Uyurken Kilo Vermek Elinizde

0

Uyuyarak kilo vermek elinizde başlığını görünce mutlu olduğu düşündüğüm birçok okurum geldi aklıma doğal olarak ki tıka basa yiyip sonrasında da tüm gün uyunduğunda za..

Uyuyarak kilo vermek elinizde başlığını görünce mutlu olduğu düşündüğüm birçok okurum geldi aklıma doğal olarak ki tıka basa yiyip sonrasında da tüm gün uyunduğunda zayıflayan bir durumu kastetmiyorum.

Kilo vermek isteyenlerin başarıya yetişmesi için uyku saatleri ve ne kadar uyuduklarına da dikkat etmeleri gerekmektedir. Kilo vermek için spor ve rejim yapıldığı biliyoruz ya da beslenme şeklinde değişim yapıldığında birçok kişinin kilo verdiğini doğrulayabiliriz.

Vücudumuz bir tek rejim spor ve benzeri isteğe bağlı durumlarda zayıflama göstermez kısaca çevresel, ruhsal ve fizyolojik olarak yaşam tarzınızı negatif etkileyen durumlarda istemeden zayıflamanız yaşanır kısaca stresten bazı insanoğlu kilo alırken bazıları kilo vermektedir. Bedensel hormonlar zayıflamaya niçin olabilir.

Depresyon, aşırı bitkinlik benzer biçimde durumlarda da kilo verilebiliyor. Son meydana getirilen araştırmalarda uyku ile kilo bağlantısının yakından ilişkisi olduğu saptanmıştır.

Araştırmada 2 ve 4 saat uyuyan kişiler içinde aşırı kiloluluk oranı % 73, 5 saat uyuyan kişilerde bu oran %50, 6 saat uyuyan kişilerde %35, 10 saat ve süt uyuyan insanlarda aşırı kiloluluk oranı şaşırtıcı olan %11 oranında kati neticelerle açıklanmaktadır. Fazlaca uyuyan biriyseniz kesinlikle zayıf birisiniz ifadesi sanırım doğru olur. Aşırı kiloluluk riskini fazlaca uyuyarak azaltmanın mümkün olduğu sonucu ortaya çıkmaktadır.

Yetişkinlerde 8 saat uyku gövde fonksiyonlarının tertipli emek harcaması ve sıhhatli kalmak için kafi saat dilimi olarak saptanmıştır. Bedenin açlık ve tokluk hissini belirleyen iki hormon vardır bu hormonlar leptin tokluk ghrelin ise açlık hissini ortaya çıkarır.

Uykusuz kaldığınızda tokluk hormonu salgısını azaltarak açlık hormonunun kısaca ghrelin hormonu salgısında atış gözlenir. Yan dikkat edin uykunuz gecelerde daha fazlaca yeme ihtiyacı ya da atıştırmalıklar yapma ihtiyacı duyarsınız.

Uykusuz kalan kişilerde uyku hormonu olarak biline seratonin hormonunun da azalma saptanır uykusuzluk kişide sinirlilik hali yaratabilir.

Sinirlilikle beraber mutsuzluk hissi ortay çıkar şahıs mutlu olmak için karbonhidrat ağırlıklı beslenmeye yönelmektedir. Özelliklede gece yenen tatlılar, hamur harcı işleri, makarna seçimi besinlere gerekseme düzgüsel zamanlardan daha çok ortaya çıkar.

Düzgüsel şartlarda derin uyuyan kişilerde stres azalırken Stres hormonun azalması kişiyi rahatlattığı için kişinin tokluk hissi artar ve karbonhidrat yeme isteğinde azalma görülür. Derin ve rahat uyuyan kişilerde metabolizma süratli ve tertipli çalışır ve daha azca acıktıkları saptanmıştır.

Geç saatlerde uyuyan kişilerde vücut enerji ihtiyacı hissederek gövde kendini uyanık tutmak ister. Uyanık kalmak isteyen gövde bu kez iştahınızı artırarak açlık hissi yaratır. Düzgüsel şartlarda gövde metabolizması oldukça yavaşlamıştır. Yavaşlayan tüm fonksiyonlar sebebiyle gece alınan besinler tamamen yağ olarak depolanmaktadır.

Leave A Reply