Kendi işini yaparak para kazanmak isteyen sizlere, bugün son devrin en popüler mesleklerinden kabul edilen yaşam koçluğunu anlatacağım. Yaşam koçu olmak hakkında tüm detaylı detayları aktaracağım!


Yaşam koçu ne kadar kazanır? Yaşam koçu olmak için ne okumak gerekir? Hepsini tek tek açıklayacağım. “Yaşam koçu olmak isterim” diyenler! İşte tüm bilmeniz gerekenler…


Yazının sonunda “yaşam koçu iyi mi olunur?” öğreneceksiniz. 🙂

Yaşam Koçu Nedir?

yaşam koçu nedir
yaşam koçu nedir

Yaşam koçu olmak için kolları sıvamadan ilkin, yapacağınız işin tanımını bilmenizde yarar var. Yaşam koçu nedir?


Son devrin en popüler ve en fazlaca para kazanan mesleklerinden biri olarak anılan yaşam koçları, tarif olarak danışanlarının kendilerini ve potansiyellerini keşfetmelerini sağlarlar. Kişilere; ulaşmak istedikleri hedefleri, kişisel gerişim ve kariyer mevzularında destek olurlar.


Yaşam koçları, kişileri doğru karar alma ve seçim yapma yetilerini geliştirmesini sağlama mevzusunda motive eder. Hayatımızda hepimizin bakış açımızı geliştirecek, ufkumuzu aydınlatacak ve kararlarımızın sıhhatli olmasını sağlayacak bu şekilde insanlara ihtiyacı var.

Şu dönemde her mevzuda desteğe gereksinim duyan milyonlarca insan varken bu mesleğin popüler olmasına şaşmamalı. 🙂


İnsanları daha iyiye ve güzele yönlendirme mevzusunda kendinize güveniyorsanız, yazının devamında yaşam koçu olmak için tüm ayrıntıları aktaracağım. Siz de hazırsanız öteki detaylara geçelim…


Yaşam Koçu Olmak İçin Şartlar

yaşam koçu olmak için lüzumlu şartlar

Yaşam koçu iyi mi olunur? Her meslekte olduğu benzer biçimde bu mesleğinde bazı şartları var. Yaşam koçu olmak için sizin belli başlı şartlara uyum sağlamanız gerekir. Peki yaşam koçu olmak için lüzumlu şartlar neler? Size detaylı bir halde madde madde anlatacağım;


 1. Empati kabiliyetinizin yüksek olması gerekir. Bir nevi psikolog benzer biçimde karşı tarafa karşı duyarlı ve duyarlı olmanız fazlaca mühim. Kendinizi danışanınızın yerine koymanızda yarar var.
 2. Etkili bir yazışma kurabilmelisiniz. Bunun için karşı tarafa itimat vermeli ve saygılı olmalısınız. Karşı tarafın anlattıklarını dinlerken önyargılarınıza dikkat etmelisiniz.
 3. Motivasyonunuz daima yüksek olsun. Bu durum danışanınızı etkileyebilir. Bundan dolayı bir yaşam koçu olarak sizin düşük motivasyonunuz karşı tarafa yansısın istemezsiniz değil mi?
 4. Duyarlı ve iyi bir dinleyici olmalısınız. Karşı tarafı dinlemek mesleğinizin şartları içinde en baş sırada. Aslına bakarsak bu şartı hayatınızın her alanında uygulamak sizin için fazlaca daha iyi olacak.
 5. Psikoloji ve sosyolojiyle ilgili olmanız gerekir. Bu alanda çalışmak istiyorsanız bu iki dala da ilgili olmalı, fazlaca araştırmalı fazlaca okumalı ve bilgilerinizi hayata yansıtabilmelisiniz.

Yaşam koçu olmanız için bilmenizde fayda olan öteki bilgilere geçmeden ilkin sizi uyarmam gerek. Yukarıda bahsettiğim şartların kendinizde olamayacağını düşünüyorsanız bu alana devam etmemenizi tavsiye ederim.


