Uzay Çağı

0

Günümüz dünyasında uzayın yeni bir alan olarak karşımıza çıkması insanı şaşkınlıklar içinde bırakırken bununla birlikte insanoğlunun yeni şeyler keşfetmesini ve evrenin bilinmezliğini adım adım çözme adımları atmasına sebep oluyor.

Bu Zamana Kadar Neler Oldu?

Tarihin çağları içinde yer edinen ilk çağ, orta çağ, yeni çağ, yakın çağ sıralamasında kim bilir yerini alacak olan uzay çağının başlangıcını 1957 senesinde dünyanın ilk suni uydusu olan Sputnik 1’in gönderilmesi ile uzay gündemimizde yer almaya başladı. 12 Nisan 1961 senesinde ise uzaya ilk insan teması Yuri Gagarin tarafınca gerçekleştirildi. Uzaya bir insan temasının bulunması büyük bir adımdı. Yönümüzü uzaya yöneltmeye kafi gelecek kadar büyük olan bu adımdan sonrasında uzaya yatırımlar ve keşfetmeye dair emek harcamalar arttı.

Sovyetler ve ABD’nın öncülüğünde rekabet ile ilerleyen uzay emekleri 1991 senesinde Rusya ve ABD’nın iş birliği dönemine geçmesiyle 1998 senesinde uzayda ilk en büyük insan yapımı nesne olan Internasyonal Uzay İstasyonu (UUI) fırlatılmıştır. UUI suni bir uydu ve düşük yer çekimi ortamı elde eden bir laboratuvar merkezidir.

Bilinmezlikler ile dolu olan uzay her geçen gün keşfedilmek suretiyle daha fazlaca çalışmaların ve araştırmaların yapıldığı bir alan ve günümüzde yatırım olarak görülen bir boyuta da haiz olmaya Space X ve Boeing West benzer biçimde özelleşmiş projelerin devreye girmesi ile gözlemleyebilir yönümüzün uzaya yöneldiği yorumunu yapabiliriz.


En Son Neler Oldu?

İnsan gözünün yüz katı büyüklüğünde olan Hubble Teleskobundan daha gelişmiş olan James Webb Teleskobu Aralık 2021 de uzaya fırlatıldı. Bu teleskop süre makinesi benzer biçimde evrenin ilk sayfasını bizlere gösterecek olan göz görevine haiz. Yolculuğu esnasında gerçekleştirmesi ihtiyaç duyulan tüm aşamaları başarıyla tamamlayan teleskop ile evrene dair bilinmeyen sual işaretlerinin cevaplarını bulması hedefleniyor.

Mustafa Kemal Paşa’nın “İstikbal Göklerdedir” sözü ile ifade etmiş olduğu göklerin bir sınırının olmadığı ve insanların bilim ışığında yapmış olduğu uzay çalışmalarını evreni keşfetmek adına gerçekleştirdiği bu çağda uzay çalışmalarının dünya barışına katkı sağlamış olduğu güzel günler görmek dileğiyle…

“İstikbal göklerdedir. Göklerini koruyamayan uluslar, yarınlarından asla güvenilir olamazlar”.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk


Yazan: Psk. Turab Babadağ

Kaynakça

https://flaps.club/uzay-caginin-baslangici/

https://tr.wikipedia.org/wiki/Uzay_Çağı

https://tr.wikipedia.org/wiki/SpaceX

https://tr.wikipedia.org/wiki/Uluslarası_Uzay_İstasyonu

https://www.youtube.com/watch?v=-4RdNSFynvo

Leave A Reply