savaşları sırasında Amerika’nın 5000 adet araç sipariş etmesi ile birlikte iflasın eşeğinden dönmüştür.
 6. Toyota şirketinde 1 saatlik bir araç incelemesi veya testi için yaklaşık 1 milyon dolar harcamaktadır. Diğer köklü firmalara nazaran araştırma süreçlerine daha fazla önem ve hassasiyet gösteren şirket, araçlarını daha güvenli bir hale getirebilmek için durmadan yeni ve denemiş yöntemler üzerinde çalışmalar yapmaktadır.
Toyota Corolla
 1. Toyota marka otomobillerin 20 yıl önce üretilmiş kasalarına bile hala yollarda rastlamak mümkündür. Bu da markanın piyasaya sürdüğü otomobillerin ne kadar sağlam olduğuna dair çok güçlü birer kanıt olmaktadır.
 2. Toyota markası Japonya’da açılan ilk otoyolu kutlamak için bir aracıyla yaklaşık olarak 161.000 kilometrelik yolu durmaksızın kat etmiştir.
 3. Şirket, 1967 yılında Toyota Corolla marka aracı bütün ülkeyi dolaşan bir rotada kış mevsiminde test ederek markanın harika bir kış aracı olduğunu ispatlamıştır. Bu üst düzey testin amacı ise o yıllarda Toyota Corolla’nın Kanada’ya ihraç edilmesidir.
 4. Şirkete ait Toyota Prius adlı araç, piyasaya sunulduğu ilk andan itibaren tüketiciler tarafından çok yüksek talep görmüş ve ciddi bir başarı oranı yakalamıştır. Ayrıca Toyota Prius üretiminden itibaren takip eden ilk10 yıl içerisinde 1 milyondan fazla satarak bu başarısını perçinlemiştir.
 5. Şirketin en iyi araçlarından biri olarak anılan Lexus, piyasada satışa sunulana dek tam 450 farklı prototipi üzerinde çalışmıştır. Bu kadar uzun süre beklenilmiş olmasının hakkını veren Lexus Toyota’nın en başarılı otomobili olmayı hak etmiştir.
 6. 959 yılında Koroma şehrinin ismi büyük başarı hikayeleri gerçekleştiren bir şirketi onur etmek adına değiştirilerek Toyota ismini almıştır. Aynı şehir bir yıl kadar sonra da Detroit’in kardeş şehri olmuştur.
Toyota Corolla Mavi
Toyota Corolla Mavi
 1. Toyota şirketi “robot partner” adlı bir proje üzerinde çalışmaktadır. Halen proje aşamasında olan bu projedeki robotların birçok özelliğinin yanı sıra müzik enstrümanları çalabiliyor olmaları da oldukça ilginç ve eğlenceli bir detaydır.
 2. Toyota şirketine ait ilk Jeep Amerikan hükümeti için özel olarak tasarlanıp üretilmiştir. Kore savaşları devam ederken Amerikan hükümeti şirketten 100 adet arazi aracı talebinde bulunmuştur.
 3. Toyota ile BMW markaları bir otomobil için birlikte çalışmaktadır. Bu iki dev otomobil markasının ortak çalışmasından ortaya mükemmel bir araç çıkacağına kesin gözüyle bakılmaktadır.

2. El Toyota Corolla Arabalar İçin Araba.com !
Site Adresi:

Bir cevap yazın