Bundan dolayı yaşam koçu olmak sevmiş olarak ve karşı tarafı dinleyerek, empati kurarak yapılabilecek bir meslek. Sadece bu şartların hepsine uyabileceğinizi düşünüyorsanız harekete geçin…Yaşam koçu olmak için neler lüzumlu? Zaman kaybetmeden öğrenelim.


Yaşam Koçu Olmak İçin Alınacak Eğitimler

Yaşam Koçu Olmak
Yaşam Koçu Olmak

Şimdi gelelim bir öteki mühim mevzuya. “Yaşam koçu olmak isterim sadece hangi kısmı bitirmiş olmam gerek ya da kursa gitmeliyim?” benzer biçimde soruların aklınızdan geçtiğini tahmin edebiliyorum. 😊


Almanız ihtiyaç duyulan eğitim ne derecede olmalı, hangi kurslara gitmiş olmanız mühim? Sizi yaşam koçu meydana getirecek tüm bilgileri burada cevaplayalım.


1- Kurslara Katılmak

Yaşam koçu olmak için ilk seçeneğiniz üniversitelerin 4 senelik lisans bölümlerinden mezun olmak ve peşinden 100 saatlik yaşam koçu kurslarına katılmak. Birçok kurs pandemi dönemiyle beraber kurs eğitimlerini online sistem üstünden vermeye başladı.

Bu da birçok çalışanın işine geliyor. Uzaktan eğitim yardımıyla evinizde aldığınız derslerin videolarını sınırsız olarak izleyebilir bununla birlikte canlı yayınlara katılarak, aklınıza takılan soruları da eğitmene birebir sorabilirsiniz.


Yaşam koçu olmak için gideceğiniz kursta alacağınız eğitimler ise şunlar;


 • Koçluğun Zamanı ve felsefesi,
 • Benzer Disiplinler ile İlgisi,
 • Koçluk Becerileri,
 • Etkili İletişim,
 • Sürdürülebilir Motivasyon ve NLP (Neuro Linguistic Programming, Zihin Dili Programlama).

Bu eğitimleri başarıyla tamamlayan her insana kurs bitirme sertifikası verilir. Lisans mezunu değilseniz, yaşam koçu olmak için bir kursa katılmadıysanız ve yukarıda yaşam koçu olmak için ihtiyaç duyulan şartlara haiz değilseniz, yaşam koçu olmanız zor gözüküyor.


Şimdi yaşam koçu için ne mezunu olmak gerekir? Öğrenelim…


yaşam koçu olmak için hangi bölüm
yaşam koçu olmak için hangi bölüm okunmalı?
2- Psikoloji Alanından Mezun Olmak

Bir öteki seçenek ise Ruhsal Danışmanlık ve Rehberlik ya da Psikoloji alanlarında mezun olmak. Bu alanlardan birinden mezunsanız, kolaylıkla yaşam koçu olabilirsiniz. Yaşam koçu olmak için hangi bölüm okunmalı? Sorusunun cevabı işte bu.


Sadece birçok insan yaşam koçu olmak için kurslara ve seminerlere de katılıyor. Peşinden bir ofiste çalışıyor yada kendi bürolarını açıyorlar. MEB onaylı yaşam koçluğu sertifikası için size en uygun kurs merkezini tercih edebilirsiniz.


ÖNEMLİ: Yaşam koçu olabilmek için her halükarda yaşam koçluğu sertifikası almanız gerekiyor. yaşam koçu olmak için lüzumlu belgeler içindeki en mühim belgenin bu bulunduğunu ihmal etmeyin.


Yaşam Koçu Ne Kadar Kazanır?

Yaşam koçu ne kadar kazanır
Yaşam koçu ne kadar kazanır?

