Zeynebim Zeynebim allı Zeynebim, beş köyün içinde şanlı Zeynebim.  Hepimizin dinlerken büyük bir üzüntüye kapıldığı bu hüzünlü türkünün hüzünlü de bir hikâyesi var. Bu hikâyeyi hem usta oyuncu hem de meşhur oyuncu sevgili Çetin Kemal Sarıkartal’ın anlatımından yola çıkarak yazıyorum. Türküde bahsedilen Zeynep isminde güzeller güzeli olan bu kız; Hasan Ağa’nın kız evladıdır.

 Hasan Ağa, Şah İbrahim Beyin soyundan gelen bir babadır. Zeynep kızın gerçek memleketi Malatya’dır. Evlilik çağına ulaştığında gene kendi memleketinin Mezirme köyünde yaşayan akrabalarından biri ile nişanlanır. Fakat nişanlı olduğu dönemde gönlünü Mamaşlı lâkabı ile tanınan Ali’ye kaptırır. E doğal olarak hâl bu şekilde olunca da akrabası ile olan nişan bozulur. Nişanı atan Zeynep kız, Mamaşlı Ali ile evlenir.

Zeynep ile Ali Evlendikten Sonrasında Neler Oldu?

Zeynep kız ile Mamaşlı Ali evlendikten bir süre sonrasında Zeynep, Mamaşlı Ali’ye hamile olduğu haberini verir. Zeynep ve Mamaşlı Ali doğan çocuklarına Kamber adını verirler. Zeynep ve Mamaşlı Ali’nin oğlu Kamber doğduktan bir süre sonrasında Ali askere gider. Oldukca oldukça eski yıllarda askerlik uzun dönem yapılıyordu. Fakat o şekilde on iki ay ya da on beş ay falan değil. Bildiğiniz senelerce askerlik yapılıyordu. Bizim Maraşlı Ali, uzun dönem askerliği esnasında güzeller güzeli eşi Zeynep ve dünya güzeli oğlunun hasretinden çaresiz düşer.
Daha çok dayanamayıp askerden kaçmaya karar verir. Karar verdikten sonrasında gözünü karartan Maraşlı Ali gelin görün ki tahmin edeceğiniz suretiyle askerden kaçar. Köyüne dönen Maraşlı Ali; asker kaçağı olduğundan geceleri dağda yaşamaya adım atar. Geceleri dağda yaşayan Ali, gündüzleri köyüne gider durur.

Askerden Kaçan Ali’nin Sevdiğinin Başına Gelenler

Asker kaçağı olarak aranan Mamaşlı Ali hakkında data almak isteyen kolcular, Zeynepkızın peşine düşerler. Fakat Zeynep kızımız dünyalar kadar güzel olduğundan kimselere görünmez. Bu sebeple ifade de vermek istememesi yüzünden bir ot yığını içine saklanmayı uygun görür ve ot yığınına girip orada saklanmaya adım atar. Zeynep o dönemde de ikinci bebeğine hamiledir.

Fakat saklandığı ot yığınının içinde neye uğradığının farkına bile varmadan fenalaşır. Aniden kanaması adım atar. Meğer saklandığı ot yığını zehirli bir türdür ve ikinci bebeğine hamile olan güzeller güzeli Zeynep kızı ve daha dünyaya gözlerini açamamış olan karnındaki bebeği ile bu dünyadan ayrılır gider. Nişanlısı ise bu duruma kayıtsız kalamaz. Yaşamış olduğu üzüntü içinde bir kora dönüşür.

Zeynep Yaşamını Kaybettikten Sonrasında Neler Oldu?

Güzeller güzeli Zeynep kızın ölüm haberini alan akrabalarından ilk nişanlısı olan delikanlının duyduğu bu acı ve hüzün karşısında kaleminden bu satırlar dökülür. Bu satırlarda günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. Yaşam dolu olan bu türkü birçok sanatçı tarafınca seslendirilmiştir.

Siz kıymetli okurlarımızın yorumlarını bekliyoruz lütfen yorum yapmayı unutmayınız 🙂
Daha çok öykü  okumak isterseniz Türküler ve Hikayeleri kategorimizi inceleyebilirsiniz.
Site Adresi:

Bir cevap yazın