Trafik Sigortası Yaptırmadan Teklifleri Karşılaştırın

0

TTrafik Sigortası Yaptırmadan Teklifleri Karşılaştırın Trafik sigortası devlet tarafınca tüm motorlu vasıta sürücülerine yapılması mecburi tuttuğu ve ihtimaller içinde bir kazanın sonucunda öteki araçlara ve üçüncü şahıslara karşı verilebilecek zararlar için güvence altına alan bir sigorta çeşididir. Trafik sigortasını yaptırmak mecburi olduğundan trafik sigortasını yaptırmadan trafiğe çıkmak yasal bir kabahat sayılır.

Trafik sigortasını yaptırmak isteyen bir şahıs sigorta şirketlerine giderek trafik sigortası için teklifler hakkında data edinip yardım alarak trafik sigortası için sunulan tüm teklifleri karşılaştırarak kendisine en uygun olanı seçerek müracaat yapabilir. Ek olarak şubeye gitmeden vasıta trafik sigortası hakkında data almak için arzu ettiğiniz sigorta şirketinin web sayfasına girerek trafik sigortası teklifleri için data alarak karşılaştırma yapabilirsiniz.

Vasıta sürücülerinin karıştırdığı bir öteki mevzu trafik sigortası ve kasko arasındaki farkın ne olduğudur. Kasko mecburi olmayan fakat kaza anında araca gelebilecek zarara karşı korumuş olan bir sigortadır. Fakat trafik sigortası ise tüm vasıta kullanıcıları tarafınca yaptırması mecburi oldukları bir sigorta türüdür. Eğer hem trafik sigortası hem de kasko yaptırırsanız bu sizi ve aracınızı ihtimaller içinde yaşanabilecek bir kazadan gelebilecek riskli zararlara karşı daha avantajlı bir koruma sağlar.

Trafik sigortası; sigorta şubelerinde yapılmasıyla birlikte bununla beraber online olarak da yaptırılabilen bir sigorta ürünüdür. Acenteler üstünden yada gene web üstünden değişik sigorta şirketlerinden trafik sigortası ile ilgili fiyat listeleri alarak trafik sigortası için teklifleri kolaylıkla karşılaştırabilirsiniz. İnternetten kolaylıkla trafik sigortası yaptırılabilir.

Başka İçerik:  Toyota Kasko Sigortası

İnternet yardımıyla online sayfalardan trafik sigortanızı sigorta şubesine bile gitmenize gerek kalmadan yaptırabilirsiniz. Sadece online olarak trafik sigortası yaptırmak için dikkatli bir araştırma yaparak güvenilir, malum ve SSL sertifikası sahibi olan web siteler üstünden yaptırmak sizin için güvenilir bir seçenek olacaktır.

Zorunlu Trafik Sigortasını Kim Yaptırır?

Mecburi Trafik Sigortasını Kim Yaptırır?

Mecburi trafik sigortası her vasıta sahibinin yaptırması mecburi olan bir sigortadır. Bu sigorta türü ihtimaller içinde bir kaza durumunda hem içsel hem de maddi kayıpları üstlenerek size destek olacaktır. Trafik sigortasını yaptırmadan trafiğe çıkan bir araca ceza kesilir ve bu araca tutanak tutulur. Bazı durumlarda ise bu ceza sonucunda aracın trafiğe çıkması yasaklanır.

Kısacası aracınızın trafik sigortasını yaptırmadan trafiğe çıkmanız durumunda hem kaza riskiyle hem de aracınıza ceza kesilmesi riskiyle karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden yeni bir vasıta aldığınızda ilk yaptırmanız ihtiyaç duyulan trafik sigortası bulunduğunu unutmamalısınız. Böylelikle hem kendinizin yaşamını hem de trafikteki vasıta sürücülerinin yaşamını riske atmamış olmuş olursunuz.

Trafik sigortasının belirlenen süre için geçerli olduğu da unutulmamalıdır. Trafik sigortasının süresi dolduğunda yenilenmesi ve bu süreye dikkat edilmesi gereklidir. İnternet sayfaları üstünden aracınızın trafik sigortası hakkında durumunu, trafik sigortasının olup olmadığını ve süresinin ne vakit dolacağı benzer biçimde detayları denetim edebilirsiniz.

Zorunlu Trafik Sigortasının Teminatları Nelerdir?

