Yalnız Ağacın Masalı

0

Bir varmış bir yokmuş. Evvel vakit içinde kalbur saman içinde dönemin birinde ormanda büyüyen bir çınar ağaç varmış. Bu ağaç senelerce ormanın içinde tek başına yaşamış ve yalnızlığa oldukca alışmış.

Günlerden bigün Çınar ağacının yanına bir oldukca minik ağaç dikilmiş. Çınar ağacı yeni dikilen ağaçları görünce oldukca sinirlenmiş. Rahatlığının bozulacağını, oldukca ses olacağını düşünmüş. Bir kaç gün sonrasında ağaçlar başlamış konuşmaya Çınar ağacı bundan oldukca rahatsız olmuş. “Minik ağaçlar oldukca ses yapıyorsunuz. Birazcık susun kafam şişti” demiş. Minik ağaçlar gülmeye başlamış. Çınar ağacı daha da sinirlenmiş “Neye bu kadar gülüyorsunuz? Gülünç birşey mi söyledim?” demiş. Minik ağaçlardan birisi “Konuşmazsak, söyleşi etmezsek günleri iyi mi geçiririz. Dertleşmemiz, eğlenmemiz gerekir” demiş. Çınar ağacı minik ağacın söylediğine yanıt vermemiş ve gökyüzünü izlemeye başlamış. Günler minik ağaçların şen kahkahaları, Çınar ağacının da somurtmasıyla geçiyormuş. Bigün ormanda oldukca şiddetli bir rüzgar esmiş. Rüzgarın etkisiyle ağaçlarda ki meyveler bölgelere savrulmuş, düşen yapraklar etrafta uçuşmaya başlamış. Tüm ağaçlar tam güçleriyle toprağa tutunmaya çalışıyormuş. O sırada Çınar ağacı tüm dallarını bir arada tutmaya çalışıyormuş. Fazlaca uğraşmış fakat en sonunda dallarından birisi ayrılmış ve yavaş yavaş kırılmaya başlamış. Dalı kırılan Çınar ağacı bağırmaya başlamış “Yardım edin, yardım edin, dalım kırılıyor, canım oldukca acıyor.” Bunu duyan minik ağaçlar Çınar ağacına yardım etmek istemişler. Ne yapacaklarını düşünmeye başlamışlar. O sırada Çınar ağacına yakın olan ağaç dallarının hepsini bir araya toplamış ve kırılmak suretiyle olan dalın altına uzatmış. Çınar ağacının bir an olsun acısı dinmiş ve kırılmak suretiyle olan dalını sarıp sarmalamış. Rüzgar bir süre sonrasında bitmiş ve ağaçların hepsi rahat etmiş. Çınar ağacı “Bana yaptığınız iyilik için oldukca teşekkür ederim. Siz olmasaydınız dalım kırılacak ve canım oldukca acıyacaktı. Bilhassa sen minik ağaç en yakınımda olan ve bana en büyük desteği veren sendin. Bu iyiliğini asla unutmayacağım” demiş.

Minik ağaçlar Çınar ağacının iyi olmasına oldukca sevinmişler. O günden sonrasında Çınar ağacı yeni dikilen ağaçların yanında olmasından oldukca mutluymuş. Artık onlarla söyleşi ediyor, günlerini sevinç içinde geçiriyormuş. Tekrar da ormanda yalnız kalmak asla istememiş. Masalda burada bitmiş.

Daha uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Leave A Reply