Yatak Değişimi

Yatak Değişimi

Yatağınızı Değiştirmeniz için en iyi 10 neden

Hayatımızın büyük bir bölümünü uyuyarak geçireceğimiz için, mümkün olan en rahat şekilde uyumamızı sağlamak en iyisidir. Şilteler yıllarca kullanılmak üzere tasarlanırken, uzun süredir yatağımıza veda etmemiz ve yenisini almamız gereken bir zaman geliyor. Ama gece arkadaşımızı emekli etmek için doğru zamanın ne zaman olduğunu nasıl bilebiliriz? İşte yatağınızı değiştirmeniz için on neden.

Yatak On Yıla Yaklaşıyor
Yatağınızı Değiştirmeniz için en iyi 10 neden

Şilteler on yıl dayanacak şekilde tasarlanmıştır. 7 Yıllık damgayı vurduktan sonra kalitesi ve konforu ile istikrarlı bir düşüş göreceksiniz. Bu noktada bir yedek almayı düşünmelisin. Bazı şilteler ömür boyu garantilerle birlikte gelse de, bu yalnızca fakülte kusurlarını ve yayları kapsar.

Korkak bir Kokusu Var
Yatakta korkak Koku

Yatağı yıkamak veya temizlik solüsyonları uygulamak bu sorunu hafifletebilirken, yatak ne kadar eski olursa, geçici düzeltmelerde o kadar az başarı elde edersiniz. Zamanla yatağınız belirli bir koku geliştirmeye başlayacaktır. Buna çeşitli nedenler neden olabilir, ancak kaçınamayacağımız bir şeydir. Yatağınız eskiyse ve havasız kokuyorsa, yeni bir tane almanın zamanı geldi.

Yatak Yüzeyinde Görünür Çöküntüler
Sarkık Yatak

Yatağın emekli olmaya hazır olup olmadığını görmenin kolay bir yolu, yüzeydeki sarkmaları kontrol etmektir. 1,5 inç derinliğe sahip herhangi bir sarkma kas ağrısının artmasına neden olabilir, bu nedenle gerekli adımları atın ve yatağı mümkün olan en kısa sürede değiştirin.

Tam bir gece uykusundan sonra bile iyi dinlenmemiş hissetmek
Şilte Üzerinde Sabah Depresyonu

Yatağınızı değiştirme zamanının geldiğini gösteren kırmızı bayrak, uykunuzun genel kalitesidir. Tam 7 ila 8 saatlik bir uykudan sonra bile kendinizi biraz ağrıyor veya yorgun hissediyorsanız, yatağınızın buna neden olma olasılığı yüksektir.

Sırt ağrısı ile uyanmak

Yukarıdaki girişe benzer şekilde, eski şilteler uygun duruş desteği sunma yeteneğinin önemli bir kısmını kaybedecektir. Sıkıştırma eksikliğinden kaynaklanan bu uygun destek kaybı, vücudun en ağır kısmı olduğu için midseksiyonunuzun şiltenin içine düşmesine neden olacaktır. Bunun sonucu, sırtınızı düzeltmek veya boynunuzu hareket ettirmek için mücadele ederken kötü bir uyandırma çağrısıdır.

Her Gece Gürültülü Bir Yatakla Uğraşmak
Gürültülü Yatak

Kaliteli bir yatağın kritik unsurlarından biri, üzerinde yatan kişiye uygun desteği sağlamak için kullandığı şeydir. Bazı şilteler yeterli desteği sağlamak için kutu yaylar kullanır. Yaş, kutu yayının her hafif dönüşte gıcırdamasına neden olabilir. Geceleri gözlerini kapatmaya çalışırken bu oldukça can sıkıcı olabilir.

Şilte Üzerinde Yatarken Orta Kısımda Belirgin Bir Düşüş
Şilte Üzerinde Yatarken Orta Kısımda Belirgin Bir Düşüş

Yatağınız daha çok hamak gibi hissediyorsa, bunu aşağılayıcı bir çekirdeğe tebeşirle yazabilirsiniz. Köpük zamanla ‘sönmeye’ başlayacak ve kilonuz nedeniyle pozisyonunuzda daha belirgin bir düşüşe neden olacaktır. Bunu önlemek için, çekirdeği ile etkileyici bir esneklik seviyesine sahip yedek bir yatak aramalısınız.

Kilonuzla Birlikte Değişir
Kilonuzla Birlikte Değişir

Kabul edelim; On yıl önce tarttığınız şey muhtemelen bugünküyle aynı değil. Bazıları ağırlaşır, bazıları hafifler. Yolcunun ağırlığı, şiltenin bütünlüğü söz konusu olduğunda da faktör oluşturur. Daha ağırlaştıysanız, yatağınızın 5 yıl öncesine göre ağırlığı karşılamakta zorlanma olasılığı vardır. Bu çoğunlukla kilonuzdaki değişiklikle birlikte aşınma ve yıpranmadan kaynaklanır.

Sürekli Alerjik Reaksiyonlar
Uyku Alerjileri ve Alerjik Reaksiyonlar için Yanlış Yatak

Evde, özellikle yatak odanızdayken daha sık alerjiniz olduğunu fark ederseniz, buradaki en olası şüpheli yatağınızdır. Eski şilteler, yıllar ve kullanım yıllarından itibaren önemli miktarda toz akarı birikimine sahip olacaktır. Geleneksel köpük şilteler toz birikimine karşı oldukça hassastır, lateks, su yatakları ve hafızalı köpükler ise daha yüksek direnç sunar.

Farklı Bir Odada Uyumayı Tercih Ediyorsun
Eski Yatak

Bu muhtemelen yatağınızı değiştirmeniz gereken en göze çarpan uyarı işaretidir. Kendinizi farklı bir odaya giderken, hatta kanepede uyumayı tercih ederken bulursanız, yatağınızla ilgili büyük bir sorununuz var demektir.

Ancak, yatağınıza başka bir yatak tercih etmeye başlarsanız, yatağı değiştirmeyi düşünmeye başlamanın tam zamanı. Bu, yatak odasındaki kıvılcımı yeniden alevlendirmeye de yardımcı olacak, eğer sürüklenmemi yakalarsan.

Sonuç
Ertesi gün yeniden şarj olmak için herkesin iyi bir gece uykusuna ihtiyacı vardır. Yatak bize mühlet vermeli ve bize serinletici bir gece uykusu vermede yardımcı olmalıdır. Uyku kalitenizin eksik olduğunu düşünüyorsanız, yeni bir yatak almanız gerekip gerekmediğini belirlemek için yukarıda listelenen nedenleri kullanın.