Üsteğmen Maaşı Ne Kadar, (2022) Üsteğmen Iyi mi Olunur?

0

Üsteğmen maaşı 2022 senesinde vazife yerine gore 7,500 – 13,500 TL arasındadır. Üsteğmen olmak için gerekenleri listeler halinde paylaştık.

Üsteğmen Maaşı Nedir?

Üsteğmen Maaşı Ne Kadar, (2022) Üsteğmen Nasıl Olunur?
Üsteğmen Maaşı Ne Kadar, Üsteğmen Iyi mi Olunur?

Üsteğmen maaşı teğmenin vazife yeri ve vazife alanına gore farklılık izah edebilir. Mesleğe yeni başlayanların maaşı ustalaşmış teğmenlere gore birazcık düşüktür. Üsteğmenleri ilk üç yılı yeni mezun ikinci üç yılı ise kıdemli üsteğmen olarak isimlendirilir. Bir de teğmen maaşını vazife yerine gore daha çok alabilir. Şuanda yeni mezun olmuş bir üsteğmenin almış olduğu maaş 6 ile 7 bin Türk lirası arasındadır.

Tecrübeli bir teğmenin alacağı maaşa ise minimum 7.500 Türk lirasıdır. Ek ödemeler de dahil edilirse, en yüksek üst teğmen maaşı 8 bin ile 9.500 Türk lirasına kadar yükselebilir. Eğer vazife yeri doğuda ise maaşı averaj 13.500, ek ödemeler dahilinde 15 bin ile 16 bin Türk lirasına kadar çıkabilir. Üsteğmen maaşları her yıl tertipli olarak devlet tarafınca tekrardan düzenlemektedir.

Üsteğmen Iyi mi Olunur?

Üsteğmen olmak için lise yüksekokul yada yüksek lisans yapılmalıdır. İyi ve tecrübeli bir üsteğmen olmak isteyenler askeri lise, yüksek okul, yüksek lisans meslek okulu ya da lise mezunu olmaları gerekir. Bununla beraber sırayla subay, asteğmen ve teğmen rütbelerin kafi kadar vazife yapmış kişiler üsteğmen olabilirler.

Üsteğmen olabilmek için ortalama 8 yıl okumak gerekir. Bir tek okumak kafi değil, üsteğmen olmak isteyen kişilerin belli başlı kişilik özellikleri bulunmalıdır. Üsteğmen; ülkelerin kara kuvvetleri hava kuvvetleri ve deniz kuvvetlerinde esas görevi ekip komutanlığı olan yüzbaşı ve teğmen içinde bulunan askeri rütbedir. İyi bir üsteğmen iyi mi olunur sorusuna en iyi yanıt ise şu şekildedir;

  • Mesuliyet bilincine haizdir
  • Öz itimat sahibidir
  • Devamlı tertipli ve planlıdır
  • Disiplinli olmalıdır.
  • Devamlı analitik düşünme yetisine haizdir.
  • Yüksek askeri şuradan üsteğmen onayı alması gerekir

Belirttiğimiz özellikler üsteğmenlerde olmalıdır. Her meslekte olduğu şeklinde iyi bir üsteğmen görevini sevmiş olarak ve isteyerek yapmalıdır.

Üsteğmen Nedir Iyi mi Yazılır? Üsteğmen Kısaltması Nedir?

Üsteğmen kolay anlatımı ile bir tür askeri rütbedir. Üsteğmen şeklinde yazılır. Birçok kimse üstteğmen olarak yazar. Fakat TDK’ye gore yazılışı Üsteğmen’dir. Hususi isim olmadığından dolayı cümle içinde yazılırken minik harfle başlanarak yazılır. Üst teğmen şeklinde ayrı yazılmaz. Türkçe’de okunduğu şeklinde yazılır. İngilizce de First Lieutenant, Almanca da Oberleutnant olarak yazılır. Üsteğmen Kısaltması: ” Ütğm. ” şeklinde yazılmaktadır.