Buraya kadar bir yaşam koçu adayının, yaşam koçu olmak için yapması gerekenleri size detaylı bir halde anlattım. Gelelim en öğrenmek istediğimiz soruya; yaşam koçları ne kadar kazanır?


Yukarıdaki yazıda da gördüğünüz benzer biçimde yaşam koçu olabilmek kolay olsa gerek sadece birazcık meşakkatli. 😢 Bu yolculuğa çıkarken her şeyden ilkin kendinizden güvenilir olmanız gerekir. Fakat her ne kadar meşakkatli olsa da kazancınız günümüzde yaşadığımız krize oranla iyi bir kazanç olacak; başarı göstermiş olduğunuz sürece.


Bir yaşam koçu olursanız, kazanacağınız para 5.000 TL ile 12.000 TL içinde değişim gösterir.


Doğal olarak gene söylüyorum, iyi bir yaşam koçu olmak için kazancınız sizin başarı göstermiş oluşunuza bağlı. Danışanlarınızla seanslarınız 45 dakika ile 1 saat arası sürer. Danışanlarınızı kazanmak da sizin elinizde olacak.


Yaşam Koçlarının Seansları Ne Kadar?

Bir yaşam koçundan seans almak averaj 150 TL ile 500 TL içinde değişiyor. Yaşam koçu seans ücretleri 45 dakika ile 1 saat arası için ödeniyor. 1 saati geçmesini isterseniz extra para ödemek durumunda kalıyorsunuz. Bundan dolayı yaşam koçları saat üstünden çalışıyor.


Yaşam koçu ücretleri hakkında sizlere aktarabileceklerim bunlardı. Ihmal etmeyin ne kadar deneyimli ve tavsiye edilen olursanız, o denli fazlaca kazanırsınız… Şimdi iş ilanlarına göz atalım. 😉


Yaşam Koçu İş İlanları

Yaşam koçu olduktan sonrasında kendi büronuzu açmak isteyebilir ya da başlangıç olarak bir yerde çalışmak isteyebilirsiniz. Bunun için kariyer.net  ya da Linkedin benzer biçimde resmi iş arama sitelerinin yaşam koçu iş ilanlarına başvurabilirsiniz. Türkiye’nin dört bir yanında her gün yaşam koçları için yeni ilanlar yayınlanıyor.


Bir yerde çalışmak yerine kendi yerimin patronu olmak isterim diyen yaşam koçları ise şu adımları takip etmeli;


 • İlk olarak yaşam koçu sertifikanızı alın
 • Yaşam koçluğunuzu sergileyeceğiniz bir alan tutun. Bu sanal ofis de olabilir.
 • Sonrasında Noter Onaylı Nüfus Cüzdan Sureti, Kira Kontratı, İkametgah, İmza Beyannamesi belgelerinizle belediyede ve vergi dairesinde lüzumlu işlemleri tamamlayın.
 • Tecim Odasına ofisinizin kaydını yaptırın.
 • Yaşam koçu ofisiniz için size destek olacak bir muhasebeciyle anlaşın.
 • Ve son olarak adınızı daha fazlaca insana duyurmak için bir internet sayfası kurun ve toplumsal medyada etken olarak paylaşımlar, reklamlar yapın.

Sizlere bu yazımda yaşam koçu olabilmek için bilmenizde fayda olan ve merak ettiğiniz tüm detayları sundum. Yaşam koçu olmak için ne yapmak gerekiyor? Artık biliyorsunuz ki.


Fakat öteki iş fikirlerini de incelemek isterseniz, Finansko resmi web sitemizde bulunan karlı iş fikirleri yazılarımıza ya da öteki bilgilendirici yazılarımıza göz atmanızı tavsiye ederim.


Yaşam koçu adaylarıyla YORUM kısmında buluşalım. Yaşam koçu olmak için gerekenler hakkında sorularınızı sorabilirsiniz. 😊

Site Adresi:

Bir cevap yazın