Mecburi Trafik Sigortasının Teminatları Nedir?

Sigorta şirketleri trafik sigortası için size bazı teminatlar sunar. Vasıta ve kaza başına maddi hasar teminatı; karşı tarafa vermiş olduğunuz maddi zararları güvence altına alır. Ihtimaller içinde bir kaza anında eğer siz kusurlu olursanız ve kazada bir yada birden fazla vasıta zarar görürse vaka başına olacak şekilde güvenceye alır.

Şahıs ve kaza başına sıhhat giderleri için güvence sağlar ve karşı tarafa kaza anında bedeni bir zarar verirseniz bunu güvence altına alır. Vasıta kazalarında en riskli durumlardan birisi de kazanın sakatlanma yada ölüm ile sonuçlanmasıdır. Mecburi trafik sigortası bu durumda şahıs ve kaza başına sakatlanma yada ölüm teminatını sağlayarak vefat halinde ölen kişinin geride kalanlarına tazminat öder. Eğer yaşanmış olan kaza sakatlanma ile sonuçlanmışsa meydana gelebilecek zararları karşılar.

Başka İçerik:  Vasıta Sigorta Sorgulama İşlemi

Trafik Sigortası Yaptırmadan Prim Fiyatlarını Öğrenin

Trafik Sigortası Yaptırmadan Prim Fiyatlarını Öğrenin

Trafik Sigortası Yaptırmadan Prim Fiyatlarını Öğrenin Trafik sigortası prim tutarları şahıs ve aracın bilgilerine gore değişkenlik gösterir. Vasıta kullanıcısının geçmişte kaza yapmış olup yapmadığı hasarsızlık indirimi oranında etkilidir. Hasarsızlık indirimi trafik sigortası yaptıran vasıta sahibinin, geçmişte kaza yapmış olup yapmamış olması durumuna gore yeni hazırlanacak olan poliçe için elde edeceği indirim yada zam oranına denir. Trafik sigortasını yaptırmak mecburi olduğundan bu sigortaya yaptırmayanlara yada geciktirenlere cezai işlemler uygulanır.

Sigorta şirketleri her ne kadar değişik seçenekler sunuyor benzer biçimde görünse bile genel anlamda kaza başına verilen vefat ve tedavi bedeli, şahıs başına verilen tedavi ve vefat bedeli, vasıta başına ve kaza başına verilecek maddi güvence bedeli olmak suretiyle 3 çeşit güvence sunar. Kazadan sonrasında bu 3 durumdan hangisi gerekiyorsa tespit edilir ve en uygun olanı kullanılır. Vasıta trafik sigortasının tutarı belirlenirken araca ve sigortayı yaptıracak şahıs hakkında bilgilere, aracın kullanıldığı şehre, aracın öncesinden geçirmiş olduğu kazada hasar geçmiş durumuna gore, aracın kullanım tipine ve aracın yaşına gore sigorta tutarı belirlenir.

Trafik Sigortası Yaptırmak İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

Trafik Sigortası Yaptırmak İçin Ihtiyaç duyulan Belgeler Nedir?

  • Sigortayı yaptıracak olan kişiye ilişkin adı ve soyadı detayları,
  • Sigortayı yaptıracak olan kişinin T.C. kimlik numarası
  • Vasıta ruhsatı
  • Vasıta plaka numarası
  • Aracın markası,
  • Aracın tipi,
  • Aracın kullanım şekli,
  • Sigortayı yaptıracak olan kişinin mail adresi (Eğer web üstünden sigorta yapılıyorsa mail adresi de gerekir.)

Bu belgelerin tamamlanmamış yada yanlış verilmesi durumunda tamamlanmamış sigorta poliçesi uygulanabilir, kaza anında meydana gelen hasarlar tam olarak karşılanamayabilir, lüzumlu olmayan teminatlara fazla prim ödemesi yapılabilir yada kazanılan hasarsızlık indirimleri geçersiz olabilir. Eğer sizde vasıta alıp trafik sigortası yaptırmak isterseniz bu belgeleri eksiksiz şekilde sigorta şirketine verdiğinizde herhangi bir riskle karşılaşmayıp, hem kendinizi hem de aracınızı güvence altına almış olmuş olursunuz.

Başka İçerik:  Trafik Sigortasında Geri Ödeme

Leave A Reply