Yeni asgari ücret açıklandı

0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Temmuz ayından geçerli olmak suretiyle yüzde 30 oranında bir ara artış yapıyoruz. Buna gore yeni asgari ücret net 5 bin 500 lira olacaktır” dedi.

Ortalama 7 milyon asgari ücretli çalışan başta olmak suretiyle toplumun genelini ilgilendiren asgari ücret görüşmelerinde süreç bitti.

İlk toplantısını Emek harcama ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı’nda meydana getiren Asgari Ücret Tespit Komisyonu, ara zam miktarını belirlemek için çalışmalarına dün de basına kapalı olarak devam etti.

Komisyonda işçi kesimini temsil eden TÜRK-İŞ enflasyon oranında bir artış talep ederken, işveren kesimini temsil eden Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) işletmelerin içerinde bulunmuş olduğu koşulların da göz önünde bulundurularak dengeli bir artış yapılmasını istedi.

Komisyonun dün meydana gelen çalışmalarını tamamlamasının peşinden, yeni asgari ücret bugün belirlendi.

Asgari ücret ara zammı açıklandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Dolmabahçe Ofisi’nde, Emek harcama ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alim, TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol ve Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ile beraber izahat yapmış oldu.

Emek harcama ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alim, “Asgari Ücret Tespit Komisyonu’muz çalışmalarını yapmış oldu, emekçilerimizi enflasyona karşı dün koruduğumuz şeklinde bugün de koruyacağız” dedi.

TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol, “Asgari ücret bir başlangıç hedefidir. Belirlenen rakamın üstüne çıkma imkanı olan işletmelerimize üstüne çıkılmasını istirham ediyorum. Tüm çalışanlarının ücretlerinin asgari tutara kadar olan kısmından vergi alınmaması mevzusu devam edecek” diye konuştu.

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, “Ümit ederim bugünkü sayı toplumu memnun edecek bir sayı olur” şeklinde konuştu.

“Enflasyon bir tek ülkemizin değil tüm dünyanın en öncelikli sorunudur”

Cumhurbaşkanı Erdoğan yapmış olduğu konuşmada şunları söylemiş oldu:

Türkiye bir süredir maruz kalmış olduğu ekonomik tuzaklara kendi geliştirdiği bir programı uygulamaktadır. Bu prgram başarıyla yürütülürken salgın ve cenk sebebiyle negatif sonuçlar doğurdu. Enflasyon bir tek ülkemizin değil tüm dünyanın en öncelikli sorunudur. 

“Toplumsal destek programlarımızla kimseyi çaresiz bırakmadık”

Iktisat programımızı da kararlılıkla uygulayarak ülkemizi en fazla kazanımla çıkarmanın gayreti içindeyiz. Küresel üretim ve tedarik zincirinin çöktüğü bir ödnemde hem kendi ihtiyacını karşılayan hem de başka ülkelerle paylaşarak öne çıkmıştır.  Pek fazlaca tedbiri ele aldık. Her alanda üretimi destekleyerek istihdamın gerilemesine müsaade etmedik. Ek olarak toplumsal destek programlarımızın kapsamını genişleterek kimseyi çaresiz bırakmadık. 

“Aslolan düzenlemeyi yılbaşında yapacağız”

Yılbaşında çalışanlarımıza fazlaca ciddi artışlar yapmıştık. Meydana getirilen artışın getirmiş olduğu yükü de tamamen işverenin üzerine yıkmadık. Çalışanlarımıza asgari ücret yanında asgari ücret kadarki kısmını sarfınazar ettik. Aslolan düzenlemeyi yılbaşında yapacağız. 

“Yüzde 30 oranında bir ara artış yapıyoruz”

Temmuz ayından geçerli olmak suretiyle yüzde 30 oranında bir ara artış yapıyoruz. Buna gore yeni asgari ücret net 5 bin 500 lira olacaktır. İşçi başına devletimiz işverenlere de 100 lira destek verecektir. Yeni asgari ücretin tüm çalışanlarımıza ve geliri buna endeksli tüm kesimlere hayırlı olmasını temenni ediyorum. Asgari ücret kadarki gelirin vergi dışı kalması uygulamasıyla kamu çalışanlarına ve emeklilere bu artış averaj 300 lira olarak yansıyacaktır.

Leave A Reply