Uzayda Egzersiz Yapmak

0

Egzersiz yapmak vücudumuzun dayanıklılığı ve kas/kütle oranını korumak için günlük yaşantımızda vakit ayırmamız ihtiyaç duyulan mühim bir uğraştır. Spor yapmak çoğumuz için bir işkence olsa da, günlük koşuşturmacalar ve yürüyüşler vücuda oldukça iyi gelen hareket faktörlerdir. Peki uzaydaki astronotlar hareket edebilecekleri sınırı olan alanda kas ve kütle oranlarını iyi mi dengelemektedir?

‘Uzayda egzersiz yapmak’ terimi her ne kadar kafa karıştırıcı gelse de astronotlar için spor yapmak zorunluluktan da öte dirimsel bir görevdir. Astronotlar Uzay İstasyonu’nda yaptıkları tertipli ve günlük egzersizlerle kas ve kütle oranlarını koruyabiliyorlar. Her ne kadar Dünya’da yaptığımız spor türleri ile aynı olmasa da meydana getirilen egzersizler ana hatlarıyla benzerlik göstermektedir. Uzayda ne tür egzersizler yapılabileceğine bir göz atalım.


Koşu Bandı

Uzayda yapılabilecek egzersizler sınırı olan olmakla beraber koşu bandı düzeneği kullanılabilecek spor aletlerinden biridir. Uzayda yerçekimi olmamasından kaynaklı burada bahsettiğimiz koşu bandı, bizim yerçekimli ortamda kullandığımız koşu bantları ile birebir değildir. Astronotların kullandıkları koşu bantları yere sabitlenmiş ve kullanan astronotun kemerle sabitlenen omuz ve kalçalarına ağırlık meydana getirecek şekilde ayarlanmıştır. Bu yöntemle, aleti kullanan astronotun yerçekimsiz ortamda savrulmaması ve egzersizden maksimum netice alması amaçlanmıştır.


Uzay Bisikleti

Uzay bisikleti, bizim kullandığımız bisikletlerden görünüm olarak oldukça farklıdır. Sadece, kullanılan mekanizma ve emek verme sistemi birçok yönden benzerdir. Uzay İstasyonu’nda kullanılacak olan bisikletin gereksiz alan işgal etmemesi amacıyla alet yere oldukca yakın konumlandırılmaktadır. Uzay bisikletini kullanan astronotlar, kendilerini kemer yada kayış benzer biçimde bir araçla istasyonda herhangi bir yere sabitleyerek bisikletin kullanımını gerçekleştirir ve böylece yaktıkları kalorileri anlık olarak kaydederler.


Ağırlık Aletleri

Uzayda kullanılan ağırlık aletleri, spor salonlarında kullandığımız aletlerle birebir aynıdır. Astronotlar ağırlık kaldırırken, kendilerini alete sabitleyerek eğilip kalkma hareketiyle ağırlığı kaldırırlar. Maksimum kaldırabilecekleri ağırlık 272 kilograma kadar çıkmaktadır. Ağırlık aleti yardımıyla astronotlar uzayda deadlift, squat ve heel lifts yapabilirler.


Yazan: Nezrin Deniz Öz

Kaynakça:

https://www.haberler.com/teknoloji

Leave A Reply