Turşu Suyunun Bulanık Olma Sebebi Nedir? Bulanıksa Ne Yapılır?

0

Turşu, kış aylarının vazgeçilmezi, yemeklerin bir numaralı yancısı, lezzeti ile aş erdiren görkemli bir besindir. Yazları da mevsimin uygun şekilde yapılır fakat kışın daha oldukca tüketilir. Bilhassa kornişon, salatalık turşusu derhal her insanın favorisidir. Lahana, biber, havuç, domates… Turşunun lezzetini tutturmak için tuzu, sirkesi ve limonu dengeli olmalıdır. Birisinin ayarı kaçarsa tüm tadı kaçar, yumuşak kıvamda olur ve keyifli şekilde yenmez hale gelir. Turşu kurdum, oldukca bulanık oldu, sebebi nedir? Bulanıklık iyi mi gider? Bulanık olmaması için ne yapılır?

Turşu Suyunun Bulanık Olma Sebepleri

Turşuları kurduktan sonrasında kimi zaman su renginin balçık benzer biçimde bulanıklaştığını görürüz. Turşunun oluşum sürecinde bazı bakteriler ürer ve bu da bulanıklığa niçin olur. İlk etapta bu şekilde bir renk görmek normaldir, beş gün sonrasında düzgüsel su rengine dönerse problem yok anlama gelir. Bulanıklaşmanın değişik sebepleri de bulunmaktadır lakin bazı bulanıkların olmaması gerekir. Kapağı açtığınızda, bulanık su haricinde, iğrenç bir koku, yoğun bir kıvam, küf ve yumuşaklık var ise o turşuyu yemeyin. Başka canlıların da yememesi için ortadan kaldırılması gerekir.

Turşu kurmanın bir kuralı, adeti vardır, bunun haricinde hareket edilirse, bir şeyler eksikse o süre bulanıklık görülebilir.

Adile Naşit ve Münir Özkul’un, sirke ve limon tartışmasını hatırlayın, fakat aman diyelim sirkesiz yapmayın, şu sebeple bulanıklığın nedenlerindendir.

Bazı illerin çeşme suyu oldukca kireçli, serttir. Turşu için ne olursa olsun iyi su kullanmaya çalışın, yoksa bulanıklık olabilir.

Turşu için tuzu da iyi seçmek gerekir. Bazılarının içinde kimyasallar vardır. Bunlar tuzların yapışmasını engellemek için kullanılır. Siz bu tuzu, turşuda kullanırsanız hem naturel turşunuzdan olmuş olursunuz hem de bulanıklaşır.

Turşu Suyundaki Bulanıklığı Önlemenin Yolları

Turşu suyunun bulanıklaşmasının sebeplerinden sonrasında bulanıklığı önlemek için yapılması ihtiyaç duyulan naturel yolları da sizler için sıraladık.

Turşu yapmadan ilkin tanım defterinizi deneyin. İnternette lüzumlu videoları ve araç-gereç listesini deneyin. Kesinlikle hiçbir malzemenin noksan olmaması, kapağının da hava almayacak şekilde muntazam kapatılması gerekir.

Turşu suyundaki bulanıklığı önlemek için, çeşme suyunu arıtıcı kullanarak alın ya da dışarıdan damacana su söyleyerek kullanın. Bulanıklığın en yaygın sebebi de budur.

Turşu suyu için sofra tuzu kullanmayın. Aktarlardan naturel kaya tuzlarından satın alın. Bunlar hem uygun fiyatlıdır hem de kimyasal içermez.

Bir tek limon ile turşu suyu yapanlar var ise bu alışkanlığını bir kenara bıraksın. Sirke turşuya hem lezzet katar hem de bulanıklığı önler.

Turşunun Sümüksü Salya Kıvamında Olma Sebebi

Turşu kurduktan sonrasında kavanozu açtınız ve salyamsı bir kıvamla karşılaştınız. Bu sümüksü yapının sebebi, turşu için almış olduğu sebzelerin iyi yıkanmamış olması olabilir. Sebzelerin uzun ömürlü olması için ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar muntazam temizlenmese sümüksü yapıya niçin olabilir. Turşu sebzelerinin, meyvelerinin iyice arınmasına itina gösterin.

Tuz, her ne kadar zararı olan olarak lanse edilse de bu durumda turşu kural dışı olmalıdır. Tansiyonum var, tuz sevmiyorum diyerek kesinlikle gereğinden azca eklemeyin. Salyalanmanın sebeplerinden biri de azca tuzdur.

Lahana turşusu şahsen benim en sevdiğimden biridir. Bunu yapmadan ilkin yapraklarındaki suyun tamamen çıktığından güvenli olun. Bu aşamadan sonrasında tuzlayın. Bu işlemi yapmadan direkt turşu yapımına geçerseniz sümüksü bir turşuyla karşılaşmanız ihtimaller içindedir.

Leave A Reply