Vizesiz Gidilecek Ülkeler 2023

0

Bu yazımızda sizlere 2023 yaz ve kış aylarında türk pasaportu ile seyahat edebileceğiniz Ülke önerileri veriyoruz..İşte detaylar..

Dünyada keşfedilmeyi bekleyen, coğrafyası, kültürü, mimarisi ve tarihi ile dikkat çeken birçok ülke var. Türk pasaportu ile bu ülkelerden 111 tanesine vizesiz giriş yapılabilmektedir. Vize evraklarıyla uğraşmak istemeyen ve yeni bir ülke keşfetmekten keyif alan kişiler, sadece Türk pasaportu ile vizesiz giriş yapabilen ülkeleri tercih ediyor. Vize ile seyahat edebileceğiniz
ülkede sizi aradık.

Arnavutluk

Güneydoğu Avrupa’daki Konumu Alanı ve mimarisiyle dikkat çeken Arnavutluk, Osmanlı İmparatorluğu’nun izlerini taşıyan önemli bir Avrupa ülkesidir.

Başkenti Tiran olan ülkede Ohri Gölü ve Dıraç şehri her gezginin mutlaka görmesi gereken yerler arasında. Türk pasaportu ile Arnavutluk’ta 90 güne kadar kalmak mümkündür. 

Bosna Hersek

Balkanların en önemli ülkelerinden biri olan Bosna Hersek sayısız etnik kültüre ev sahipliği yapmaktadır. Osmanlı kültürünün izlerinin sıklıkla bulunduğu Bosna Hersek her yıl binlerce Türk turisti ağırlıyor.
Saraybosna’da bulunan ve Mimar Sinan’ın eserlerinden biri olan Mostar Köprüsü, ülkenin en ikonik yapılarından biridir.

Türk pasaportu ile Bosna Hersek’te 90 gün kalabilirsiniz.

Karadağ

Karadağ, yani Vizesiz Avrupa ülkelerinden biridir, başkenti Podgorica’dır. Karadağ, uzun ve göz kamaştırıcı plajlara ev sahipliği yapmaktadır. Ülkenin en çok ziyaret edilen şehri olan başkent Podgorica’daki Çan Kulesi, Milenyum Köprüsü ve Osmanlı Camii, Türk turistlerin gözdesi. Türk pasaportu ile Karadağ’da 90 gün kalabilirsiniz, tıpkı Arnavutluk ve Bosna Hersek gibi.

Sırbistan

Bunun en güzel örnekleri olan kale ve manastırlarıyla dikkat çeken Sırbistan Barok mimarisi Balkan ülkeleri arasında en çok ziyaret edilenlerden biridir. Ülkenin başkenti Belgrad, en çok ziyaret edilen şehirdir. Son zamanlarda ülkenin Game of Thrones ile popülaritesi dünya çapında arttı. Leziz yemekleri, renkli sosyal yaşamı ve mimari yapısıyla hayranlık uyandıran Sırbistan’da Türk pasaportlu vatandaşlar 90 güne kadar kalabiliyor.

Kosova

Osmanlı İmparatorluğu’nun uzun yıllar hüküm sürdüğü Kosova; mimarisi, tarihi ve kültürüyle dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

Başkent Priştine ülkenin en çok ziyaret edilen bölgesi olmasına rağmen, Türk pasaportu olan vatandaşlar Kosova’da 90 güne kadar kalma seçeneğine sahipler.

Leave A Reply