Türkiye’de matematik ve hususi konuma bağlı olarak iklim tipleri görülmektedir. Türkiye’de üç ana İklim tipi görülmektedir. Bunlar enlem tesiri, denizler ve yeryüzü şekilleri ile oluşan iklimlerdir.

İklim bir bölgenin nebat örtüsü yağış çeşidi benzer biçimde değişik unsurları etkileyen özellikleri olarak tanımlanmaktadır. İklim makro ve mikro klima özellikleriyle büyük alanları kapladığı benzer biçimde minik alanlarda da görülebilen bir özelliktir.

Türkiye’de üç ana iklim özellikleri görülmektedir. Bunlar Akdeniz İklimi, Karadeniz İklimi ve Karasal İklim olmaktadır.

Akdeniz iklimi Akdeniz tesirini doğrusu enlem ve deniz tesirini ifade eden bir iklim çeşididir. Bu iklimde yazlar sıcak ve kurak kışlar yağışlı ve ılık olarak geçirilmektedir. Nebat örtüsü kızılçam, maki ve garig olarak kabul edilmektedir.

Akdeniz ikliminin özellikleri

  • Yazları sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlı geçer.
  • Kar yağışı ve don vakası nadir görülür.
  • En yağışlı mevsim kış, en kurak mevsim yazdır.
  • Yaz kuraklığı belirgindir.

Akdeniz iklimi ısı averajları değişik olduğundan 2 tipe ayrılır.

Karadeniz iklimi Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz ve Batı Karadeniz olarak üç şekilde incelenmektedir. Buna gore Doğu Karadeniz ikliminde yükselti ve denizellik tesiri ile daha çok yağış görülürken orta ve batı bölümlerinde kar yağışı daha etkin olmaktadır. Orta ve batı bölümlerinde denize uzanan dağlar sebebiyle deniz tesiri görülmemektedir. Genel nebat örtüsü iğne yapraklı ağaçlar naturel nebat örtüsü orman olan bölgelerdir.
karadeniz039de-manzarasi-ile-cezbeden-kale-ginolu-82138
Karadeniz’de manzarası ile cezbeden kale: Ginolu

Karadeniz ikliminin özellikleri

  • Karadeniz Bölgesi’nin kıyı kesimlerinde görülür.
  • Her mevsim yağışlıdır. En oldukça yağış güz ile kış aylarında düşer.
  • Türkiye’de görülen iklimler içinde senelik yağış miktarı en fazla olandır.
  • Yazlar serin ve yağışlı, kışlar ılık ve yağışlı geçer.
  • Senelik ısı farkı azdır.
  • Bulutluluk oranı yüksek, güneşli gün sayısı azdır.

Karadeniz iklimi yer şekillerinin farklılığı sebebiyle 3 alt tipe ayrılmıştır.

Karasal iklim özelliklerinde ise yükselti ve denizden uzaklık sebebiyle yağış rejimi düzensiz olması sebebiyle geniş bozkırlar oluşmaktadır. Naturel nebat örtüsü bozkır olarak kabul edilmektedir.

Şimal Anadolu ve Toros Dağları denizel etkilerin iç bölgelere girmesini zorlaştırdığı için iç kesimlerde iklim karasal aşmıştır. Senelik yağış miktarı azca, ısı farkları belirgindir. Gündüz yanarken gece üşürsünüz.
Site Adresi:

Bir cevap yazın