Üsteğmen Rütbesi Izahat

Üsteğmen bir askeri rütbedir. Subay rütbeleri içinde yer alırlar. Teğmen rütbeleri içinde üçüncü sırada yer alır. Asteğmen, teğmen, üsteğmen, yüzbaşı, binbaşı, yarbay albay şeklinde sıralanırlar. Nato kodu of- i’dir. Uzman jandarma ya da jandarma Genel komutanlığında istihdam ederler. Üsteğmen rütbesine yükselmek isteyen askerlerden yaş şartı eğitim ve subay asteğmen ve teğmen rütbelerinde yeteri kadar vazife yapmış olmaları gerekmektedir. Ek olarak üst makamların uygun görmüş olduğu üsteğmenlere kıdemli üsteğmen unvanı verilir.

Üsteğmen rütbesine haiz olan askerler 6 yıl vazife yaparlar. İlk üç senesinde üsteğmen, ikinci üç senesinde ise kıdemli üsteğmen olarak vazife yaparlar. 5. yıldan sonrasında yüzbaşı rütbesini alabilirler. Kıdemli üsteğmenler bununla birlikte bölük komutanlığı da yapabilirler. Üsteğmen doktora, sanatta yeterlilik ve yüksek lisans şeklinde değişik eğitim süreçlerinden geçtikten sonrasında 4 ile 5 yıl sonrasında bir üst rütbeye yükselme hakkına haizdir

Üniformaları ise kara kuvvetlerinde istihdam eden bir üsteğmeninin apoleti yeşildir olup, üstünde iki tane sarı yıldız bulunur. Deniz kuvvetinde çalışan üsteğmenin apoleti siyah üstünde sarı dalga ve sarı çizgi sembolü vardır. Hava kuvvetinde görevli olan üsteğmenin apoleti koyu mavi, üstünde iki sarı yıldız yer alır.

Üsteğmen Ne İş Yapar

Üsteğmenin aslolan görevi ekip komutanlığı yapmaktır. Birçok ülkede karada denizde ya da hava kuvvetlerinde vazife alırlar. Üsteğmenler bölük komutanı ya da ekip komutanının görevini yapabilirler. Üsteğmen rütbesi iki yıldıza haizdir. Doğu bölgelerinde üsteğmenler çoğunlukla ekip komutanlığı yaparlar. Kara kuvvetleri komutanlığı, jandarma, ordu ve koruma merkezleri hava kuvvetleri komutanlığı, deniz kuvvetleri komutanlığı şeklinde alanlarda çalışabilirler. Üsteğmenler emeklilik yaşı ise 49’dur.

Başlıca Malum Üsteğmenler

Türkiye tarihinde fazlaca mühim bir yere haiz olan Kara Fatma adı ile anılan ulusal savaşım kahramanı Fatma Seher Erden kendisi evlatları ve eşi ile şehit düşmüştür. Kara Fatma Balkan harbinde Edirne’de Yanık kışla da savaşmıştır. Daha sonrasında 1. Dünya harbinde düşmanla karşı karşıya gelmiştir. Kara lakabını ise Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ten almıştır. Asker eşi birlikte cephe cephe gezen Kara Fatma, aşçılık hasta bakıcılığı, hemşirelik şeklinde görevlerin yanı sıra istikbal harbinde ‘de 300 kişilik orduyu komuta etmiş fedakâr adlardan birisidir. Ek olarak Emrah Aksoy şeklinde bir fazlaca üsteğmende dört gözle beklenen kişiler arasındadır.

Üsteğmen Maaşı hakkında sizlere data vermeye çalıştık. Üsteğmen Iyi mi olunur? Kısaltması nedir şeklinde işlemleri anlattığımız makalemizi iyi mi buldunuz? Yorumlarda bizlere düşüncelerinizi iletirseniz fazlaca seviniriz.  Ek olarak sizlere üsteğmen maaşı ve iyi mi olacağını özetleyen video bırakıyorum.

YouTube video

Dikkatinizi Çekebilir: Jandarma Maaşları

Leave A Reply